23 obserwujących
320 notek
310k odsłon
  540   0

Jezioro Zachodnie


Ponad sto lat później wielki poeta i gubernator Su Shi, z czasem zaniedbane i zarośnięte jezioro ponownie pogłębił i wyczyścił, zbudował kolejną groblę, którą nazwano jego imieniem, wzdłuż której powstało sześć mostków, stanowiąc wspaniałą atrakcję.

image

Renomę piękne Jezioro Zachodnie zyskało, gdy Południowa Dynastia Song z Hangzhou uczyniła swoją stolicą w 1127 roku, tworząc tu narodowe centrum polityki, gospodarki i kultury, zmieniając nazwę na Lin’an. Zachwycali się nim turyści, pielgrzymi oraz posłańcy innych krajów, a pływanie łodzią stało się popularną atrakcją. Przybywali poeci i malarze, aby oddać piękno tego miejsca.


W początkach dynastii Yuan Hangzhou z Jeziorem Zachodnim nadal zachwycały, dlatego wielu podróżników właśnie tu kierowało swoje marszruty, miedzy innymi Marco Polo, które określił je jako ”najwspanialsze niebiańskie miasto na świecie”.  Jezioro nadal pogłębiano i utrzymywano w czystości, powstały odrębne strefy krajobrazowe. Z czasem, gdy władza mongolska słabła, pewni siebie możnowładcy zamykali strefy wodne, przekształcając we własne poletka uprawne, co bardzo szybko doprowadziło do zabagnienia akwenu.


Czasy późnej dynastii Ming umożliwiły przywracanie dobrego stanu akwenu poprzez bagrowanie, pomimo dużego oporu miejscowych bogaczy. Podjęto na nowo zagospodarowanie jak za czasów dynastii Tang i Song, przy okazji powiększając teren od strony zachodu i budując kolejna groblę Yanggong (楊公堤).

Wydobywany muł za czasów dynastii Ming i Qing posłużył do utworzenia dwóch wysp: Huxin i Xiao Ying Zhou. Kolejne lata to powstanie nowych wysepek, zatoczek, pagód dodając splendoru olbrzymiemu przedsięwzięciu. Cesarze Kanxi i Qianlong dynastii Qing wielokrotnie zatrzymywali się w Hangzhou, co umożliwiło przyspieszenie odnowy i wzbogacenia scenerii.

image

Od czasów starożytnych akwen był związany z wieloma romantycznymi poetami, znanymi filozofami oraz bohaterami narodowymi. Poeci tacy jak Bai Juyi, Su Shi, Xu Zhimo i Hu Shih napisali niezliczone wiersze o Jeziorze Zachodnim. To również miejsce odosobnienia przymusowego lub z własnego wyboru wielu mędrców chińskich. Poeta Lin Bu Północnej Dynastii Song, odrzucając życie urzędnika, przez dwadzieścia lat żył waśnie tu w odizolowaniu, poświęcając się uprawie drzewek brzoskwini i śliwy. Wielki eseista dynastii Ming, Zhang Dai, wiele swoich utworów poświęcił wspaniałości tego jeziora. A chińska Legenda o Białym Smoku jest osadzona w scenerii tegoż jeziora i przez lata była adaptowana na potrzeby filmów i seriali telewizyjnych.

image

Dziś Hangzhou z Jeziorem Zachodnim stanowi centrum turystyczne południowo-wschodnich Chin. A w czasie upałów radość i wytchnienie przynosi fontanna muzyczna o długości 126 metrów.


Źródło zdjęć: Wikimedia Commons

.................

Polecam Chronologiczny spis treści oraz Tematyczny spis treści niniejszego blogu.Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości