Antysystem
Sam przeciwko systemowi
19 obserwujących
66 notek
271k odsłon
  126   1

Radogoszcz w aktach...

Wczorajsza notka o Radogoszczu choć wyeksponowana została skasowana, miałem wątpliwości i motałem, że Radogoszcz tu, Radogoszcz tam, przemieszczał się, nie miałem jasności.

Po co mi to, chcę opisać piekło i raj, czyli zamiary literackie ale zacznę od faktów, które później rozmyję i zniekształcę. Politykę i pandemię zostawiam głupcom i/albo oszołomom, niech piszą za i przeciw. 

Radogoszcz czyli historia Łodzi, nie jestem historykiem, geografem, kartografem, ekonomistą, archiwistą więc wybieram subiektywnie, osobiste motywacje.

Gmina jako podstawowa jednostka samorządu terytorialnego i administracji ukształtowała się w okresie Księstwa Warszawskiego. Urząd wójta gminy opierał się na dekrecie królewskim z 23.02.1809 r. o tymczasowej organizacji dla gmin, a następnie na postanowieniach namiestnika z 3.02.1816 r. i uzupełniającym z 30.05.1818 r. Władzę wykonawczą sprawował wójt mianowany przez prefekta departamentu. Rada gminna pochodziła również z nominacji. 

Istniejąca w pierwszej połowie XIX w. gmina Radogoszcz należała do powiatu zgierskiego. W 1867 r. weszła w skład nowoutworzonego powiatu łódzkiego i objęła swym zasięgiem byłe gminy Kały i Bałuty. W jej skład wchodziły wówczas następujące miejscowości: wsie Radogoszcz, Różki, Budy Kałowskie, folwark i wieś Kały, wieś Piaskowice, osada Pabianka, kolonia Żabieniec, Żubardź, Marianów, Doły osada, folwark, kolonia i wieś Bałuty, folwark Rogi. W 1907 r. wyłączono z gminy kolonię Żubardź włączając ją do Łodzi, zaś w 1915 r. przyłączono do Łodzi osadę Bałuty. W 1925 r. do gminy Radogoszcz włączona została także wieś Kochanówka. W 1930 r. wsie Kały i Budy Kałowskie zostały połączone w jedną miejscowość nazwaną Reymontów. W 1940 r. władze niemieckie zlikwidowały gminę, w wszystkie miejscowości wchodzące w jej skład zostały włączone do Łodzi. W 1945 r. decyzja władz niemieckich została anulowana i gmina funkcjonowała ponownie do 22.10.1945 r., kiedy ostatecznie została przejęta przez Zarząd Miejski w Łodzi. 

Czyli jak napisałem w poprzedniej notce Radogoszcz to kiedyś obszar pomiędzy Łodzią a Zgierzem, Bałuty były kiedyś częścią małą Radogoszcza a teraz obecny Radogoszcz jest częścią Bałut i jest to inny obszar terytorialny niż pierwotnie. I tyle... Tyle w archiwach a jest tam wiele innych informacji, w tym księgi ludności.

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/zespol/-/zespol/72207

https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/en/seria?p_p_id=Seria&p_p_lifecycle=0&p_p_state=normal&p_p_mode=view&_Seria_javax.portlet.action=zmienWidok&_Seria_nameofjsp=jednostki&p_p_lifecycle=1&_Seria_id_serii=550514&_Seria_delta=20&_Seria_resetCur=false&_Seria_cur=2


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości