0 obserwujących
7 notek
1873 odsłony
  169   0

Wywiad z żoną na temat zatrzymania przez rosyjskie władze okupacyjne na Krymie jej męża

Wywiad z żoną Kateryny na temat zatrzymania przez rosyjskie władze okupacyjne na Krymie jej męża, dziennikarza Radia Wolność Władysława Jesipienki.

P: Pani Kateryna, dzień dobry. Jak możesz skomentować zatrzymanie pani męża Władysława przez rosyjskie służby specjalne na Krymie?

K: Moja rodzina i ja mieszkaliśmy na terenie półwyspu do 2015 roku, przed aneksją. Po uzyskaniu autonomii Władysław nie mógł obserwować samowoli i bezprawia, jakich dopuszczają się rosyjskie władze okupacyjne na Krymie, i jednoznacznie uznał, że nie będzie mógł zaakceptować wojskowego zagarnięcia autonomii, totalitarnego reżimu pro-putinowskiego i mieszkać w tzw. tak zwany sowieckim obozie( GULAG) . Ze względu na bezpieczeństwo własnej rodziny zdecydowano się na wyjazd na Ukrainę kontynentalną.

P: Czy nadal masz kontakty na półwyspie?

K: Tak, na Krymie zostało wielu przyjaciół, z którymi nieustannie dzwonimy i utrzymujemy kontakty. Większość z nich to patrioci Ukrainy, ale ze względów bezpieczeństwa ich warunki totalitarnej kontroli nie mogą w pełni wyrazić swojego proukraińskiego stanowiska, zawsze otwarcie bronią i wyrażają swoje poglądy, preferencje państwa. Wszyscy oni są w całkowitej blokadzie informacyjnej, pod całodobową kontrolą rosyjskich służb specjalnych i szpiegów.

P: Jak często Vlad odwiedzał Krym, jaki był cel ostatniej podróży?

K: Ostatnio mój mąż był niezależnym dziennikarzem, w tym korespondentem Radia Liberty. To nie była jego pierwsza podróż w ramach projektu Crimea.Realities. Z reguły materiały dotyczyły społecznych i domowych problemów życia na półwyspie. Już planował wrócić do domu. Zadzwoniłam, to była rocznica pamięci Tarasa Szewczenki, postanowiłam złożyć kwiaty pod pomnikiem, a potem zatrzymanie - wbrew wszelkim normom prawa międzynarodowego, zdrowego rozsądku…

P: Czy rozmawiałeś z nim po zatrzymaniu, czy zapewnili mu niezależnych prawników? O jaki artykuł oskarżenia jest on oskarżony?

K: Zatrzymanie miało miejsce 10 marca, minął prawie miesiąc. Został oskarżony o szpiegostwo. Obecnie jest przetrzymywany w areszcie tymczasowym bez dostępu obrońców praw człowieka. Władysław nie ma możliwości skorzystania z prawa do ochrony uznanego w cywilizowanym świecie. Dla Rosji to powszechna sytuacja, która jest kolejną historią spotkania człowieka z represyjną machiną Kremla. Takie historie miały miejsce w latach trzydziestych XX wieku w ZSRR. Takie historie dzieją się teraz w Rosji. Dla naszej rodziny to nie tylko opowieść - to tragedia. Od razu sytuacja wydaje się beznadziejna. Doświadczenia ostatnich lat pokazują, że szanse oskarżonych o szpiegostwo na obronę przed rosyjskim sądem są zupełnie niemożliwe. Jedyną nadzieją mojego męża na wolność jest wsparcie światowej społeczności demokratycznej. A rolę w tym może odegrać silna ukraińska diaspora. Wszystkich, którym na tym zależy, proszę o „zwrócenie się do przedstawicieli rosyjskiego rządu i osobiście Władimira Putina„ w pobliżu rosyjskich placówek dyplomatycznych ”z prośbą o nie karanie niewinnych i uwolnienie Władysława Jesipenki”. Wszyscy ludzie dobrej woli mogą to zrobić w bezpieczny sposób, zachowując dystans społeczny. Może usłyszysz głos wszystkich ludzi. To moja ostatnia nadzieja. To ostatnia nadzieja Władysława

O: Dziękuję za uwagę, pani Catherine! Wszyscy razem z Wami i Władysławem jesteśmy świadomymi Ukraińcami i patriotami! Dla nas, całej Ukrainy, całego cywilizowanego świata zwycięstwo będzie nasze!

Ostapenko Andrew

http://4-vlada.org.ua/pl/edytor/620-jesipienki1.html

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka