4 obserwujących
87 notek
58k odsłon
120 odsłon

Richard Martin Watt (1930-2015) - pisarz i historyk, przyjaciel Polski

Wykop Skomentuj

  Celem niniejszej notki jest przypomnienie wybitnych postaci nie tak licznych zachodnich intelektualistów - przyjaciół Polski i jej losów. Tym bardziej, że po tragicznych doświadczeniach II WŚ, utracie Kresów - po mrokach Peerelu - Niepodległa ciągle jest nękana antypolską propagandą głoszącą fałsze historii, nie tylko ze strony post-sowieckiego "wiecznego" prezydenta Rosji Putina. Co smutne, wspomaganą donosami - zwłaszcza do mediów niemieckich oraz do polityków amerykańskich - ze strony kosmopolitów jak R. Sikorski z żoną A. Applebaum i inni orientujący się na skrajną lewicę brukselską i/lub NWO. Przykładem perfidnej propagandy w USA i fałszowania historii jest antypolska i anty-aliancka publicystyka z lat 2017-2020 niejakiego Johna Wear (ur. w 1953 r.) z USA, gloryfikująca Hitlera i jego rzekomo pokojową politykę. Tłumaczenie jednego z odcinków długiej serii jego fejk-publicystyki pomieściła na Salonie24 blogerka Slepa manka z Chicago [1].

  Już za miesiąc, 11 listopada 2020 roku zegar Historii wybije 102. rocznicę odrodzenia się Polski po 146 latach rozdarcia i niewolenia przez trzy sąsiedzkie imperia. Niepodległa/wymarzona - wykrwawiona w Insurekcji Kościuszkowskiej, w służbie w legionach Jana Henryka Dąbrowskiego u Napoleona, a  po powstaniach XIX wieku - w Legionach Polskich Józefa Piłsudskiego... Tło historyczne sukcesu obu polskich opcji politycznych: dyplomatycznej Romana Dmowskiego, przy istotnej pomocy Ignacego Paderewskiego, i wojskowej Józefa Piłsudskiego wiąże się z postacią Thomasa Woodrow Wilsona - prezydenta Stanów Zjednoczonych. Sukcesu zwieńczonego narodzeniem II RP w dniu 11 listopada roku 1918 - dniu zakończenia I WŚ. Był to sukces wypracowany przez patriotów Polski mimo ostrej rywalizacji zwolenników obu opcji. W Warszawie okupowanej przez Niemców, centralna Rada Regencyjna przekazała władzę i wojsko Józefowi Piłsudskiemu, którego wraz z Kazimierzem Sosnkowskim Niemcy zwolnili z aresztu w Magdeburgu. Równocześnie Roman Dmowski i Ignacy Paderewski prowadzili starania dyplomatyczne we Francji, Anglii i USA. Na korzyść Polski przeważyło stanowisko prezydenta Wilsona, który wyprowadził USA z izolacjonizmu ratując Europę przed komunizmem sowieckim i niemieckim. Szczęśliwie - wbrew antypolsko nastawionemu Lloyd George-owi z Wielkiej Brytanii w Czwórce architektów Europy powojennej - twórców Traktatu Wersalskiego (Francja, Wielka Brytania, Włochy, USA).

  Jednym z pisarzy i historyków przyjaznych Polsce był Amerykanin Richard Martin Watt (1930-2015) - autor obszernego dzieła z historii Polski okresu 1918-1939. Warto zacząć od niego, gdyż należy do pokolenia dorastającego w latach po II WŚ - jak młodszy od niego John Wear zaczadzony hitlerowską propagandą. W przeddzień 102. rocznicy odzyskania niepodległości Polski, 10 listopada wypada 90. rocznica urodzin Richarda Watta. Jest jednym z pisarzy - historyków zachodnich piszących z sympatią, choć obiektywnie o Polsce. To autor m.in. dzieła Gorzka chwała - Polska i jej los 1918-1939 (Bitter Glory. Poland and its Fate 1918-1939). Richard M. Watt znany jest też z książki The Kings Depart o traktacie wersalskim i latach 1918-1919 w Niemczech. W 2005 roku egzemplarze swej książki Gorzka chwała prezentował na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie. Postać R.M. Watta jest mało znana w USA, ale nie w Polsce [2].

  Z tej jego obszernej książki zacytujmy tylko dwa urywki: "Polacy to często błędnie rozumiany naród, który zamieszkuje biedne państwo, ale może się pochwalić wieloma osiągnięciami w nauce i kulturze. Polacy, odważni, pełni poświęcenia i determinacji, wielokrotnie wykazywali ogromną wytrwałość i zdolność do znoszenia cierpień. Żadna klęska, a doświadczyli ich wiele, nie osłabiła ich patriotyzmu i nie stłumiła pragnienia narodowej niezależności. (---) Polska międzywojenna bywa często opisywana jako państwo faszystowskie, co jest błędem. Piłsudski i jego zwolennicy stworzyli rządy autorytarne, ale nie faszystowskie. Polska nie była państwem totalitarnym, a jej przywódcy nie głosili jawnie antydemokratycznych poglądów." [2].

  Drugą mało tam znaną postacią jest wielce zasłużony dla spraw Polski amerykański historyk Robert Howard Lord (1885-1954). Był on ekspertem ds. Polski i Kresów Wschodnich z ramienia prezydenta Woodrow Wilsona na konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 r. Absolwent i profesor najbardziej prestiżowego na świecie Uniwersytetu Harvarda, specjalizował się w historii Rosji i Polski, w tym C.K. Galicji oraz II rozbioru Polski. Badania prowadził w Berlinie, Wiedniu, Petersburgu i Moskwie, był też w Warszawie i Lwowie. Od 1918 r. kierował sekcją amerykańskich ekspertów d.s. wschodnich. W lutym 1919 wraz z misją aliancką przebywał we Lwowie. W 1921 r. został członkiem-korespondentem PAU; otrzymał też tytuł dr. h.c. Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Był sympatykiem Polski; przyjął wyznanie katolickie w roku 1920, a w 1929 święcenia kapłańskie [3]. Bardziej znanym był dyplomata Edward Mandell House (1858-1938), ekspert ds. dekolonizacji, główny doradca prezydenta Wilsona podczas I WŚ i na paryskiej konferencji pokojowej w 1919 r. [4]. Przygotował pakt Ligi Narodów. Otrzymał doktorat h.c. od Uniwersytetu Adama Mickiewicza w 1924 r. Za sprawą Ignacego Paderewskiego w roku 1932 stanął jego pomnik w Warszawie.

Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura