23 obserwujących
320 notek
305k odsłon
  659   0

Wrocławianie w Chinach

image

 Pochodzący z arystokratycznej włoskiej rodziny Matteo Ricci, w wieku dziewięciu lat rozpoczął naukę w kolegium jezuickim w rodzinnej Macerata. Szybko dał się poznać jako bardzo zdolny i pracowity uczeń, dlatego w wieku szesnastu lat wyjechał na studia prawnicze do Rzymu, jednocześnie studiując matematykę. Następnie już w indyjskich Goa ukończył teologię. Po otrzymaniu święceń kapłańskich, w 1582 roku przybył do kolonii portugalskiej w Makau, gdzie uczył się języka chińskiego i pracy misyjnej. Ricci po przybyciu do Chin przyjął strój mnicha buddyjskiego oraz nowe, chińskie imię i nazwisko, Li Matou. Posiadając ogromną wiedzę nie tylko filozoficzno-religijną, ale również matematyczną, astronomiczną i geograficzną, przetłumaczył na język chiński geometrię Euklidesa, a przede wszystkim opracował mapę świata z centralnie usytuowanym Państwem Środka, do dziś w takiej wersji w Chinach używaną. Ricci Chińczykom przekazywał wiedzę o świecie Europejczyków, natomiast Europejczykom o kraju w którym zamieszkał. Cieszył się tam powszechnym szacunkiem i uznaniem. Po śmierci pochowano go w grobowcu ufundowanym przez cesarza Wanli.

image

Drugim spoglądającym na zebranych w Auli Leopoldina jest Athanasius Kircher, choć nigdy nie był w Chinach, jednak przysłużył się w propagowaniu wiedzy o tym kraju. Jego dzieło China Illustrata było czymś w rodzaju encyklopedii o Chinach, łącząc dokładną wiedzę kartograficzną z elementami mitologicznymi. Praca w dużej mierze opierała się na sprawozdaniach jezuitów pracujących w Chinach, a w szczególności Michała Boyma i Martino Martini.
Choć Michał Boym (1612-1659) nie był związany z miastem Wrocław, warto o nim wspomnieć, jako wyjątkowym Polaku. Był orientalistą, jezuickim misjonarzem w Chinach, przyrodnikiem, kartografem, propagatorem chińskiej medycyny w Europie oraz posłem cesarza Yongli. Opracował kompletny atlas Chin, udowadniając, że Kataj Marco Polo i China Portugalczyków to jedno i to samo państwo. Jako pierwszy przedstawił rzeczywiste położenie wielu miast chińskich i przebieg Muru Chińskiego. Niestety rękopis zawieruszył się w zbiorach Biblioteki Watykańskiej, i nigdy nie został opublikowany, a z materiałów korzystał w swoich książkach Athanasius Kircher.

image

Natomiast został wydany w Wiedniu w 1656 r. Flora sinensis (Flora chińska), napisany po łacinie przewodnik traktujący roślinność Państwa Środka. Również Boym napisał dzieło Specimem medicinae Sinicae, w którym przybliża chińską medycynę, między innymi akupunkturę i diagnozowanie za pomocą tętna, co do dziś stosują tradycyjni lekarze chińscy.

image

Czasowymi mieszkańcami Wrocławia byli kolejni dwaj panowie.
Ferdinand von Richthofen (1833-1905), niemiecki geolog, geograf, kartograf i badacz Chin. Uczył się w gimnazjum we  Wrocławiu, a także studiował medycynę na Uniwersytecie Wrocławskim. Największym jego dziełem była wydana w latach 1877-1912 siedmiotomowa monografia Chin zawierająca atlas geologiczny. Richthofen jako pierwszy użył nazwy Seidenstrasse (droga jedwabna), co szybko podchwycono jako określenie słynnej drogi handlowej Jedwabny Szlak.
Również między innymi we Wrocławiu studiował Walter Liebenthal (1886-1982), niemiecki filozof i sinolog specjalizujący się w chińskim buddyzmie. Przetłumaczył wiele dzieł z Pali i Sanskrytu oraz chińskiego na niemiecki. Jednym z jego głównych wniosków było to, że chiński buddyzm Chan nie był wersją buddyzmu indyjskiego, a raczej rozwinął się z połączenia go z taoizmem.


A współcześnie…
Wrocław może się pochwalić w ramach Instytutu Konfucjusza międzyuczelnianymi kontaktami z miastem Xiamen w prowincji Fujian, miastem portowym w południowo-wschodnich Chinach.
Instytuty Konfucjusza jest to sieć organizacji non-profit, których celem jest propagowanie języka chińskiego i chińskiej kultury. Patronem Instytutów jest chiński mędrzec, nauczyciel i filozof Konfucjusz. W Instytutach Konfucjusza prowadzone są kursy języka chińskiego, organizowane konkursy i egzaminy państwowe HSK z tego języka. Instytucje te zajmują się również propagowaniem chińskiej sztuki poprzez organizację spotkań, warsztatów, wystaw, przeglądów filmowych czy prelekcji.
Instytut Konfucjusza we Wrocławiu powstał w 2008 roku na mocy porozumienia podpisanego między Uniwersytetem Wrocławskim a Uniwersytetem w Xiamen. Od początku nauka języka chińskiego jak i realizacja pełnego programu Studium Języka i Kultury Chin cieszą się dużym zainteresowaniem. Założony w 1921 roku Uniwersytet w Xiamen był pierwszą szkołą wyższą utworzoną przez prywatnego inwestora (Tan Kah Kee) w nowożytnej historii chińskiej edukacji. Studiuje tu ponad 3000 studentów zagranicznych z ponad 100 krajów. Studenci uniwersytetów partnerskich mogą się tu uczyć w ramach studiów licencjackich, magisterskich i doktoranckich. Także korzystają z kursów obejmujących zagadnienia z zakresu chińskiej kultury, jak kaligrafia, malarstwo, chińska muzyka ludowa, Tai Chi.

image

Zapraszam na kolejne notki zainspirowane programem obchodów święta Instytutu Konfucjusza we Wrocławiu.

..............................

Polecam Chronologiczny spis treści oraz Tematyczny spis treści niniejszego blogu.

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura