8 obserwujących
29 notek
41k odsłon
867 odsłon

Czy światło się "starzeje"?

Wykop Skomentuj7Prędkość światła składa się z prędkości propagacji, która jest zależna od "gęstości optycznej" wirterii, oraz z prędkości samej wirterii, czyli WD. Prędkość propagacji oznacza bezpośrednio temperaturę wirterii, a można mierząc prędkość światła po uwzględnieniu składowej WD, wyznaczyć tę temperaturę. Inaczej powiedziawszy - prędkość światła w odniesieniu do wirterii jest temperaturą przestrzeni.

Oczywiście w przypadku światła obowiązuje klasyczne składanie prędkości, jak dla każdego innego obiektu, z tym że dochodzi jeszcze prędkość propagacji, jak dla fal.
Kierunek propagacji światła w przestrzeni wirterii jest dowolny, to znaczy, że można wysłać promień świetlny w dowolnym kierunku, a jego dalszy bieg będzie zależeć od kierunków WD w przestrzeni, co nazywane jest krzywymi geodezyjnymi.

Jest to jednak pobieżne traktowanie tematu, gdyż ruch fotonu podlega także zjawisku rozpraszania energii, które dla przykładu pocisków armatnich w powietrzu powodują, że krzywa ich lotu w atmosferze jest krzywą balistyczną spowodowaną przez opór stawiany ruchowi przez powietrze. Chociaż w tym przypadku nie uwzględnia się obecnego rozpraszania energii wynikającego z praw natury, gdyż czas lotu pocisku jest krótki.
Inaczej ma się sprawa z obiektami kosmicznymi. które mogą być "wystrzelone" poza ich "rodzimy" układ  także w dowolnym kierunku i ich dalszy ruch także będzie determinowany przez kierunki WD, oraz zjawisko rozpraszania energii.

Światło przemieszcza się w kosmosie również przez pewne medium, czyli wirterię i na zasadzie takiej, że jego prędkość różni się na ogół bardzo znacznie od prędkości WD, II zasada termodynamiki opisuje, jak jego ciepło będzie przekazywane otoczeniu, aż do wyrównania temperatur. Oznacza to, że foton po pewnym czasie "wtopi się w tło" osiągając jego parametry.
Rozproszona energia będzie przekazywana otoczeniu, opóźniając  stygnięcie zgodne z kierunkiem entropii W-świata, ale same fotony przez spowolnienie osiągają takie temperatury wewnętrzne, że stają się cząstkami materii. Światło wkracza w ten sposób do formy fazowej Dagteru - zbioru materii.


imageCzy zatem fakt "starzenia" się światła tłumaczy, dlaczego niebo jest czarne, chociaż sam W-świat jest być może dużo większy niż go widzimy obecnie? Czy dlatego nie widzimy i nigdy nie zobaczymy w paśmie światła bardzo odległych galaktyk, gdyż światło od nich nie dociera do nas? I może być tak, że cywilizacje tamtejsze też nigdy  nie dowiedzą się o naszym istnieniu?

Istnieje mała iskierka nadziei mimo wszystko, ponieważ Wiatr Dagteru przestrzeni w multiversum powoduje, że jego składowa musi być widoczna w rozkładzie globalnym kierunków w naszym Wszechświecie, zatem pomiar jego geometrii prędkości światła, pozwoli kiedyś ustalić jego intensywność i kierunek. Obecna fizyka nazywa to oddziaływaniem grawitacyjnym.

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie