Blog
Na granicy prawdy i dobra
Giulio Cesare Vanini
Giulio Cesare Vanini nie oglądam tv
3 obserwujących 127 notek 62470 odsłon
Giulio Cesare Vanini, 1 sierpnia 2017 r.

W sprawie Obchodów Rocznicy Powstania Warszawskiego krytyczna uwaga

166 5 1 A A A


   Dzisiaj, to jest dnia 1 sierpnia br., obchodzimy siedemdziesiątą trzecią rocznicę wybuchu tragicznego Powstania Warszawskiego. To są uroczystości oficjalne, czyli państwowe. Od wielu lat pielęgnujemy te obchody i tu nie ma żadnej dyskusji, bo pamięć o męczeństwie Narodu Polskiego jest fundamentem jego tożsamości.

  Jednakże ważny jest przy tym inny czynnik, a mianowicie ten związany z fundamentem europejskiej cywilizacji. Chodzi tu o prawo rzymskie i chrześcijańską etykę. Nasza, jeszcze europejska, cywilizacja opiera się na fundamencie prawa rzymskiego, a z niego wynika niepodważalna zasada jak prawo do karania winnych wszelkich zbrodni. Drugim fundamentem jest etyka chrześcijańska, której część mówi o zadośćuczynieniu.

  Te dwa składniki: kara i zadośćuczynienie nie są realizowane, nie są egzekwowane, jakobyśmy nie byli godnymi tych podstawowych zasad cywilizacji europejskiej.

Żaden z polskich rządów nic nigdy oficjalnie, czyli na drodze prawnych roszczeń międzynarodowych,  nie powiedział o reparacjach wojennych, o odszkodowaniu za mordy, zbrodnie, gwałty i grabieże dokonane przez Niemców i ich popleczników w czasie II wojny światowej i w tym podczas Powstania Warszawskiego (ukarano tylko niewielki procent zbrodniarzy).

  Jak można wylewać łzy, wspominać tragedię, a milczeć wobec prawa do wyegzekwowania tych europejskich zasad cywilizacji, czyli ukarania zbrodni i żądania zadośćuczynienia.

  Czy my jesteśmy jeszcze Europejczykami, czy już tylko niewolnikami w Europie, bo niewolnik nigdy nie miał żadnych praw i roszczeń?

***

Postscriptum


W 2004 r. na polecenie prezydenta Lecha Kaczyńskiego oszacowano, że poniesione przez Warszawę straty wynoszą ok. 45,3 mld dol. – Jeśli zawisną w sądach sprawy dotyczące odszkodowań wobec Polaków w ramach powiernictwa pruskiego, to my rozpoczniemy operacje związane z podobnymi roszczeniami wobec Niemców – oświadczył wówczas Lech Kaczyński.

wzięte z:  Rachunek dla Niemców. Miliardy za zniszczenie Warszawy, www.niezalezna.pl

link: http://niezalezna.pl/44334-rachunek-dla-niemcow-miliardy-za-zniszczenie-warszawy


***

Cześć i Chwała Bohaterom Narodu Polskiego!

 


Opublikowano: 01.08.2017 10:44. Ostatnia aktualizacja: 01.08.2017 16:25.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Przyjaciel prawdy, wielbiciel piękna i miłośnik dobra. Uważa, że Naród, Ojczyzna, Wiara i Honor oraz ojcowizna, własność i rodzina są wartościami gwarantującymi wolność i szczęście każdego Polaka!

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Panie Autorze! Cytat:" Louis Arthur Charles (royal baby) i Alfie Evans (death baby) pewnie nigdy...
  • "A Król im odpowie: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci...
  • Stanowisko dotyczyło ekonomii a nie polityki. On nie wiele mądrego mówił o ekonomii, a też...

Tematy w dziale Kultura