15 obserwujących
182 notki
181k odsłon
  3218   1

Czy Hitler był dobrym militarnym wodzem?

thelandofdesire.com
thelandofdesire.com

Na początku inwazji na Rosję szło Hitlerowi gładko i zgodnie z planem. Po podbiciu Bałkanów, w czerwcu 1941 roku, rozpoczęła się największa inwazja militarna w historii. Latem niemiecki Blitzkrieg przynosił jeszcze bardziej spektakularne sukcesy Niemcom w Rosji, niż ten rok wcześniej na polach Francji. Pod naporem niemieckich dywizji pancernych okrążeniu ulegały całe radzieckie armie i do niewoli dostawały się setki tysięcy żołnierzy, a niedługo później miliony. Wydawało się wtedy, że Hitler znowu miał rację twierdząc przed inwazją, że wystarczy kopnąć porządnie w drzwi, a cały spróchniały budynek się zawali. Oczywiście, w domyśle tym budynkiem miała być Sowiecka Rosja. Jeszcze w lipcu 1941 roku, wydawało się, że Hitler panuje nad sytuacją i zamiast natychmiastowego parcia na Moskwę, skierował swoje dywizje pancerne ze Smoleńska na południe, dzięki czemu okrążone i rozbite zostały znaczne siły sowieckie i zabezpieczone flanki. Hitler wychodził wówczas ze słusznego założenia, że priorytetem są przemysłowe i rolnicze tereny Ukrainy i rozbicie znacznych sił nieprzyjaciela na skrzydłach. Hitler przypominał wówczas o przykładzie Napoleona, który zdobył Moskwę, a wojnę przegrał. I było to jak najbardziej racjonalne oszacowanie sytuacji.

A później już było tylko gorzej. Hitler w następnych latach wojny na wschodzie, wykazywał się już nie tylko coraz większym oderwaniem od rzeczywistości, ale też zwykłą głupotą. To co stanowiło jego atut w pierwszych latach wojny, czyli możliwość podejmowania śmiałych decyzji, stawało się powoli jego utrapieniem i w efekcie doprowadziło Niemcy do klęski. W 1940 roku, kierowanie się Hitlera własnymi pomysłami, wbrew opiniom generałów, doprowadziło Niemcy do spektakularnych sukcesów. W roku 1942 i 1943, kiedy opinie generałów były jak najbardziej wskazane, Hitler prawie wcale nie brał ich pod uwagę. Skończyło się to najpierw klęską pod Stalingradem, w 1943 roku, a przysłowiowym gwoździem do trumny była kolejna klęska latem tego samego roku pod Kurskiem. Gdyby Hitler za namową generałów, w roku 1943, przeszedł do defensywy, to znacznie utrudnił by sowietom ostateczne zwycięstwo, bo wojny zapewne i tak by nie wygrał. Czy biorąc to wszystko pod uwagę, można uznać Hitlera za dobrego wodza? Niewątpliwie miał on przebłyski militarnego geniuszu, aż do momentu całkowitej utraty kontaktu z rzeczywistością w dalszym etapie wojny.

Większość wodzów militarnych, z zadatkami na władców świata, wymienionych w tym tekście, skończyła raczej marnie. Hannibal, pogromca Rzymian, po przegranej z nimi bitwie pod Zamą, najprawdopodobniej popełnił samobójstwo. Juliusza Cezara zasztyletowano. Napoleon umarł na zesłaniu osamotniony na Wyspie Świętej Heleny. A Hitler popełnił samobójstwo w swoim bunkrze, w kwietniu 1945 roku.


Lubię to! Skomentuj152 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura