19 obserwujących
171 notek
205k odsłon
  2604   0

Przepisy drogowe 1.48 (na dziesięciolecie)

image

Po kliknięciu na znak czy urządzenie otwiera się jego opis, który w starej wersji zajmował część ekranu:

image

a od wydania 1.48 jest bardziej pełnoekranowy (nie wygląda to może tak ślicznie, ale powinno być wygodniejsze):

image

Pod opisami są też wyciągi z taryfikatora, a klikanie na linkach czy znakach prowadzi do kolejnych opisów (przycisk Back / trójkącik z kolei wywołuje powrót do poprzedniego ekranu). Zaimplementowałem też gest przewijania w lewo i prawo, który nie wlicza się tu do historii (był robiony w czasach Androida 2.x i nie widać pięknej animacji, bo wtedy telefony nie miały na to pamięci).

Treść

M.in. aktualne "Prawo o ruchu drogowym" czy "Ustawa o kierujących pojazdami". Wszystko jest podzielone na rozdziały.

image

Po dłuższym kliknięciu na dropdown list (na każdej zakładce czyli "Na drodze", "Treść", "Taryfikator" i "Inne") można wyświetlić sobie menu z dodatkowymi opcjami (nie chciałem robić hamburger menu, żeby nie marnować miejsca na ekranie).

image

Ciekawe są zwłaszcza dwie ostatnie, które pozwalają włączyć tryb pełnoekranowy albo pokazać / ukryć linię z kontrolkami do szukania (podpowiedź - pokazanie menu w trybie pełnoekranowym osiągniemy przez long click).

image

image

Samo szukanie wszędzie jest "przybliżone" - jeżeli wpiszę wyraz bez polskich liter (np. "ogolne"), zostanie też znaleziony jego polski odpowiedni ("ogólne").

W zakładce "Treść" jest też dostępny tryb ciemny (włączamy go przez jedną z opcji w "Opcje")

image

Taryfikator

image

Prawo polskie ma dwa główne akty prawne, które określają kary pieniężne i punktowe - tu mam je oba oddzielnie + moje własne opracowanie łączące je w całość (po kliknięciu na link otwieramy podstawę prawną).

Uwaga: nie ma kar większych kar związanych m.in. z przekraczaniem prędkości, bo... nie ma jeszcze zmiany przepisów (całość jest teraz bodajże w Senacie)

Inne

image

Duża część z tych rozdziałów jest w miarę aktualna (albo będzie w kolejnych wersjach). Można oczywiście zgłaszać do mnie własne opracowania.

Podsumowanie

Wersje HTML aktów prawnych robię obecnie coraz bardziej automatycznie - w 2021 to co najmniej godne ubolewania, że państwo nie udostępnia plików XML, które zdaje się są tworzone od dawna.

image

W wersji 1.48 mam pewien miks starego i nowego kodu - możliwe, że tu i tam pozostał jakiś babol... najciekawsze jednak, jak wiele udało się stworzyć już lata temu (na tym engine działa zresztą też aplikacja "Straż" z opisami dla straży pożarnej).

Obecnie dodałem historię w każdej zakładce (na pewno działa w 99% :)), poprawiłem błędy związane z menu i czarnym trybem, uaktualniłem główne akty prawne (np. przepisy z 1 czerwca o pierwszeństwie i obowiązkach pieszych, usunięciu prędkości 60 km/h, przepisy z marca o zmianie znaku B-19, E-15a - E-15e, E-16 czy usunięciu znaków E-15f - E-15h), użyłem najnowszego Jacksona, Gradle czy Android SDK...

Zrobię wszystko, żeby kolejny update NIE BYŁ za 2 lata, tylko wcześniej. A pomóc można chociażby zwracając mi uwagę na błędy, czy wysyłając bardziej aktualne pliki (można wziąć je z GitHub, poprawić i odesłać mailem albo przez pull request).

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie