126 obserwujących
810 notek
863k odsłony
  338   0

Przejęcie Ameryki przez BlackRock, umożliwione przez Covid - nowa Ośmiornica

Jednak BlackRock naprawdę miał szczęście z „funduszami transakcyjnymi na giełdzie” (ETF). BlackRock nabył biliony aktywów do inwestowania po nabyciu iShares ETF od Barclays Global Investors w 2009 roku. Do 2020 roku bardzo udana seria iShares obejmowała ponad 800 funduszy i 1,9 biliona dolarów w zarządzanych aktywach.

Fundusze giełdowe są kupowane i sprzedawane jak akcje, ale działają jak fundusze śledzące indeksy, pasywnie śledząc określone indeksy, takie jak S&P 500, indeks porównawczy największych amerykańskich spółek i indeks, w który inwestuje większość ludzi. Obecnie szybko rozwijający się sektor ETF kontroluje prawie połowę wszystkich inwestycji w akcje amerykańskie i jest wysoce skoncentrowany. Branża jest zdominowana przez zaledwie trzech głównych amerykańskich zarządzających aktywami – BlackRock, Vanguard i State Street, „Wielką Trójkę” – z BlackRock wyraźnym światowym liderem. Do 2017 roku Wielka Trójka stała się łącznie największym udziałowcem prawie 90% spółek z indeksu S&P 500, w tym Apple, Microsoft, ExxonMobil, General Electric i Coca-Cola. BlackRock ma również duże udziały w prawie każdym mega banku i w największych mediach.

W marcu 2020 r., w oparciu o swoją wiedzę ekspercką z obiektami Maiden Lane i zaawansowane oprogramowanie monitorujące ryzyko Aladdin, firma BlackRock otrzymała polecenie dostarczenia funduszy z Rezerwy Federalnej za pośrednictwem jedenastu „spółek specjalnego przeznaczenia” autoryzowanych na mocy ustawy CARES.

Blackrock ratuje się

Ze względu na krajowy lockdown stany, miasta i lokalne firmy pilnie potrzebują wsparcia rządu federalnego. Jednak według Davida Dayena w The American Prospect , na dzień 30 maja (najnowszy miesięczny raport Fed) jedyne zakupy zostały dokonane w ramach nowych zarządzanych przez BlackRock spółek celowych należących do Fed ETF, które były głównie własnością samego BlackRock. W okresie od 14 do 20 maja zakupiono fundusze ETF o wartości około 1,58 miliarda USD za pośrednictwem programu kredytów korporacyjnych na rynku wtórnym (SMCCF), z czego 746 milionów USD, czyli około 47%, pochodziło z funduszy ETF firmy BlackRock. Fed nadal kupował kolejne ETF-y po 20 maja, a inwestorzy poszli w jego ślady, co spowodowało masowy napływ do ETF-ów obligacji korporacyjnych BlackRock.

W rzeczywistości te fundusze ETF potrzebowały dofinansowania, a BlackRock wykorzystał swoją bardzo korzystną pozycję wobec rządu, aby je uzyskać. Skomplikowane mechanizmy i ryzyko leżące u podstaw ETF-ów zostały wyjaśnione w artykule z 3 kwietnia autorstwa profesora prawa korporacyjnego Ryana Clementsa, który rozpoczyna swój artykuł od:

Fundusze ETF (Exchange-Traded Funds) znajdują się w samym sercu kryzysu finansowego COVID-19. Ponad 40 procent wolumenu obrotu podczas wyprzedaży w połowie marca dotyczyło ETF-ów….

ETFy były notowane znacznie poniżej wartości ich obligacji bazowych, które zawaliły się jak domek z kart. Niektóre ETF-y całkowicie zawiodły. Problem był czymś, przed czym krytycy od dawna ostrzegali: chociaż fundusze ETF są bardzo płynne i podobnie jak akcje sprzedawane na żądanie, aktywa tworzące ich portfele nie są. Kiedy rynek spada, a inwestorzy uciekają, fundusze ETF mogą mieć trudności ze znalezieniem środków na osiedlenie się bez handlu z dużym dyskontem; i tak się stało w marcu.

Według artykułu z 3 maja w The National : „Sektor został ostatecznie uratowany przez zobowiązanie Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych z 23 marca do zakupu kredytów o ratingu inwestycyjnym i niektórych ETF-ów. Zapewniło to płynność potrzebną do ratowania obligacji, które spadły na rynek bez nabywców”.

Prof. Dr. Clements argumentuje, że gdyby Fed nie interweniował, mógłby pojawić się „scenariusz końca świata”, w którym ciągła presja na sprzedaż na rynku ETF zaostrzyłaby panikę wyprzedaży bazowych [obligacji] i odwrotnie, w procyklicznym stosie -up z druzgocącymi konsekwencjami ”. Podsumowuje to tak:

Istnieje niepokojąca forma alchemii rynkowej, która ma miejsce, gdy niepłynne obligacje pozagiełdowe są natychmiast przekształcane w płynne ETF-y. „Transformacja płynności” ETF jest obecnie wspierana przez rząd, podobnie jak transformacja płynności w papierach wartościowych zabezpieczonych hipoteką i bankowości cienia była wspierana w 2008 roku.

Dla kogo pracuje BlackRock?

BlackRock otrzymał dofinansowanie bez debaty w Kongresie, bez „odwetu karnego” nałożonego na stany i miasta zaciągające pożyczki w ramach miejskiego instrumentu płynnościowego Fed, bez skomplikowanej papierkowej roboty lub czekania w kolejce po pożyczki dla małych firm Administracja bez warunków. Po prostu po cichu się uratował.

Można argumentować, że ten pakiet ratunkowy był dobry i konieczny, ponieważ uratował rynek przed katastrofalną „pętlą zagłady”, podobnie jak fundusze emerytalne i oszczędności milionów inwestorów. Chociaż BlackRock ma pakiet kontrolny we wszystkich głównych spółkach z indeksu S&P 500, twierdzi, że nie jest „właścicielem” funduszy. Działa jedynie jako rodzaj „powiernika” dla swoich inwestorów – a przynajmniej tak twierdzi. Ale BlackRock i inne wielkie ETF-y głosują na akcje firm; więc z punktu widzenia kierownictwa są właścicielami. I jak zauważono w artykule z 2017 r. z Uniwersytetu w Amsterdamie zatytułowanym „ Te trzy firmy są właścicielami korporacyjnej Ameryki””, głosują tak jak zarządy w 90% przypadków. Oznacza to, że mają tendencję do głosowania przeciwko inicjatywom akcjonariuszy, przeciwko pracy i przeciwko dobru wspólnemu. BlackRock tak naprawdę nie pracuje dla nas, chociaż my, Amerykanie, staliśmy się teraz jego największą bazą klientów.

Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale