Roch Szatan Roch Szatan
230
BLOG

Uśmiechnięty kraj praworządności. Jak KPO prowadzi do upadku UE.

Roch Szatan Roch Szatan UE Obserwuj temat Obserwuj notkę 0
Polska otrzymała od UE pozytywną ocenę dotyczącą przestrzegania zasad praworządności, mimo że nie dokonano żadnych zmian w prawie ani nie zmieniono uprawnień przypisanych rządowi i sejmowi przez partię PiS. To cud.

Dura lex sed lex

Z liberalnego punktu widzenia to nie cud a fakt. Nie jest ważne co, ważne kto (artykuł: "Dwa paradoksy przywracania praworządności ") Jest w tym trochę racji. Jeżeli masz jakieś poglądy i wiesz że inna osoba ma podobne poglądy to masz pewności że w danym miejscu będzie reprezentować twoje poglądy czy wartości. Przepisy prawne balansują miedzy precyzyjnością a miejscem do popełnienia błędów.

Wiemy że przechodzenie na czerwonym świetle jest nielegalne i grozi mandatem. Ale nie zawsze dostajesz mandat gdy przejdziesz na czerwonym świetle nawet gdy stoi przed tobą policjant.

Tu jest zasadnicza różnica miedzy zamordyzmem czy to libertarianizmem czy komunizmem. Gdzie przepisy prawa w idei powinny być jednoznaczne i klarowne. Egro jest mało praw i nakazów ale jak już są to z karą śmierci.

Rozumiemy że logiczniejsze jest Dura lex sed lex ( łac. „Twarde prawo, ale prawo”). Bo skoro ktoś łamie prawo to znaczy że powinien zostać ukarany. A jak dany przepis powoduje brak egzekucji to on sam nie ma sensu. Jednak w świecie rzeczywistym jest inaczej. I w szerszym kontekście jest to prawo "przyjaźniejsze" obywatelowi. Nie jesteś karany za każde przewinienie.

Jednak to jest obusieczne. Daje miejsce na arbitralności, egro w przytaczanym przykładzie przebiegnięciu na czerwonym świetle przed policjantem jesteśmy narażeni na jego dobry lub zły humory. Na to są rozwiązania anglosaskie gdzie to ludzie wybierają szeryfów czy gubernatorów bezpośrednio. Czy u nas gdzie ma się proces odwoławczy od decyzji.

Więcej uśmiechniętych ludzi na ulicach

Oczywiście prócz liberalnej logiki jest również liberalny irracjonalizm. Gdzie Pani Ewa Kopacz mówi  (artykuł: "Kopacz o działaniach rządu. "Więcej uśmiechniętych ludzi na ulicach"") Gdzie idą tym irracjonalnym tropem to za rządów PiS byliśmy jako Polacy w czołówce uśmiechu (artykuł: "Polacy na drugim miejscu rankingu najszczęśliwszych narodów w Europie") Ale tego nie ma co komentować. 

Natomiast jednoznacznie można nazwać postępowanie KE jako nadużycie. I to bardzo szerokie. Które jest kolejną cegiełka do rozpadu UE. Co jest bardzo niebezpieczne. Czym więcej takich precedensów tym trudniej będzie utrzymać tą unie. Domyślam się że nie dla wszystkich jest to argument jednak jest to pożyteczna instytucja tylko taki sposób kierowania nią jest idiotyczny.

Erozja UE

Co ciekawe to najmocniej atakowany za dążenie do rozpadu UE krytykowany jest PiS czy szerzej europejska prawica. Choć dla mnie jako lewicowca z krwi i kości. PiS czy PO to ta sama prawica tylko dbające o inne interesy. To jednak obecnie ciężar erozji UE powinien zostać przypisany PO i Ursula von der Leyen. 

Projekt NextGenerationUE  (w Polsce pod nazwą KPO) miał być programem który jednoczy Europę jeszcze bardziej. Jednak jest serią niewypałów (artykuł: "Bieg warty miliardy...") obecnie przeplatany z nieuczciwością. A to dopiero początki tego programu w Polsce. Więc co będzie gdy zacznie się go realizować. 

Roch Szatan
O mnie Roch Szatan

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka