13 obserwujących
79 notek
104k odsłony
  464   0

A. Michnik wczoraj w Die Zeit: "Kaczyński nienawidzi ludzi"

TIME ONLINE: W pierwszej kampanii prezydenckiej po zakończeniu komunizmu w 1990 roku, Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki rywalizowali ze sobą, obaj wcześniej walczyli z komunizmem. W tym czasie byłeś po stronie Mazowieckiego i rozmawiałeś w telewizji z Jarosławem Kaczyńskim, który doradzał Wałęsie. Pamiętasz tę debatę?

Michnik: Tak, dlaczego o to pytasz?

ZEIT ONLINE: Bo 30 lat później ty i Jarosław Kaczyński nadal walczycie ze sobą.

Michnik: Kaczyński i ja nie graliśmy wtedy tak dużej roli. Myślałem, że w tej debacie będziemy dyskutować konkretnie o tym, jak będzie wyglądała sytuacja po komunizmie. Ale myliłem się. Mentalność Jarosława Kaczyńskiego jest taka, że lubi wszystkich ludzi na świecie z wyjątkiem mężczyzn i kobiet. On nienawidzi ludzi i upokarza ich! Jedynym wyjątkiem był jego brat bliźniak (ówczesny prezydent Lech Kaczyński, nota redaktora, zmarły w 2010 r.). Jarosław go zdominował, ale nie upokorzył.

ZEIT ONLINE: Czy te same fronty polityczne istnieją jeszcze dziś, co 30 lat temu?

Michnik: Tak to można widzieć. Kaczyński był chyba mądrzejszy ode mnie. Myślałem, że obaj walczyliśmy w podziemiu o to samo - o wolną, demokratyczną Polskę.

ZEIT ONLINE: Mówiłeś o narodowym socjalizmie kilka razy. W wielu artykułach i wystąpieniach ostrzegają o powrocie faszyzmu. Czy PiS to faszystowska impreza?

Michnik: Nie. W PiS są faszyści, ale PiS nie jest partią faszystowską. Kaczyński też nie jest faszystą faszystowską. Jest prawicowy, autorytarny, ale nie jest faszystą.

ZEIT ONLINE: Więc kogo masz na myśli, gdy ostrzegasz przed "brązową falą" i powrotem faszyzmu?

Michnik: To dwie różne rzeczy. Brązowa fala w latach trzydziestych składała się nie tylko z NSDAP. Obejmowała ona na przykład rewolucję konserwatywną, a częścią tej fali była także zbiorowa odlotowość. Golo Mann napisał, że Republika Weimarska upadła, bo nikt jej nie bronił. Trzeba bronić republiki! To jest to, co robimy z naszą gazetą. Pozbawienie władzy PiS jest najważniejszym zadaniem.

TIME ONLINE: Sondaże przewidują wyścig łeb w łeb w drugiej turze wyborów prezydenckich. Czy jest w ogóle jakieś wyjście z rosnącej polaryzacji?

Michnik: Oczywiście, trzeba pokonać PiS. To bardzo proste wyjście.

ZEIT ONLINE: Jak tylko PiS zniknie, wszystko będzie dobrze?

Michnik: Wszystko będzie dobrze tylko w niebie. Ale jeśli PiS przestanie rządzić, skończy się niszczenie rządów prawa w Polsce. Pokonanie PiS jest najważniejszym zadaniem dla demokratycznej Polski.

ZEIT ONLINE: A jeśli to się nie uda, jeśli Andrzej Duda, kandydat PiS, zostanie ponownie wybrany?

Michnik: Wtedy prawda i sprawiedliwość by przegrały. Ale nie można się poddawać. Tak długo, jak istnieją instrumenty demokratyczne, należy je wykorzystywać w obronie demokracji.

Link: https://www.zeit.de/politik/ausland/2020-07/adam-michnik-praesidentschaftswahlen-polen-demokratie-opposition-jaroslaw-kaczynski-pis?page=8#comment-formLubię to! Skomentuj18 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura