pracujący jeszcze prekariusz
Absolutny outsajder
15 obserwujących
61 notek
245k odsłon
  170   1

Patroni i klienci czyli Obajtek i nie tylko.

Szkic ze smartfona, może z czasem rozwinę. Patroni i klienci, nawiązuję do fundamentalnej dla mnie niedokończonej pracy, teorii czy książki.

http://otworzksiazke.pl/autor/jacek_tarkowski/

Amoralny familiaryzm, nepotyzm, serwilizm, korupcja. Dominacja więzi nieformalnych nad cywilizowanymi procedurami, które nie istnieją, państwo quasi-mafijne. W takich to warunkach cwaniaczek np. weterynarz o miernych kwalifikacjach zawodowych i merytorycznych ale dużych umiejętnościach tworzenia struktur nieformalnych typu klient-patron może robić karierę i uchodzić za kogoś, kogo określą się jako tzw. self-made man. A przecież to typowa kariera wykorzystującą nepotyczny, serwilistyczny, korupcyjny mechanizm klient-patron. Znalazł na początku patrona i został prezesem firmy wuja to początek, dalej kariera polityczna później kolejny patron, ten już z najwyższej półki. Teraz tka własną pajęczynę i sieć, w której z kolei on jest patronem i rozmieszcza, ustawia swoich klientów, którzy dziś czy jutro odwdzięczą się np. przyznając kolejne, państwowe dotacje do jego prywatnych inwestycji. Wiedział, że tylko to czyli wykorzystanie nieformalnych więzi i struktur klient-patron a nie np. wiedza, wykształcenie, ciężka praca jest ważne, a celem jest gromadzenie majątku osobistego.

Kilka linków 

https://polskatimes.pl/profesor-ryszard-bugaj-zrobilismy-krok-w-kierunku-standardow-putinowskich/ar/c15-15497006

Jakie pan miał odczucia, słuchając taśm Daniela Obajtka?

W tej chwili to nie są już tylko taśmy, to cała masa informacji, które świadczą o tym, że działalność tego dżentelmena jest, delikatnie mówiąc, skoncentrowana na jego majątku. To jest nieprawdopodobne, żeby w tak krótkim czasie człowiek, który - powiedzmy sobie to wyraźnie - nie startował z żadnym zasobem intelektualnym ... tak szybko zgromadził tak wielki majątek.

https://krytykapolityczna.pl/kraj/maciej-gdula-pis-od-antykorupcji-do-antykrepacji/

https://krytykapolityczna.pl/kraj/galopujacy-major-pis-obajtek-komentarz/

https://krytykapolityczna.pl/kraj/majmurek-co-dzis-moze-obajtek/

Oczywiście Obajtek to wierzchołek góry lodowej. Nie tylko Obajtek, ja dużo mógłbym napisać o pewnej instytucji, ale może kiedyś, może nigdy... Nie tylko Obajtek bo jest to bardzo szerokie zjawisko, specyficznie polskie a może nie tylko. Na razie Obajtek, ale będę ostrzeliwał wszystkich. 

Jeszcze na początku lutego naczelny patron był zachwycony...

To człowiek niezwykły, jeżeli chodzi o talent podejmowania dobrych i słusznych decyzji – Kaczyński rzadko kogoś chwali, a tak wylewnie prawie nigdy. Obajtka od ponad roku wymienia się jako kandydata na premiera. Miały na niego stawiać środowiska bliskie byłej premier Beacie Szydło, ale też jemu samemu korzyści z takich pogłosek podpowiadali podobno PR-owcy

a teraz jest wiele dywagacji co do dalszych losów tego niezwykłego przypadku, ale przecież on już wykorzystał do maksimum swoje pięć minut, zgromadził duży majątek i liczne działki, inflacja i czasy niepewne więc ziemia w cenie.

To jest jednak tylko drobny przykład szerszego zjawiska. Niezwykły człowiek niewątpliwie. Patron. Klientelizm. Niemoralny familiaryzm.

Lubię to! Skomentuj6 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale