1 obserwujący
10 notek
2308 odsłon
  79   0

(Nie)zbędne koszty (nie)zbędnych reform

 Na początku kwietnia br. na portalu https://www.prawo.pl umieszczono notkę bardzo obszernie opisującą plany rządowe dotyczące zamierzonej przez rząd reformy planowania przestrzennego, z której mogliśmy dowiedzieć się, że:

„(...) Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii rozpoczęło prace nad reformą planowania przestrzennego, która została wpisana do projektu Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Cel to uproszczenie i uregulowanie oraz dostosowanie planowania do zmieniającego się otoczenia. Według wiceminister Anny Korneckiej projekt ustawy ma w przyszłym roku trafić pod obrady parlamentu.

W projekcie KPO zapisano 200 mln euro na wdrożenie reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz przyjęcie przez większość gmin planów ogólnych do połowy 2026 roku. Gminom udzielone ma być wsparcie przez sfinansowanie sporządzenia strategii rozwoju, planów ogólnych i przekształcenie planów miejscowych w plany zabudowy i zintegrowane programy inwestycyjne. Na sporządzenie planów ogólnych przez wszystkie gminy przeznaczono 248 mln zł, po 100 tys. zł na każdą gminę, wyliczone jako typowy koszt wykonania opracowania eksperckiego dla średniej wielkości gminy. Na przekształcenie planów miejscowych w plany zabudowy i zintegrowane programy inwestycyjne szacuje się wydatki w wysokości 465 mln zł.(...)”

Czy 200 mln euro w budżecie państwa to dużo?

Nawet jeśli mamy generalnie problem z odpowiedzią na tak postawione pytanie to już zapewne o wiele łatwiej przyjdzie nam uporać się z pytaniem: czy stać nas na wydanie z budżetu państwa 200 mln euro na reformę, której głównym efektem będzie generowanie kolejnych kosztów, ponadto nie tylko finansowych. Niewątpliwie bowiem dojdą do tego, trudne do oszacowania dzisiaj, koszty chaosu, jaki ta reforma wywoła – chaosu co najmniej w takiej samej skali jak ustawowe wygaszenie w 1995 r. obowiązujących planów ogólnych i wprowadzenie w to miejsce studiów gminnych i słynnych WZ-ek.


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka