Blog
Terceryzm
Tercerjusz
Tercerjusz Kocham Polskę
0 obserwujących 6 notek 719 odsłon
Tercerjusz, 10 lutego 2019 r.

IV Rzeczpospolita

85 0 0 A A A

Jak w tytule, IV Rzeczpospolita, termin publicystyczny ukuty przed laty, przejęty przez partie pozycjonujące się do rządów lewicy z początku lat dwutysięcznych. Oznaczający próbę nazwania "odcięcia" się od "staczającego" się państwa. Trwały różne dyskusje, gdy PIS utworzyło rząd w wyniku wyborów w 2005, czy ona już nastaje. Podnoszono, że podobnie jak we Francji, że zmiana nazwy państwa powinna być związana ze zmianą konstytucji, czyli zmianą ustrojową. Należy tutaj zauważyć, że nie jest to na tyle ścisłe, gdyż w Polsce w latach 90. XX funkcjonowano o przynajmniej dwa akty ustrojowe najwyższej rangi, a do uchwalenia konstytucji z 1997 roku, działano w oparciu o tzw. małą konstytucję. 

Dlatego też, sam termin - IV Rzeczpospolita można rozumieć jako próbę dość radykalnej zmiany, niekoniecznie obejmującej jednak konstytucję, ale na tyle istotną, że oznaczającą odróżnienie się od tego, co było przed. Oczywiście można mówić, że wiele z tych zmian oprócz "zmiany opakowania" nie pociąga za sobą wielkiej zmiany jakościowej, ale nadal będący próbą, fakt - faktem, pod pewnym hasłem generalnym, zbudowania czegoś innego, dalej nie oznaczającego jako coś wychodzącego, zrywającego z konserwatyzmem, co będę od czasu do czasu poruszał. 

W kontekście obecnej sytuacji, pewnego PRu uważam, że hasło IV RP jest bardziej nośne, od "Dobra zmiana", być może jest to moje indywidualne odczucie, ale jednak odnoszący się do całego państwa. I rozumiem też motywacje sztabowców partii obecnie rządzącej, że nie używano tego hasła w ostatnich kampaniach wyborczych na rzecz "Dobrej zmiany" aby nie wystawiać się na ataki, tych grup osób, które kojarzą czas pierwszego rządu PISu. 


Opublikowano: 10.02.2019 09:36.
Autor: Tercerjusz
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Tercerjusz @Arek Pruszyński A jeszcze być może tym imigrantom w imieniu RP będziemy...
  • @Arek Pruszynski  To są z pewnością plusy, ja skupiłem się na minusach, które są...
  • Czy będzie i ewentualnie czym będzie to wejście. Coraz mnie pozostaje wiary, wynikającej z...

Tematy w dziale Polityka