0 obserwujących
341 notek
82k odsłony
  91   0

Jezus chce nas w Kościele

Taka działalność jest możliwa bez pieniędzy i bez tworzenia organizacji formalnych. Ci spośród nas, którzy mają już doświadczenie w organizowaniu podobnych działań, zapewniają, że w tworzeniu niektórych wydarzeń pomagają zaprzyjaźnione instytucje, a do innych wydarzeń nie jest to wcale potrzebne. Oczywiście organizacje formalne także mogą powstawać, zgodnie z wolą i możliwościami ludzi pracujących nad danym tematem.

TEMATY MODUŁOWE - PROPOZYCJE

Najpilniejszy – pokojowa rola Kościoła: Świeccy motywują się nawzajem, a następnie motywują duchownych do kazań i nauk antyrasistowskich o tym, że chrześcijanin nie może nikogo wykluczać i dyskryminować, że Polska jest nie tylko dla Polaków, gdyż miliony Polaków żyją również w innych krajach. Motywowanie księży i biskupów do roli rozjemczej, szczególnie w czasach politycznego napięcia.

Kwestia podmiotowości wiernych: Wykłady o sumieniu. Staranie o większą podmiotowość, poczucie sprawczości i odpowiedzialności wiernych w Kościele. Aktywność reformatorska wiernych mimo hierarchicznej struktury Kościoła (różnice zależne od specyfiki konkretnego Kościoła). Edukacja oddolna w obrębie Kościołów.

Sprawiedliwość społeczna: Od wspólnej organizacji opieki nad potrzebującymi - bezdomnymi i uchodźcami  - po rozważania dotyczące teologii wyzwolenia.

Feminizm: Pozycja kobiet w kościele. Kapłaństwo kobiet.

LGBT: Szacunek i otwarte zaproszenie do bycia w kościele bez ukrywania orientacji seksualnej/tożsamości płciowej. Docenienie dobra związków jednoplciowych i rodzin założonych przez nie.

Wojna: Konieczna obrona. Odmowa użycia przemocy.

Komunia święta: Czy Komunia św. dla wszystkich? Możliwość przyjmowania Komunii św. poza własnym Kościołem.

Rozwód: Powtórny związek, Komunia św. ludzi w powtórnym związku.

Spowiedź uszna: Minusy spowiedzi usznej. Nadużycia wobec dzieci i dorosłych. Kontrola. Tajemnica spowiedzi a prawo świeckie. Odpuszczenie grzechu a zdjęcie odpowiedzialności.

Etyka seksualna: Odpowiedzialność zamiast listy zakazów. Antykoncepcja. Masturbacja. Seks przed ślubem. Seksualność niepełnosprawnych. Związki jednopłciowe. Transpłciowi - korekta ciała.

Celibat duchownych: Celibat opcjonalny. Jawność dzieci celibatariuszy. Prawo dziecka do rodzica i kwestie spadkowe.

Ekumenizm oddolny: Interkomunia. Spotkania zwykłych wierzących. Wspólne modlitwy i działania charytatywne. Wspólnie dla postępu w Kościołach.

Ekonomia: Ubóstwo duchownych. Opłaty za sakramenty. Składki za przynależność do Kościoła. Podatek na rzecz Kościołów.

Początek i koniec życia: Problemy etyczne aborcji, in vitro, eutanazji. Surogatki. Donacja gamet. Rozdzielanie bliźniaków syjamskich.

Zwierzęta: Odpowiedzialność za zwierzęta w naszym otoczeniu. Użytkowa rola zwierząt. Ekologia. Wegetarianizm.

Spotkania z ludźmi innych religii oraz z niewierzącymi: Rozmowy o etyce i wartościach..Jak wiele nas łączy? Spotkania w szkołach. Spotkania otwarte w dużych i małych miejscowościach oraz w miejscach szczególnych, np. w więzieniach. Warsztaty pod hasłem „Poznaj, co czuje i myśli inny”.

Szacunek i empatia dla chrześcijan tradycjonalistów: Jesteśmy we wspólnym Kościele, jesteśmy ludźmi dobrej woli - spotkania i dyskusje otwarte. Poszukiwanie sojuszników wśród chrześcijan tradycjonalistów, którzy nie boją się dialogu że współczesnym światem.

We wspólnym Kościele z biskupami i księżmi: Grupy pracujące nad kontaktem z nimi w poszczególnych Kościołach. Powody, dla których powinni się cieszyć z naszego ruchu, to jawność zamiast pokątnego gadania oraz bogate źródło informacji i fachowej wiedzy. Świadome różnienie się i trwanie we wspólnym Kościele w modlitwie o światło Ducha Świętego. Spotkania, dyskusje, świadectwa. Inspiracja do tematów kazań, listów i wspólnego rozwiązywania problemów, zamiast nauki mało związanej z praktyką.

Osoby chcące włączyć się w opisane tutaj działania lub zainteresowane tematyką powstającego ruchu prosimy o kontakt z redakcją portalu Tezeusz.

 

 

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale