11 obserwujących
190 notek
77k odsłon
  218   0

Miasta jedności robotniczej

          Choć robotników jako jednolitej klasy społecznej praktycznie już nie ma, to po analizie kolejnych klęsk PIS w miastach, można stwierdzić, iż partia, która jako jedyna po 89 pochyliła się nad masą spadkową neoliberalnej pożogi dostaje srogie cięgi w teoretycznie swoim elektoracie. Analizy powyborcze tych klęsk wskazują na sferę aspiracji czyli syndrom zakalca z 'Tańczącego Jastrzębia' Kawalca. Psychologiczny mechanizm wywołujący chęć odcinanie korzeni, wstydzenia się własnej matki ojca i mniej postępowego awansującego rodzeństwa.

          Twierdze miejskie jedności robotniczej muszą budzić niepokój i pomimo szybkiego wymierania dużych miast mogą stać się zarzewiem klęski projektu suwerennej Polski.Miasta zawsze były kosmopolityczne i to miasta są centrami, kształtującymi paradygmat państwa. Większość polskich dużych miast datować można na rok 1945 i władza ludowa dokładnie wiedziała, iż mieszkanie w mieście było formą nagrody, element miejski był bacznie filtrowany, choćby poprzez obowiązek meldunkowy czy punktami za pochodzenie na uczelniach wyższych. 

           Dziś wszyscy mamy problem ponieważ jedności robotniczej udało się wytworzyć kod kulturowy i elitarną przynależność zbudowaną na chęciach aspiracyjnych do wyższej klasy społecznej. Jak słusznie ktoś zauważył środowiska celebrycko-tworczo-artystyczne źrą i bierą kasę z kolejnych pisowskich projektów, typu wysokie koszty uzyskania przychodu, dofinansowania tłumaczeń i teatrów, po czym urządzają sobie tupolewsko cedyńskie spektakle nienawiści.

            Ten pogłębiający się rozziew pomiędzy dużymi ośrodkami a prowincją jest groźny i sądzę, że na nowogrodzkiej mają tego świadomość tykającej bomby pod przywróceniem elementarnej normalności w Polsce. Utkwił mi taki obrazek z ostatnich wyborów, gdy ludzie totalnej jedności robotniczej w uznaniu konieczności zaistnienia akcentu polskiego dali Kidawie naręcze flag biało czerwonych, poczułem jakąś   nieszczerość wymuszoną okolicznościami, ta flaga nie pasowała do patriotki peo, to wszystko przypominało sprzedaż wiązaną niechcianym tandetnym towarem.

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale