WIADOMOŚCI BIEŻĄCE WIADOMOŚCI BIEŻĄCE
36
BLOG

Dezinformacja Farmer.pl nt NSZZ "Wyzwolenie"

WIADOMOŚCI BIEŻĄCE WIADOMOŚCI BIEŻĄCE Polityka Obserwuj notkę 1

Farmer.pl (pani redaktor Marzena Kalinowska) postanowił kontynuować cykl na temat powstania a właściwie dezinformowania ws. NSZZ „Wyzwolenie”. Kilka faktów, w celu uświadomienia czytelników, jak wygląda rzeczywisty stan prawny i faktyczny, a nie urojony: 

1. Związek nie powstał w maju 2019 roku, ale 17 września 2016 r. (sygn. akt XIII Nr rej KRS 62967/16/845). Po ponad 2-letniej batalii, sąd odmówił rejestracji Związku, powołując się na względy formalne (przyczyny powstania Związku i przebieg postępowania można znaleźć na http://serwis21.blogspot.com/search/label/NSZZ%20%22Wyzwolenie%22, a także na innych stronach internetowych). Działacze Stowarzyszenia Interesu Społecznego WIECZYSTE, którzy zainicjowali tworzenie Związku postanowili doprowadzić sprawę do końca. PO prawie 3 latach od początku historii, z przyczyn obiektywnych należało utworzyć nową grupę założycielską i złożyć nowy wniosek (z nowym numerem akt). Do rejestracji Związku nastąpiło w czerwcu 2019 r., ale faktycznie (choć nie de iure) była to kontynuacja inicjatywy z 17 września 2016 roku.

2. W każdym przypadku, osoba funkcyjna może zrezygnować z funkcji i niepotrzebny jest specjalny zapis statutowy. To że w KRSie nie odnotowano rezygnacji prezesa nie jest niczym nadzwyczajnym, wszak wpisy mają charakter deklaratywny, składane są przez Zarząd w określonym trybie i procedurze.  Nierzadko wpisy następują po kilku tygodniach.

3. Należy rozróżnić prawnie rejestrację ogólnokrajowej organizacji związkowej i tworzenie zakładowej organizacji związkowej. Nawet fakt uczestnictwa w założeniu ogólnokrajowego Związku nie wystarcza do członkostwa. Należy także złożyć zgodnie ze statutem NSZZ „Wyzwolenie” (§6.2) deklarację zaopiniowaną przez organizację zakładową/międzyzakładową. W Elewarrze nie powstała żadna organizacja zakładowa. Także żadna inna organizacja zakładowa/międzyzakładowa nie obejmuje swoim zasięgiem spółki Elewarr. Żaden z pracowników, współpracowników czy wiceprezes zarządu takiej deklaracji nie złożył, a zatem prawnie nie są aktualnie członkami. Jeżeli takowe złożą, wówczas będą członkami Związku, a liczba osób konieczna do powołania organizacji międzyzakładowej, którą rejestruje Zarząd Związku musi wynieść co najmniej 10 osób.

4. W dniu 17 października 2019 r. została powołana Międzyzakładowa Organizacja Związkowa Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego WYZWOLENIE przy Akademii Ekonomiczno-Humanistycznej /AEH/ w Warszawie. Niewątpliwie zatem NSZZ „Wyzwolenie” rozpoczął działalność na uczelni/ach prywatnych. Rejestracji tej organizacji związkowej dokonał jeszcze prezes Związku (zakładał ją bowiem wiceprezes zarządu). Utworzenie pierwszej międzyzakładowej organizacji dokończyło procedurę rozpoczęcia działalności przez Związek, a  prezes Związku mógł złożyć (w związku ze znacznym obciążeniem czasowym wynikającymi z innych obowiązków) rezygnację, co nastąpiło w bieżącym miesiącu.

W celu uzyskania powyższych informacji, wystarczyło się zwrócić do zarządu NSZZ „Wyzwolenie” (wiceprezes nadal pełni funkcję), ale tego nie uczyniono. Dlaczego?


niezależny portal prasowy

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka