zapis
Dość NIEwie nikt. Za dużo - tak wielu.
1 obserwujący
77 notek
15k odsłon
66 odsłon

ELVIS. Rocznica .

Wykop Skomentuj

image

________________________________________

Elvis Presley

Elvis Aaron Presley
Ilustracja
Elvis Presley (1957)
Pseudonim     Król rock and rolla, Król
Data i miejsce urodzenia     8 stycznia 1935
Tupelo
Data i miejsce śmierci     16 sierpnia 1977
Memphis
Instrumenty     gitara, fortepian
Typ głosu     baryton
Gatunki     rock, pop, country, rock and roll, contemporary pop / rock, rockabilly, country-pop, progresywne country[1]
Zawód     piosenkarz, aktor
Aktywność     1954–1977
Wydawnictwo     Sun Records, RCA Victor
Powiązania     Michael Jackson
Podpis Elvis Aaron Presley
Commons     Multimedia w Wikimedia Commons
Wikicytaty     Cytaty w Wikicytatach
Strona internetowa

Elvis Aaron Presley (wym. [ˈpɹɛsli][2], ur. 8 stycznia 1935 w Tupelo, zm. 16 sierpnia 1977 w Memphis) – amerykański piosenkarz i aktor.

Jedna z ważniejszych ikon popkultury XX wieku, znany powszechnie jako Elvis, często nazywany „Królem Rock and Rolla” lub po prostu „Królem”. Wykonywał muzykę z pogranicza takich gatunków jak między innymi: rock, pop, country, rock and roll, czy rockabilly[1].

Urodzony w Tupelo przeprowadził się z rodziną do Memphis, gdy miał trzynaście lat. Jego muzyczna kariera zaczęła się w 1954 roku, gdy rozpoczął współpracę z właścicielem Sun Records, Samem Phillipsem. W listopadzie 1956 zadebiutował w filmie Kochaj mnie czule. W roku 1958 został powołany do armii, a dwa lata później powrócił do nagrywania. Przez większość lat 60.XX wieku Presley grał w filmach i nagrywał do nich ścieżki dźwiękowe. Po siedmioletniej przerwie wrócił do śpiewania na żywo w 1968. W roku 1973 Presley wziął udział w Aloha from Hawaii, pierwszym koncercie nadawanym przez satelitę. Po wielu latach nadużywania leków Presley zmarł nagle 16 sierpnia 1977 roku.

Szacowany nakład ze sprzedaży wszystkich wydawnictw muzycznych Presleya na całym świecie sięgnął ponad 600 milionów płyt[3]. Został określony przez magazyn Billboard najlepszym artystą lat pięćdziesiątych. Po śmierci został pożegnany przez prezydenta Stanów Zjednoczonych Jimmy’ego Cartera słowami: „Jego muzyka, jego osobowość zmieniły oblicze amerykańskiej kultury. Elvis Presley był symbolem buntowniczego ducha naszego narodu”[4]. W roku 1986 został upamiętniony w muzeum Rock and Roll Hall of Fame..

________________________________

Pierwsze nagrania
Sun Studio

Elvis rozpoczął karierę w 1954 roku, pracując z właścicielem wytwórni Sun Records, Samem Phillipsem, który chciał udostępnić muzykę Afroamerykanów szerszej grupie słuchaczy. Sesja nagraniowa odbyła się 5 lipca i była bezowocna aż do późnego wieczoru. Na chwilę przed końcem nagrania Elvis wziął gitarę i zagrał utwór Arthura Crudupa „That's All Right”. Sam bezzwłocznie zaczął nagrywać; to była melodia, której szukał[14]. Trzy dni później DJ Dewey Phillips puścił ten utwór w swoim programie Red, Hot, and Blue[15]. Słuchacze dzwonili do studia, żeby dowiedzieć się, kto jest wykonawcą piosenki. Podczas wywiadu na żywo z Elvisem Sam Phillips zapytał go, do jakiego liceum uczęszczał w celu ustalenia jego koloru skóry dla wielu słuchaczy, którzy uważali go za czarnoskórego[16].

W miarę jak Elvis koncertował, a jego utwory były pozytywnie odbierane, stał się popularny pomiędzy Tennessee a zachodnim Teksasem. W styczniu 1955 promotor Bob Neal podpisał oficjalny dokument współpracy z Elvisem i skupił na nim uwagę pułkownika Toma Parkera. Po udanej współpracy z piosenkarzem country Eddym Arnoldem, pułkownik pracował z nową gwiazdą, Hankiem Snowem. Tom wpisał Elvisa do lutowej trasy koncertowej Hanka[17]. Elvis odnowił kontrakt z Nealem w sierpniu 1955, jednocześnie wyznaczając Toma na swojego doradcę[18]. Grupa utrzymywała obszerny harmonogram trasy koncertowej przez drugą połowę roku[19]. Akompaniowali mu gitarzysta Scotty Moore i basista Bill Black[20].

Podczas zjazdu Country Disc Jockey na początku listopada Presley był określony mianem najbardziej obiecującego męskiego artysty roku[21]. Kilka wytwórni płytowych wyraziło zainteresowanie pracy z nim. Po tym, jak trzy ważne firmy złożyły oferty o wartości do 25 tysięcy dolarów, 21 listopada Tom Parker i Sam Phillips nawiązali umowę z RCA Victor na sumę 40 tysięcy dolarów[22]. Elvis w wieku 20 lat ciągle był małoletni, przez co kontrakt był podpisany przez jego ojca[23]. Do grudnia tego samego roku wytwórnia stale reklamowała swojego nowego artystę, a do końca miesiąca wydała ponownie większość nagrań z Sun Records[24].

10 stycznia 1956 Presley stworzył swoje pierwsze nagrania dla RCA w Nashville[25]. 27 stycznia wydał singiel „Heartbreak Hotel”[25]. 2 lipca 1956 nagrał utwory „Hound Dog”, „Any Way You Want Me” i „Don’t Be Cruel”. Kilka dni później, piosenkarz wykonał na świeżym powietrzu koncert w Memphis, podczas którego powiedział „Wiecie, ci ludzie w Nowym Jorku w ogóle mnie nie zmienią. Pokażę wam dzisiaj jaki jest prawdziwy Elvis”[26]. W sierpniu sędzia w Jacksonville na Florydzie, nakazała Elvisowi poskromić swoje zachowanie. Przez cały następny koncert w dużej mierze stał na scenie w jednym miejscu, nie licząc poruszania małym palcem sugestywnie kpiąc z nakazu[27].

image


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura