122 obserwujących
602 notki
709k odsłon
2963 odsłony

Najnowsze wieści z Dużego Pałacu, czyli "świeczki zostały policzone"

Wykop Skomentuj79

Czy w sprawie konstytucji głosowanie też odbędzie się za pomocą świeczek? Czy ta forma oddawania głosów wejdzie na stałe do polskiego prawa? Czy już przygotowywane sondaże świeczkowe? Zamiast Exit Pol – Exit Fire? Wezwanie do pójścia na wybory będzie brzmiało: Feuer! (Ognia!)? Dlaczego głosy (odgłosy) kopiących w barierki nie zostały policzone podwójnie (lub dziesięciokrotnie)? To niedopatrzenie. Krok wstecz demokracji okiennej. Przy jakiej ilości barierek musi siedzieć komisja wyborcza? Czy referenda też przyjmą nową formułę, wystarczy pomyśleć, że się jest ZA (lub PRZECIW) a osoby do tego uprawnione (najlepiej któraś z legend lub ikon „Solidarności”) dokonają podliczenia myśli społeczeństwa? Byłyby to nowatorskie rozwiązania, mogłyby być propagowane w Grupie Wyszehradzkiej. Dlaczego mikroskopijną "większość" (nawet nie cały stadion piłkarski średniej wielkości), mającą trudności z racjonalnością swoich wypowiedzi przedstawia się jako „zdecydowaną część społeczeństwa”? Może prezydent pomylił się w liczeniu? A może Polskie Radio zmanipulowało transmisję na żywo? Szczerze mówiąc z racjonalnego punktu widzenia, tylko te dwa wyjaśnienia mogą wchodzić w grę. Inne byłyby niegrzeczne wobec majestatu urzędu. Może narodowe czytanie 2 września zastąpić bardziej potrzebną imprezą edukacyjną „narodowe liczenie”?


Jest wśród skrzydlatych słów wiekopomne zdanie „kości zostały rzucone”. Z dniem 26 sierpnia 2017 r., dniem wyemitowania na antenie PR Sygnałów Dnia – światowa skarbnica skrzydlatych słów została wzbogacona o polski wkład, od tego dnia świat będzie powtarzał powiedzenie: „świeczki zostały policzone”. W rozszerzonym komentarzu dodawane będzie: „i uwzględnione”. Aż „zdecydowanej mniejszości” („elektorat bezświeczkowy”), która wybrała partię, która desygnowała prezydenta – stanęły świeczki w oczach. Niestety,  niepoliczone, ale dające pewność, że nieprzeliczone. W milionach oczu, które wiedzą, czego chcą.  I cóż nam pozostaje na tak uwłaczające dictum zaliczające nas (siłą logiki) do "zdecydowanej mniejszości"? Chyba nic innego, jak stawić się przed szwankującą (zhakowaną?) Prezydencką Maszyną Liczącą i dla ułatwienia rachuby ustawić się w kolumny i szeregi. I pokazać kto tu rządzi. I że nieładnie jest mylić się w rachunkach, bo mam nadzieję, że nie w rachubach.

======================


ANEKS

Prezydent Wszystkich Polaków, czyli niech sufit zjedna się z podłogą! [fragment tekstu Antydezyderata]

"Usunąć podziały! Usunąć części mowy i zdania! Usunąć znaki przestankowe! Dość dyktatury wielokomórkowców! Usunąć różnice między mową a milczeniem, wdechem a wydechem, trzeźwym a pijanym! Sklejmy się, złóżmy, zgódźmy – w wielu ciałach – jeden duch!

Usuńmy różnice między domem a sklepem, domem a fabryką, pracą a snem, snem a jawą, prawdą a kłamstwem, bohaterstwem a zdradą, pieniądzem a powietrzem, niewolą a swobodą, czasem a wiecznością, pięknem a ohydą! Niech sufit zjedna się z podłogą!

Usunąć podziały między więźniami a społeczeństwem! Usunąć różnice między złodziejem a okradzionym!

Niech żyje kraina mlekiem i miodem płynąca! Niech żyje wilk w gardle zająca! I hurysa gorąca! Niech żyje bez pszczół spijany miód! Niech żyje cud! I obietnice! I mózg wywrócony na nice! I mit! I kit! Volenti iniuria non fit..."


image


image


image

Stanisław Kuczborski, Taniec Chochoła ze sztuki S. Wyspiańskiego Wesele, 1904 (grafika z "Teki Melpomeny")

[w dole widoczne 7 świeczek, jak widać już Wyspiański był na tropie "demokracji świeczkowo-iskającej"]


image

Ilustracja. Eskimosi - wolni i solidarni.

Wykop Skomentuj79
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka