23 obserwujących
35 notek
129k odsłon
  3363   0

Co słonko widziało

Co słonko widziało
Co słonko widziało Rys. 6

Według cytowanej relacji emerytowanej polki mgła wylewała się z jaru i przemieszczała w kierunku szosy (przyp. ul. Kutuzowa) tymczasem kierunek wiatru sugerowałby przemieszczanie się mgły po skosie w stosunku do szosy i lotniska.
Zerknijmy jak zmieniała się mgła uchwycona kamerą Sławomira Wiśniewskiego filmującego przez szybę pokoju w hotelu "Nowy Hotel"I kilka kadrów z nagrania S. Wiśniewskiego tuż przed wyłączeniem kamery na 4 minuty przed katastrofą

Co słonko widziało Co słonko widziało
Co słonko widziało Rys. 7 Co słonko widziało Rys. 8
Co słonko widziało Co słonko widziało
Co słonko widziało Rys. 9 Co słonko widziało Rys. 10

I jeszcze jedno zestawienie - widok w czasie podejścia Iła i tuż przed katastrofą

Co słonko widziało
Co słonko widziało Rys. 11

Żeby ułatwić ocenę widoczności na podstawie wyżej prezentowanych kadrów, na obrazku poniżej umieściłem kolorowe okręgi co 20 metrów ze środkiem w miejscu widoku kamery S. Wiśniewskiego. Trzeba pamiętać, że nagranie było robione przez szybę.

Co słonko widziało
Co słonko widziało Rys. 12

Wypowiedź Wiśniewskiego - "I stojąc w oknie, bo stwierdziłem „Nie ma sensu żadnych zdjęć kręcić”, a jeszcze przy okazji ci robotnicy weszli tam na taki daszek, coś tam remontowali - jeszcze mi strącą albo nawet ukradną, jakby to nie ma co. I zdjąłem tą kamerę właśnie z okna otwartego. I w tym momencie właśnie usłyszałem nadlatujący samolot, a już było trochę za późno, bo wyjąłem kasetę i mówię, no, zanim się zorientowałem, mówię „No dobra”, wyglądam przez okno i zobaczyłem skrzydło, które cięło ziemię, później huk usłyszałem, no i wybuch, słup ognia."

Widział "skrzydło, które cięło ziemię" czyli w odległości ok. 320m od okna hotelu. Jak zeznał N. Bodin - właściciel działki na której rosła "pancerna" brzoza - "Panowała gęsta mgła, a widoczność wynosiła w linii prostej około 30 m, zauważyłem, że korony drzew znajdowały się we mgle".

Czy Bodin był rzeczywiście na działce w momencie przelotu Tu-154M i widoczność pozioma wynosiła ok. 30 m, a pionowa kilkanaście metrów? Z nagrania Wiśniewskiego to nie wynika, przynajmniej jeśli chodzi o widoczność do drzew rosnących przy wjeździe na działkę Bodina, ale mogło tak być między BRL a działką na trasie lotu samolotu. Z kolei za ul. Kutuzowa, gdyby była gęsta mgła to Wiśniewski nie mógłby zauważyć skrzydła orzącego ziemię.

Wygląda na to, że "mgła" nie miała jednorodnego charakteru, pokrywała przede wszystkim teren trajektorii lotu od jej północnej strony i tam była najgęstsza, dotyczy to zarówno pasa startowego jak i terenu przed działką Bodina. W przytoczonych wypowiedziach świadków przewija się temat palenia trawyi dymu, który 10 kwietnia wraz z niską podstawą chmur i mgłą, dodatkowo ograniczał widoczność.

 Nie wiadomo gdzie tak naprawdę paliła się trawa w okolicach lotniska tego dnia. W internecie materiałów jest jak na lekarstwo - można posiłkować się głównie obrazami satelitarnymi, ale niestety te, które są ogólnie dostępne nie dają odpowiedzi odpowiedzi na to pytanie, a jedynie pozwalają określić miejsca gdzie między 5 a 11 kwietnia doszło do spalenia trawy. To co mogli uwiecznić na swoim sprzęcie świadkowie, przejęły służby rosyjskie -  Радио Свобода informuje 10.04 - "Очевидцы, с кем удалось поговорить, видели самолет, услышали сильный хлопок, удар, взрыв. Все видеозаписи, которые были сделаны очевидцами на любительские камеры или телефоны, сейчас находятся у сотрудников правоохранительных органов."

Na stronach oddziału rosyjskiego МЧС dla regionu smoleńskiego w raportach można było przeczytać tylko lakoniczną wzmiankę o pożarach (treści dwóch raportów kiedyś linkowałem, ale podam link do notki blogerki Lamelki222, która w 2011 r. zamieściła raporty z okresu od 6 do 14 kwietnia - link). Trzeba pamiętać, że raporty dotyczą całego regionu smoleńskiego, a nie tylko samego miasta Smoleńsk.

Na obrazku poniżej zestawiłem dwa zdjęcia satelitarne z 9.04 i 11.04.2010 r. obejmujące zachodnią część pasa startowego lotniska Sewernyj. Obraz satelitarny z 9.04 kończy się niestety przed wschodnim końcem pasa startowego i wrakowiskiem. Na obrazie z 11.04 na czerwono zaznaczyłem miejsca wyraźnie ciemniejsze w stosunku do tego co widać 9 kwietnia.

Co słonko widziało
Co słonko widziało Rys. 13

Z kolei dla strony wschodniej do porównania mamy tylko dwa obrazy satelitarne - z 5 i z 11 kwietnia. Można wskazać różnice, ale nie wiadomo kiedy dokładnie doszło do palenia trawy. Zdjęcie z 5 kwietnia jest niestety monochromatyczne, dlatego na obrazku poniżej obok zdjęcia kolorowego z 11.04 (A), umieściłem zdjęcie mono z 5.04 (B), zdjęcie z 11.04 po desaturacji (C) i zdjęcie z 5.04 z zaznaczonymi na czerwono obszarami gdzie najprawdopodobniej doszło do spalenia trawy (D).

Co słonko widziało
Co słonko widziało Rys. 14

7.04 w Smoleńsku lądowały samoloty polskich i rosyjskich delegacji, ale nie udało mi się natrafić na jakiekolwiek wypowiedzi osób podróżujących wtedy samolotami, które widziały dym(y) w trakcie podchodzenia do lądowania. Wprawdzie bloger WIELKI55 uważa, że na nagraniu (https://www.youtube.com/watch?v=OznonB082vI) z podchodzenia do lądowania Tu-154M 101 w dniu 7.04 można dostrzec dym, ale osobiście nie jestem o tym przekonany (jego ukryty komentarz). Jest jeszcze nagranie z 7.04 na lotnisku w Smoleńsku, ale brak jest tam (być może wycięto przed publikacją) widoku wschodniej strony lotniska - link. Notabene, na smoleńskim forum samochodowym, gdzie omawiano temat wizyty W. Putina 7.04 (link) pojawiały się informacje o samolotach np.:

Leshiy  7.4.2010, 9:19
На северный пока только ан-24 сел, ВВП точно таком не летает


SLY_B.  7.4.2010, 9:48
ЯК-40 только что пролетел над Лавочкина. На снижение идет. ВВП по-ходу!!!!

(przyp. ul. Ławoczkina jest od strony zachodniej lotniska)

ешзын  7.4.2010, 12:20
шото опять самолет какой то загудел


Driver@  7.4.2010, 12:41
Один самолет приземлился минут десять назад.


i na innym forum

yaratam » 07 апр 2010, 13:19
Ток что большой красивый самолёт зашёл на посадку на Северный аэродром. Т.к. военных оттуда уже убрали - наверное это кого-то из столицы привезли? Или просто совпадение?


ale nie pojawia się jakakolwiek wzmianka o wypalaniu trawy i dymie. Z pewnością załogi lądujących polskich samolotów mogłyby szybko wyjaśnić tą kwestię.

Natrafiłem na zdjęcia z 7.04 gdzie widać palącą się trawę, ale w większej odległości od lotniska. Wprawdzie exif obu zdjęć pokazuje datę 6.04.2010, ale autor zdjęć umieścił je w internecie 7.04 i napisał, że wykonano je właśnie tego dnia.
 

Co słonko widziało Co słonko widziało
Co słonko widziało Rys. 15 Co słonko widziało Rys. 16

Zdjęcie na rys. 15 wykonane było z okolic miejsca oznaczonego czerwoną "łezką"

Co słonko widziało
Rys. 17

Wróćmy do 10 kwietnia. Poza jednym wyjątkiem (2:10 min nagrania - link), na dostępnych materiałach nie widać śladów dymu przed działką Bodina, choć trzeba brać pod uwagę, że dym mógł się rozwiać.

Co słonko widziało
Co słonko widziało Rys. 18
Co słonko widziało Co słonko widziało Co słonko widziało
Co słonko widziało Rys. 19 Co słonko widziało Rys. 20 Co słonko widziało Rys. 21
Co słonko widziało Co słonko widziało Co słonko widziało
Co słonko widziało Rys. 22 Co słonko widziało Rys. 23 Co słonko widziało Rys. 24
Co słonko widziało Co słonko widziało  
Co słonko widziało Rys. 25 Co słonko widziało Rys. 26  

Zarówno kadry jak i panorama z kadrów pochodzą z materiału "Smolensk 2010 - Na własne oczy". Przez chwilę okolice BRL widać też na tych materiałach z 10.04 (link1, link2) ale jakość dostępnego bezpłatnie materiału jest zbyt niska aby dokonywać poważniejszych analiz.
Są też zdjęcia z ZL z datą modyfikacji od 11 do 14.04.2010 i niewiadomą datą utworzenia.

Co słonko widziało Co słonko widziało Co słonko widziało
Co słonko widziało Rys. 27 Co słonko widziało Rys. 28 Co słonko widziało Rys. 29
Co słonko widziało Co słonko widziało Co słonko widziało
Co słonko widziało Rys. 30 Co słonko widziało Rys. 31 Co słonko widziało Rys. 32
Co słonko widziało Co słonko widziało Co słonko widziało
Co słonko widziało Rys. 33 Co słonko widziało Rys. 34 Co słonko widziało Rys. 35
Co słonko widziało Co słonko widziało Co słonko widziało
Co słonko widziało Rys. 36 Co słonko widziało Rys. 37 Co słonko widziało Rys. 38

Kilka przykładów spalonej trawy

Co słonko widziało
Rys. 39
Co słonko widziało
Rys. 40
Co słonko widziało
Rys. 41
Co słonko widziało
Co słonko widziało Rys. 42

Ostanie zdjęcie (Rys. 42) wykonane zostało o godz. 12:07 przy ulicy Gubienko. Na dalekim planie widać spaloną trawę. Widok z drugiej strony na zdjęciu nr 43.

Co słonko widziało
Co słonko widziało Rys. 43

Jeszcze dwa cytaty z kwietnia 2010:
Д.ПОЛЫГАЕВА: Я тоже походила там по леску, рядом с тем местом, где упал самолет  — там выгоревшая трава — ее не косят, а просто сжигают. Мы  сначала подумали, что это гарь, которая осталась от катастрофы, но на самом деле это просто трава горела. Кстати, там весь Смоленск практически в гари – когда подъезжали, видели, как трава горит в лесу.- źródło
***

Когда мы подлетали к аэродрому Северный, я как-то даже яростно вглядывался вниз. Там, на земле, все дымилось. Я не понимал, как это может быть, как обломки самолета может разбросать на такие расстояния. Но потом самолет снижался, и я понимал, что на самом деле под Смоленском горит трава.

Мы были здесь четыре дня назад, когда сюда, в катынский лес, к мемориалам памяти расстрелянных польских офицеров и советских солдат, прилетали премьеры Польши и России Дональд Туск и Владимир Путин. И мне рассказывали, как накануне тут трудились десятки студентов, в основном из смоленского физкультурного вуза, выгребали из леса к приезду гостей снег. И выгребли, да так, видимо, истово, что теперь тут под ногами горела трава.

Но она, правда, горела не только в катынском лесу. За несколько километров, на подлете, я видел ровные языки пламени, уже лижущие лес- źródło

Jako ciekawostkę zamieszczam dwa zdjęcia z 14.04.2010, przy wychodku między ulicami Kutuzowa i Gubienko widać unoszący się dym.

Co słonko widziało Co słonko widziało
Co słonko widziało Rys. 44 Co słonko widziało Rys. 45

Notkę traktuję jako otwartą. Jeśli ktoś jest w posiadaniu zdjęć które mogłyby pomóc w ustaleniu gdzie i kiedy palono trawę to proszę je wklejać pod notką i w miarę możliwości wskazywać jakiego terenu dotyczą w oparciu o zamieszczoną poniżej siatkę.

Co słonko widziało
Rys. 46

Na zakończenie chciałbym przedstawić jeszcze jedno zdjęcie - widok w kierunku działki Bodina. Data wykonania zdjęcia nieznana.

Co słonko widziało
Co słonko widziało Rys. 47
Lubię to! Skomentuj226 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka