1 obserwujący
7 notek
4351 odsłon
  468   0

Magnetyczne tunele czasoprzestrzenne

Tunele czasoprzestrzenne (tzw.mosty Einsteina-Rosena) pozwalające nam skracać sobie drogę we wszechświecie od lat pobudzają naszą wyobraźnię. Do tej pory udało się stworzyć coś bardzo podobnego z tym że dla pola magnetycznego . Udało się przetransferować pole magnetyczne między dwoma punkami przestrzeni w taki sposób, że wyglądało to jakby w jednym punkcie owo pole znikło i pojawiło się w innym. Nie jest to klasyczny most  Einsteina-Rosena, który zagina czasoprzestrzeń skracając w niej dystans, ale efekt jego działania jest niemal identyczny - pole magnetyczne w jednym punkcie znika i pojawia się w innym.

W 2015 roku Naukowcy z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie opracowali w laboratorium urządzenie które działa w bardzo podobny sposób jak tunel czasoprzestrzenny  ale tylko dla pola magnetycznego. Ich wynalazek składał się z metalu ferromagnetycznego , który został otoczony dwoma koncentrycznymi sferami. Jedna z nich - środkowa została wykonana ze specjalnego materiału nadprzewodzącego, opartego na spiekanych tlenkach itru, baru i miedzi (YBa2Cu3O7, znany również jako "YBCO") który powoduje zakrzywienie oraz zakłócenie pola magnetycznego.
 
Drugą sferę wykonano z mumetalu (składa się on głównie z niklu i żelaza). Ta sfera z kolei niwelowała zakłócenia magnetyczne, powodowane przez poprzednią sferę. Trzy elementy połączone w całość dają wspomniany efekt "tunelu czasoprzestrzennego" - pole magnetyczne wchodziło przez umieszczony wewnątrz obu sfer metal ferromagnetyczny i wychodziło z drugiej strony dokładnie tak, jakby zostało przeteleportowane z jednego miejsca do drugiego. Wynalazek należało umieścić w ciekłym azocie ze względu na nadprzewodniki, które działają tylko w ekstremalnie niskich temperaturach.

Pole magnetyczne istniało tylko na zewnątrz kopuły , wewnątrz nie było żadnego pola:


image


Na razie tylko magnetyczne ale może kiedyś i grawitacyjne.

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie