3 obserwujących
81 notek
40k odsłon
863 odsłony

Parapsychologia-(6) Efekt Bose-Backstera

Jedność świata przyrody: człowiek/materia/ekosystem...
Jedność świata przyrody: człowiek/materia/ekosystem...
Wykop Skomentuj9

   Bliska mi "ogrodniczka" kocha kwiaty, a ma też doświadczenia praktyczne z życia tych roślin. Ogromna ilość kwiatów doniczkowych i paprotek w jej mieszkaniu z reguły marnieje podczas dłuższego pobytu gospodarzy poza domem, mimo że starannie podlewane przez sąsiadów, też doświadczonych posiadaczy kwiatów. Twierdzi, że jej piękny grudnik lub kaktus bożonarodzeniowy Schlumbergera (zygokaktus), jaki miała w domu zmarniał, gdy przekazała swej znajomej szczepkę zakończoną kwiatuszkiem - na jej usilną prośbę. Natomiast u obdarownej pięknie się rozwinął. Jak powiada, jej kwiatek się na nią "obraził". Być może błąd ofiarodawczyni polegał na tym, że odcięła jego dwa płaskie człony ("listki") zakończone kwiatkiem? Lecznicze oraz trujące własności roślin są od wieków znane w medycynie ludowej i medycynie oraz naukowo badane i stosowane do dziś dnia. Zielarstwo praktykował też znany polski jasnowidz o. Andrzej Klimuszko. Efekt wrażliwości roślin na bodźce i sygnały z zewnątrz, w tym płynące "falą uczuć" pozytywnych lub negatywnych od człowieka, jest wiązany zwykle z nazwiskiem Backstera*/. Efekt ten był badany m.in. na kwiatach [1,2]. Technikę Backstera wykorzystał do naukowych badań wrażliwości roślin skądinąd znany egiptolog Robert (Bob) Brier [2]. Uznał on ów efekt za paranormalne zjawisko psychokinezy (PK - ang. psychokinesis).

Rośliny Cleve'a Backstera & CIA. Cleve to śledczy badający szpiega oraz badacz świata roślin:

        ...i poligraf   

   Backster był specjalistą śledczym CIA badającym podejrzanych przy użyciu poligrafu - wykrywacza kłamstwa (ang. lie detector) w latach 1960. Poligraf to wielokanałowy rejestrator zmian potencjału elektrycznego pobieranego z elektrod przyłożonych do różnych miejsc badanego obiektu. U badanego człowieka zapisuje w ten sposób zmiany pulsu, oporu skóry (potliwości), bicia serca, napięcia mięsni itp. - związane z jego reakcjami emocjonalnymi na pytania merytorzyczne ukryte między dużą liczbą pytań niezwiązanych z tematem badania.    Eksperymentując na roślinach [1-3] Backster początkowo ogłosił hipotezę, że niektóre rośliny w kontakcie z człowiekiem są wrażliwe na skierowany bezpośrednio do nich myślowy komunikat typu dobrze-ci-życzę/źle-życzę lub kocham/nienawidzę. Jak się okazało, odczuwają one ból oraz reagują na emocje ludzi [1-6] - stąd teza, że rośliny objawiają cechy PSI (ang. parapsychological) typu PK.

   Cleve Backster zapewne znał wyniki badań [6], jakie w latach 1900. prowadził na kulturach roślin Jagadis Chandra Bose - matematyk, fizyk, biolog, fizjolog roślin, archeolog, pisarz (!). Ze zmian biopotencjałów membranowych komórek roślin poddawanych eksperymentom wnosił, że rośliny są wrażliwe i odpowiadają na różnorodne oddziaływania zewnętrzne podobnie jak zwierzęta. Jagadis Bose - wszechstronny uczony i wynalazca, pionier łączności radiowej wraz z Teslą, Popowem i Marconim - stał się znany, gdy w roku 1926 wygłosił na Sorbonie wykład p.t. The Nervous Mechanism of Plants. Bardzo ciekawy artykuł prasowy o najnowszych (lata 2012-13) badaniach struktur komunikacji wzajemnej u roślin pojawił się w bożonarodzeniowym numerze tygodnika "wSieci" [7]. O "mowie" roślin i komunikowaniu sie dzięki sieci strzępek grzybni o długości 8 tys. km na m2a pisze tam leśnik z zawodu, Przemysław Barszcz.

   Hipotezy Backstera dotarły do naszej części Europy dopiero w roku 1973, gdy na Kongresie Psychotroniki w Pradze [3] przedstawił on swoje badania. Backster, celowo modulując swe stany emocjonalne, zapalał zapałkę z zamiarem przypiekania rośliny albo wrzucał żywe krewetki do wrzątku w obecności rośliny, co odbijało się na zapisie mierzonych jej biopotencjałów. Gdy wrzucał martwe, roślina nie reagowała. Wyniki te poddane były krytyce, głównie dlatego, że źródła bodźców były w pobliżu badanych próbek, co mogło wywołać reakcję komórek pod wpływem np. elektrochemicznych zmian powietrza między próbką, aparaturą i człowiekiem. Wytrawny naukowiec Bob Brier powtórzył eksperymenty Backstera na filodendronie [2] przy użyciu ściśle naukowej procedury. W swej pierwszej "Stichprobe" swterdził z prawdopodobieństwem 0,9 że filodendron reaguje na akty koncentracji emocjonalnej człowieka "nadawcy" komunikatu/zamiaru. Jego analizę wyników potwierdziło trzech niezależnych naukowych recenzentów [2]. Seria pięciu kolejnych jego eksperymentów pozwoliła mu ostrożnie stwierdzić, że wynik zdaje się potwierdzać łączność PK i temat jest wart kontynuowania.

   Wypada podkreślić, że omawiane tu badania i analizy wyników dokonane przez parapsychologów - dotyczące m.in. komunikacji człowieka z roślinami, czy paranormalnych i "magicznych" własności mediów lub magików jak np. Uri Geller [3] - prowadzono za pomocą metodyki nauk ścisłych, w tym statystyki. Aparatury i procedury użyte w eksperymentach były typowe dla fizyki i biofizyki doświadczalnej. Notabene, wybitny i kontrowersyjny James Frazer w swych rozległych studiach wierzeń starożytnych, pierwotnych oraz współczesnych obyczajów i przesądów, m.in. w badaniach magii sympatycznej, także i drzew odczuwających ból, stosował metodę porównawczej antropologii kultury. Warto na zakończenie zacytować jego stwierdzenie [8] odnoszące się do własnych badań magii. Zasady [naukowego] kojarzenia zastosowane w sposób właściwy rodzą naukę, zastosowane niewłaściwie rodzą magię, bękarcią siostrę nauki.


*/ Cleve Backster (1924-2013) był ekspertem CIA, specjalistą techniki poligrafu. T.zw. lie-detector lub wykrywacz kłamstwa to przyrząd skonstruowany w roku 1921 {spr.}przez J.A. Larsona z University of California at Berkely).

[1] Cleve Backster, "Evidence of a Primary Perception in Plant Life" International Journal of Parapsychology 10, 4 (1968).

[2] Robert M. Brier, "PK Effect on a Plant-Polygraph System" - art. w Progress in Parapsychology, ed. by J.B. Rhine (The Parapsychology Press, 1973). "PK on a Bio-Electrical System", Journal of Parapsychology 33, 3 (1969).

[3] Krzysztof Boruń, Stefan Manczarski, Tajemnice parapsychologii (Iskry, W-wa 1977). Tamże cyt.: C. Backster, "Dowody istnienia pierwotnej percepcji na poziomie komórkowym w organizmach roślinnych i zwierzęcych" Materiały I Międzynarodowego Kongresu Psychotroniki, Praga, czerwiec 1973.

[4] Lyall Watson, Supernature (Bantam Books, 1974), pp. 218-222.

[5] Brett L. Bolton, The Secret Powers of Plants (Berkeley Publishing Corporation, 1974).

[6] Jagadis C. Bose, Plant Response (Longmans, Green & Co., 1906).

[7] Przemysław Barszcz, Mowa roślin: "Krzyk ogórka i śpiew sosen" tygodnik " wSieci ", Nr 51/52, pp. 114-115 (2014).

[8] James G. Frazer, Złota Gałąź (PIW, 1969).

Wykop Skomentuj9
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie