Szary człowiek Szary człowiek
245
BLOG

Zapraszam do wymierzenia kary

Szary człowiek Szary człowiek Sądownictwo Obserwuj temat Obserwuj notkę 26
Sprawa Mariki i różnych komentarz, a w szczególności tego, jak Państwo nie rozumiecie jak sąd mógł tak surowo orzec, skłoniła mnie do tego, aby państwu zaproponować można by rzec zabawę w sąd.

W notce "Jak poznać wymiar sprawiedliwości" zachęcałem Państwa do wejścia na stronęhttps://www.wydaj-wyrok.pl/ i zobaczenia jak wygląda wydanie wyroku w danej sprawie. Pewnie niewielu z Państwa odwiedziło ją, więc postanowiłem po przeczytaniu Państwa komentarz pod notką z analizą prawną wyroku i sytuacji Mariki, że napiszę notkę ze stanem faktycznym, przepisami i postawię Państwu pytanie jaki byście wydali wyrok. A po tygodniu opublikuje kolejną notkę (może odpowiem w komentarzach) jaki wyrok został naprawdę wydany, gdyż stany faktyczne będą wyjęte z dostępnych publicznie orzeczeń.

Zacznę od bardzo popularnego przestępstwa - pijanego kierowcy.

Pani MM jest oskarżona o to, że w dniu 11 października 2022 r. we Wrocławiu będąc w stanie nietrzeźwości 0,78 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu kierowała samochodem osobowym marki Volkswagen, tj. o czyn z art. 178a par. 1 kk.

stan faktyczny:

Funkcjonariusze Policji zatrzymali do kontroli drogowej MM. Miało to miejsce ok. 1:20. Kobieta wcześniej uczestniczyła w spotkaniu towarzyskim, podczas którego piła alkohol, mało tego dnia jadła, ponadto skarżyła się na ból głowy, zażywała leki przeciwbólowe. Wypiła dwa drinki z wódką. Zostało przeprowadzone badanie na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, o godzinie 01:40 miała 0,78 mg/l, natomiast o godzinie 01:58 – 0,76 mg/l.

MM ma 59 lat. Jest mężatką, matką dwójki dorosłych dzieci, ma średnie wykształceniem. Prowadzi własną działalność gospodarczą – sklep, osiągając miesięcznie dochód w wysokości około 2.000 zł. Nie ma nikogo na utrzymaniu. Nie była leczona psychiatrycznie, neurologicznie ani odwykowo.

Na rozprawie wyjaśniła, że przed spotkaniem zażyła lek przeciwbólowy, ból ustąpił.  Spotkanie rozpoczęło się kolacją o godzinie 19:00, ale ona nic nie jadła, bo źle się czuła. Za namową koleżanek wypiła jednego drinka. Nie widziała, aby ktoś dolewał jej wódki do szklanki, sama natomiast dolewała sobie soku. Wyjaśniła, też, że w postepowaniu przygotowawczym mogła podać, iż wypiła dwa drinki, gdyż była zaskoczona poziomem alkoholu w wydychanym powietrzu. Oświadczyła, że prawo jazdy jest jej niezbędne z uwagi na charakter prowadzonej przez nią działalności, jeździ po towar.

Przepisy prawne, które mogą mieć zastosowanie: art. 178a par. 1 kk, art. 115 par. 16 kk, art. 42 par. 1 i 2 kk, art. 43a par. 2 kk, art. 33 kk, art. 34 kk, art. 35 kk, art. 37 kk, art. 53 kk, art. 69 kk, art. 70 par. 1 kk, art. 72 par. 1 kk

Nie wklejam treści artykułów bo trochę ich jest, a chcę abyście Państwo sami je znaleźli, przeczytali i podjęli decyzje.

Jaką karę byście Państwo dali Pani MM jakbyście byli sędzią w tej sprawie? Na ile i czy byście Państwo jej zabrali prawo jazdy (czyli orzekli środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów)?


Doświadczony pracownik administracji samorządowej, a także szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości. Ojciec dwójki dzieci, któremu na sercu leży dobro Polski.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo