11 obserwujących
189 notek
76k odsłon
297 odsłon

Rassija

Wykop Skomentuj4

W zmieniającej się architekturze ładu światowego, warto się zastanowić nad żywotnością państwa które zajmuje 1/4 lądu i rozpościera się od Bałtyku po Pacyfik, państwo, które zachowuje ciągłość państwowości od 400 lat i można go określić spadkobiercą wielkiej Ordy. Skąd tyle mocy wigoru w narodzie którego państwo w wielu aspektach wygląda gorzej od niedomytej kloaki, a poziom życia nie odzwierciedla potencjału przestrzeni życiowej, którą zajmuje. Kiedy po wielkiej smucie nastała era Putina decydenci Kremla wprowadzili zmiany w symbolice państwa, w zasadzie zmiany symboliczne, zachowano flagę carów z 1668, zrezygnowano z hymnu carów wzorowanego na brytyjskim i powrócono melodii hymnu ZSRR jednak napisano nowy tekst i właśnie do tego tekstu wypada nawiązać, gdyż jak wszystko zaczyna się w symbolice i semantyce, bo na początku było słowo i słowo stało się ciałem.

Zwróciłbym uwagę na kilka zwrotek w których autorzy chcieli wyrazić źródło siły Rosji

- Potężna siła woli, wielka chwała są twoją własnością po wsze czasy!

Heglowska siłą woli ekspansji woli istnienia wary w swoja misje od Wasyla III oto chyba najważniejszy fragment tekstu bardzo precyzyjnie określający istotę tego co ożywia kolejne pokolenia Rosjan, tej wiary iż to Rosja jest tym światowym gosudarstwem, któremu przynależy pierwsza rola pośród narodów świata. Heglowska moc ducha ponad ciałem, to źródło życiodajne mające dać Rosjanom pierwszeństwo władzę i prawo do władana słabszymi narodami.

Ludowa mądrości dana przez przodków! 

Odwołane do ludu, który przecież stworzył niepokonane od 400 lat państwo podczas powstania ludowego skierowanego przeciw zewnętrznej monarchii obcej w tradycji mentalności i obyczaju. Odwołanie do ruskiego sprytu przebiegłości azjatyckiej dwulicowości i prostym pojmowaniu i gmatwaniu pojęć, prostocie która ma prowadzić do celu jakim jest po prostu zwyciężanie i podporządkowywanie innych własnym interesom, bez sofistyki i zbędnego filozofowania

Na koniec coś o celach i patronach i tu paradoksalnie nawiąże do polskiego hymnu kraju religijnym, w którego hymnie nie ma słowa o Bogu.

Chroniona przez Boga ojczysta ziemio!

Rozległą przestrzeń dla marzeń i dla życia

Siłę nam daje nasza wierność Ojczyźnie.

Przestrzeń życiowa clue i cel istnienia państwa i jego ekspansja, która uzasadnia wielkość narodu któremu sprzyja i patronuje Bóg, najwyższy suweren, przestrzeń im większa tym lepiej bo pomieści więcej marzeń Rosjan o byciu Panem innych słabszych ułomnych narodów, które zasługują na to by służyć Rosji i Rosjanom, z mocą wyśpiewane przez chór Aleksandrowa credo odnowionego państwa zgłaszającego swoje prawo do decydowania o losach świata. Gdyż jego nacjonalizm jest silny jego wiara w siebie jest potężna, wiara i wierność, oto to co daje moc Rosji nacjonalizm poczucie dumy z bycia niepokonanym, tej ciągłości trwania podboju, bycia mądrzejszym przebieglejszym bardziej zmotywowanym lepiej zorganizowanym gotowym do zwyciężana oto moc Rosji, moc do okazywana lekceważenia ii demonstracji siły. Napisał to Polak przedstawiciel narodu który ma świadomość iż na jego słabości wyrosła potęga Rosji, na jego niezdecydowaniu braku silnego nacjonalizmu budowaniu mocy powstało światowe mocarstwo. Państwo które roztrwoniło swoje przewagi i miało pełne przesłanki do stania się liderem słowiańszczyzny stało się pokarmem wielkiego rosyjskiego nacjonalizmu. Demokratyczna niemoc w obliczu ludowej mądrości w której hard power to absolutna podstawa by trwać i zwyciężać. 


Wykop Skomentuj4
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale