Blog
Na granicy prawdy i dobra
Giulio Cesare Vanini
Giulio Cesare Vanini nie oglądam tv
7 obserwujących 182 notki 87129 odsłon
Giulio Cesare Vanini, 11 lipca 2018 r.

Dzisiejsze supermarkety to średnioweczne katedry!

150 2 1 A A A


Czym były w średniowieczu katedry? Otóż sprawę wyjaśnił m.in. francuski uczony Jacques Le Goff (link: https://pl.wikipedia.org/wiki/Jacques_Le_Goff).

W katedrach odprawiano nabożeństwa przez 24 h. Spano tam, jedzono, handlowano i nawet trzymano zwierzęta (np. w zimie). Katedry były ośrodkami życia religijnego, ale też społecznego w znaczeniu ekonomicznym - tyle Le Goff.

Co dziś pozostało z obyczajów średniowiecznych? Pozostał ten sam mechanizm religijno-ekonomiczny. Porównanie katedr do supermarketów jest trafne! W katedrach adorowano Boga, który miał zapewnić życie wieczne, a w supermarketach adoruje się produkty potrzebne w życiu, ale nie gwarantujące życie. Jednak mianownikiem wspólnym jest adoracja, kontemplacja i dziękczynnie (opłaty), czyli religijne mechanizmy.
Supermarkety to współczesne katedry! Tam adoracja była, a dziś jest ona przy regalach w pomieszczeniach handlowych. Tam płacono za głupotę, a dziś się płaci też za głupotę, czyli za idiotyczne towary. Takim kiedyś był odpust, a dziś produkt chiński lub ”zatruta” żywność — jedno i drugie tandetne. Proszę zwrócić uwagę na oświetlenie, grę świateł i religijne akcenty z okazji różnych świąt.
W centrach handlowych ludzie spędzają w niedzielę około średnio czterech godzin, a tyle trwało w średniowieczu nabożeństwo katedrze. W katedrach sprzedawano wodę święconą, a w supermarketach sprzedaję się wódę, wódę i wódę, a jedno i drugie służyło i służy ogłupianiu (żadna woda święcona nie pomogła i nie pomaga, także żadna wóda nie pomaga, a produkty te wg statystyk wydawały się i wydają się być konieczne).

Jedna jest tylko różnica między katedrą a supermarketem. W katedrach dopuszczano praktykowanie żebractwa, a w supermarketach się zabrania żebrania!


Postscriptum

Ten tekst może wydawać się jakiemuś dewocie, że to obraza uczuć, ale w rzeczywistości jest on krytycznym spojrzeniem na czasy współczesne, w których wykorzystuje się mechanizmy religijne w celu osiągania zysków.

Opublikowano: 11.07.2018 19:43. Ostatnia aktualizacja: 11.07.2018 21:46.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Przyjaciel prawdy, wielbiciel piękna i miłośnik dobra. Uważa, że Naród, Ojczyzna, Wiara i Honor oraz ojcowizna, własność i rodzina są wartościami gwarantującymi wolność i szczęście każdego Polaka!

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Boże! Co z ludźmi się dzieje? Zabijanie zwierząt jest holokaustem. To bzdura pochodząca z...
  • @Thadd . Rycerze łączcie się i walczcie ze smokami! . Smoki to zło, a zło to szatan! ....
  • @HubaGruba Sz. Panie, a jak Pan pogodzi opowieść biblijną o Adamie i Ewie z paleontologią?...

Tematy w dziale Rozmaitości