Blog
Na granicy prawdy i dobra
Giulio Cesare Vanini
Giulio Cesare Vanini nie oglądam tv
7 obserwujących 182 notki 87129 odsłon
Giulio Cesare Vanini, 12 lipca 2018 r.

Czy religia uczy rozróżniać dobro od zła? Krytyczna refleksja, ale nie bluźniercza

218 11 1 A A AReligia jest źródłem zła, bo potępia człowieka na wieki, nie tylko tych, których nazywamy zbrodniarzami, ale tych, którzy nie wierzą, lub nie są ochrzczeni (zob. dogmatykę katolicką).

Twierdzi ona, że człowiek jest on istotą ułomną stworzoną przez Boga i przez Niego obarczoną tzw. grzechem pierworodnym, ale nie z woli człowieka.
Religia daje władzę kapłanom nad ludźmi i wspiera każdą władzę nad człowiekiem i schematycznie określa, czym jest dobro, nie mając przy tym żadnego pojęcia o Bogu, jeśli coś o Nim twierdzi to tylko w sferze hipotezy (nie ma poważnych dowodów na istnienie Boga, ale to oczywiście nie wyklucza jego egzystencji, zob.: I. Kant „Krytyka czystego rozumu”).
Osobiście dopisałbym wiele przykazań do tych katechizmowo-biblijnych "Dziesięciu przykazań", np.: nie czyn lichwy! (wskazane w tych czasach), dbaj o przyrodę, daj równouprawnienie kobietom, nie hańbić dzieci!
Już Kant zasugerował, że z religii nie można wywodzić wartości moralnych. Biblia mówi o zabijaniu, kanibalizmie (zob. link: http://www.wegrzyniak.com/2086-kanibalizm-w-biblii ) oraz wyższości wybranych nad powołanymi i o wiecznym potępieniu człowieka, zatem nie może być podstawą religii miłości i źródłem wartości.
Religia utrzymywała narody w jarzmie feudalizmu (dziesięcina, pańszczyzna) i kapitalizmu oraz niewolnictwa twierdząc, że ten porządek pochodzi od Boga i wskazywała na źródło, czyli na Biblię.
Kto jest odpowiedzialny za 200 lat wypraw krzyżowych, mordy Indian w Ameryce, palenie czarownic i negowanie wartości nauki i rozwoju nauki (potępienie Galileusza) i w tym medycyny (potępienie Leonarda da Vinci za prace nad anatomią) - to jest religia, z której ludzie wywodzą wartości!

.
Współcześnie religia nie jest potrzebna do uznania i wiary w istnienie Boga. Źródłem wiary w Boga może być rozum oraz akt współczucia i miłosierdzia.

.
Niech duchowni i teologowie oraz nawiedzeni dewoci i politycy przestaną gadać na temat Boga, o którym nic oni i filozofowie nie wiedzą, bo nikt Go nie widział,  jak mówił sam Jezus. Niech zajmą się miłosierdziem i współczuciem, wtedy odkryją prawdziwego Boga i źródło do poznania prawdy o świecie!

.

Postscriptum

Krytykowanie religii w imię poszukiwania prawdy o Bogu nie jest grzechem i nie podlega potępieniu - tak ogłosił Sobór Watykański II, a sam św. Jan Paweł II przepraszał za grzechy Kościoła, czyli je uznał za fakt!

Autor tego tekstu jest ochrzczonym katolikiem, nie jest ateistą i nie zamierza być bluźniercą, natomiast pisze to, bo zna Kościół od wewnątrz osobiście!

.

image

"Św. Dominik przewodniczy auto da fe", obraz Pedro Berruguete (ok. 1495 r.) .

Proszę zwrócić uwagę, z jakich to czasów pochodzi ten obraz, na pewno nie namalowali go liberalni lewacy (osobiście nie popieram lewactwa), a powstał ona za przyzwoleniem Inkwizycji, chociaż przeszło 200 lat po tym Dominiku. Oto jeden z wielu dowodów na "miłosierdzie religii"!

Ten obraz nie przedstawia rozdawani chleba biednym, bo z tym powinna kojarzyć się religia, ale mordowanie ludzi w imię Niemiłosierdzia, czyli braku Boga!Opublikowano: 12.07.2018 11:26. Ostatnia aktualizacja: 12.07.2018 11:57.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Przyjaciel prawdy, wielbiciel piękna i miłośnik dobra. Uważa, że Naród, Ojczyzna, Wiara i Honor oraz ojcowizna, własność i rodzina są wartościami gwarantującymi wolność i szczęście każdego Polaka!

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Boże! Co z ludźmi się dzieje? Zabijanie zwierząt jest holokaustem. To bzdura pochodząca z...
  • @Thadd . Rycerze łączcie się i walczcie ze smokami! . Smoki to zło, a zło to szatan! ....
  • @HubaGruba Sz. Panie, a jak Pan pogodzi opowieść biblijną o Adamie i Ewie z paleontologią?...

Tematy w dziale Społeczeństwo