14 obserwujących
189 notek
75k odsłon
102 odsłony

Trzy dekady stołu z powyłamywanymi nogami

Wykop Skomentuj2

Kilka notek nieuporządkowanych 

I

Jeśli coś mogło zastanawiać w owym czasie to przede wszystkim, o czym można dyskutować kilka miesięcy. Fakty spotkanie Bush - Gorbaczow 2-3 grudnia 1989. W grudniu było już wiadomym i musiało dotrzeć kanałami dyplomatycznymi do stolic satelickich iż Rosja podnosi żelazną kurtynę nie jest w stanie i rezygnuje z dotowania regionu SE. Kto wtedy mógł sobie zdawać sprawę iż Kiszczak jest rozgrywającym przy stole i jak bardzo strona nazwijmy to solidarnościowa jest umoczona w przeszłość agenturalna. Dziś można powiedzieć iż zadaniem okrągłego stołu było opóźnienie tego co nieuniknione spowolnić proces demokratyzacji cel został zasadniczo osiągnięty, wolne wybory w Polsce miały miejsce po tym jak już we wszystkich demoludach obradowały demokratyczne parlamenty.

Jeśli coś mogło zastanawiać w owym czasie to przede wszystkim, retoryczne pytanie o czym tak uporczywie można dyskutować kilka miesięcy.

Fakty spotkanie Bush - Gorbaczow 2-3 grudnia 1989. W grudniu było już wiadomym i musiało dotrzeć kanałami dyplomatycznymi do stolic satelickich iż Rosja podnosi żelazną kurtynę nie jest w stanie i rezygnuje z dotowania regionu SE.

III

Przełomowym wydarzeniem w owym czasie była wizyta Gorbaczowa z 1988. Treści rozmów nie ujawniono jednak mało prawdopodobne iż celem wizyty było posłuchanie na żywo nowego przeboju Andrzeja Rosiewicza. Można się jednak domyślić, iż prawdopodobnym celem wizyty Gorbaczowa było zezwolenie polskim towarzyszom na poluzowanie jakościowe i ilościowe. Zapewne odmówił wsparcia w postaci szerszej akcji kredytowej i przypomniał, iż odtąd musza sobie radzić sami. To byl przełom i choć się wtedy polityką nie interesowałem to był to sygnał końca Rosja wracała do Azji. 

Pamiętam kolegę ze studiów właśnie w tych okolicach porzucił studia i namawiał do zajęcia się handlem chińską bawełną, dojście do taniego chińskiego importu a towar schodził na pniu. Człowiek nie myślał brnął w bezsens.

Fakty wizyta Gorbaczowa lipiec 1988,

Ustawa min. Wilczka Grudzień 1988.

III

Obie strony musiały podzielić majątek po PRL dyskusje toczyły się długo takie sprawy potrafią ciągnąć się latami latami,  został jeszcze problem ludzi, czyli co zrobić z proletem,  jak wyraził się jeden z prominentnych działaczy KO, namnożyło się tego luda i nie wiadomo co z tym zrobić. Kto z gawiedzi wiedział że dogadują się dwie skłócone frakcje PZPR.

Powszechnie uważa się iż efektem OS był późniejszy neoliberalny kurs gospodarczy, kojarzony z pełnymi pólkami, niech przemówią fakty

06 Kwietnia 1984 - Ustawa o działalności fundacji pozarządowych.

12 Czerwca 1986 - PRL zostaje przyjęty do MFW.

23 Grudnia 1988 - Neoliberalna ustawa o działalności gospodarczej otwarcie okienka transferowego

16 Lutego 1989 - Nowelizacja ustawy o działalności gospodarczej, solidne ograniczenie okienka transferowego

Prolet jeszcze gnał na 6 do roboty, najważniejsze decyzje zapadły wcześniej i gdzie indziej, kto śledził w owym czasie ustawy sejmowe. Wchodziliśmy bezbronni w koszmar lat 90 lata mafii, przemytu, handlu w błocie po kolana, powszechnej korupcji, zalewania dampingiem rynku towarami z importu, setkami zwalnianych ludzi bez żadnych odszkodowań, zupełna biernością państwa wobec własnych przecież przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych, setką partii, eksmisjami na bruk, brutalnymi pacyfikacjami nielicznych protestów związkowców, brakiem akcyzy, brakiem ministerstwa skarbu i mógłbym tak godzinami wyliczać ówczesne stan państwa, tylko po co czasu nie cofniemy.

Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka