6 obserwujących
50 notek
62k odsłony
  1034   0

Parapsychologia-(5) Złudzenia zmysłowe

Przykład 2-wymiarowego złudzenia optycznego
Przykład 2-wymiarowego złudzenia optycznego

 

  Zagadkowa anomalia jakoby grawitacyjna w Santa Cruz, Kalifornia

Zludzenia zmysłowe, w tym optyczne mogą być jedną z przyczyn różnych zjawisk uważanych za paranormalne albo nadnaturalne. Zmysły mogą nas mylić. Nawet, gdy są w pełni sprawne, "nieomylne" i bezbłędnie coś odbieramy, to inni ludzie, równie "nieomylni" w innych miejscach widzą nieco inne figury i kontury. To wynik nakładania się zjawisk optycznej paralaksy, widzenia stereoskopowego, widzenia perspektywy w przestrzeni i na płaszczyźnie oraz różnicy w oświetleniu obiektu postrzegania. Pomijamy tu psychiatryczne przypadki zespołów chorobowych.

Pojawianie się błędnych ogników na bagnach i trofowiskach, które zwodziły wędrowca ze szlaku na manowce przypisywano dawniej złośliwym duchom. Dziś to zjawisko ma wytłumaczenie jako płonące opary gazów gnilnych (metanu i in.) albo luminescencja owadów. Każdy, kto choć raz zabłądził wieczorem w lesie wie dobrze, jak łątwo zmylić o zmierzchu lub nocą drogę. Miraże, czyli fatamorgana na pustyni znalazły solidne wyjaśnienie na gruncie fizyki jako obraz pozorny dobrze znany optyce i mikroskopii. Wiele dziwnych zdarzeń lub zjawisk jednakże nie ma do dnia dzisiejszego zadowalających wyjaśnień. Niektóre obrosły legendą lub spekulacjami, jak np. dziwne światła pojawiające się na horyzoncie w rejonie Bermudów (wg relacji Krzysztofa Kolumba) oraz anomalie magnetyczne w tymże słynnym Trókącie.

Jednym z takich zjawisk jest niesamowite wrażenie zaburzenia zwykłej siły ciążenia w kilkunastu szczególnych miejscach w Stanach Zjednoczonych. Jedno z takich miejsc, zwane Mystery Spot, położone jest na wzgórzu niedaleko Santa Cruz w Kalifornii. Ma średnicę około 50 m. Jest tam dziwny domek z podłogą nachyloną o ~20 st. (względem poziomu gruntu) - a całość w otoczeniu zieleni maskującej linię horyzontu. Zalazłszy się wewnąrz domku możesz obserwować kulki toczące się jak gdyby wbrew grawitacji "pod górkę". Twój towarzysz stanąwszy nieopodal jest wyraźnie mniejszy od ciebie, a gdy zmienicie się miejscami, jest wyraźnie od ciebie większy! Obaj zaś stoicie jak gdyby odchyleni od iluzji pionu - mając wrażenie spychania ciała przez jakąś "antygrawitacyjną" siłę! (Rzeczywista linia pionu pokrywa się z osią twego ciała). Zapis wideo z dobrze widocznym efektem tych dysproporcji dostałem dawno temu od moich bliskich zwiedzających to miejsce. Wrażenie - iluzja - jest tam tak silna, że są oni przekonani, iż musi być w tym miejscu jakaś anomalia geofizyczna.

Przestrzennej iluzji wzrokowej doświadczamy np. jadąc jako pasażer w wagonie lub aucie poruszającym się bardzo szybko po linii prostej i obserwując przez boczne okno krajobraz z drzewami, słupami, wieżami itp. Otoczenie takie jak gdyby się kręciło wokół osi pionowej. Opisywane dziwne zjawiska zachodzące w tajemniczych miejscach typu "mystery spots" są tłumaczone jako przestrzenny efekt psychofizycznego złudzenia optycznego. Można to zrozumieć korzystając z adresów (tekst w j. ang.) podanych niżej. W niniejszej notce zaś rysunki A, B i C pomocniczo ilustrują efekt złudzenia optycznego gdy patrzymy prostopadle na płaszczyznę - linie dokładnie równoległe na rysunkach A i C wydają się nierównoległe wskutek zwodniczego wpływu najbliższego otoczenia, równe zaś odcinki na B wydają się nierówne. Notabene, ciekawe jakie wrażenia odniósłby tam badacz zupełnie niewidomy...

Literatura

 

/1/ http://www.cracked.com/article_19205_10-famous-unsolved-mysteries-easily-explained-by-science.html

/2/ http://www.berkeley.edu/news/berkeleyan/1998/0909/spot.html#top

/3/ Szczepan Szczeniowski "Fizyka doświadczalna" cz. IV Optyka, PWN, Warszawa 1963, s. 255, 256.

/4/ Szczepan Jeleński "Lilavati" PZWS, Warszawa 1954.

------------------------------------------------------------------------------

 UWAGA do notki (4):  na swym blogu Szamanka wylicza niektóre dziwne zniknięcia samolotów, w tym w Trójkącie Bermudzkim:

http://seneka.salon24.pl/573470,te-samoloty-zniknely-naprawde,2

Lubię to! Skomentuj20 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie