33 obserwujących
2344 notki
581k odsłon
127 odsłon

Chrześcijanie pierwszymi syjonistami

Wykop Skomentuj5Chrześcijańskie wsparcie Ameryki dla Syjonu - dla żydowskiej ojczyzny - sięga wczesnych osadników purytańskich i trwało przez wieki. Rzeczywiście nasz drugi prezydent [John Adams), powiedział… „Naprawdę życzę Żydom ponownie w Judei niezależnego narodu”.Te purytańskie wierzenia, które przetrwały do ​​dziś i zyskały na popularności, z czasem stały się bardziej zakorzenione w Anglii i Ameryce kolonialnej, szczególnie wśród klasy politycznej, i doprowadziły do ​​różnych interpretacji dotyczących tego, co Biblia mówi o czasach ostatecznych. Jednym z najbardziej wpływowych był rozwój chrześcijańskiego „dyspensacjonalizmu”, ram interpretacyjnych, które wykorzystują Biblię do dzielenia historii na różne okresy „dyspensacji” i postrzegają prorocze odniesienia Biblii do „Izraela” jako oznaczające naród żydowski etnicznie założony w Palestynie.


image


Charles Russell | Dary Darby


Wizualna interpretacja Charlesa Russella „dyspensacji” Darby'ego około 1886 rDyspensacjonalizm został w dużej mierze rozwinięty przez anglo-irlandzkiego kaznodzieję Johna Nelsona Darby'ego, który wierzył, że święte losy Izraela i kościoła chrześcijańskiego były całkowicie odrębne, a te ostatnie zostaną fizycznie usunięte z ziemi przez Boga przed przepowiedzianym ziemskim okresem cierpienia znanym jako Ucisk. Zdaniem Darby'ego Ucisk zacznie się po budowie Trzeciej Świątyni Żydowskiej na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Ta wiara w fizyczne usunięcie chrześcijan z Ziemi przed Uciskiem, powszechnie znana jako „uniesienie”, została wynaleziona przez Darby'ego w latach dwudziestych XIX wieku, a brak wsparcia biblijnego został szeroko zauważony przez teologów różnych wyznań, a także biblijnych uczeni. Należy jednak zaznaczyć, że między dyspensacjonistycznymi chrześcijanami istnieją różnice co do tego, czy uniesienie nastąpi przed, w trakcie, czy po okresie ucisku.Jednak pomimo stosunkowo krótkiej egzystencji jako pomysłu i braku poparcia w Biblii, zostało to entuzjastycznie przyjęte przez niektóre kościoły w Anglii i Stanach Zjednoczonych, szczególnie te ostatnie. Stało się tak głównie dzięki pracy bardzo kontrowersyjnego teologa Cyrusa Scofielda.Zwłaszcza chrześcijańska eschatologia Darby'ego zbiega się z podobnym rozwojem eschatologii żydowskiej , a mianowicie ideami rabina Zvi Hirsha Kalishera i stworzeniem nowej gałęzi żydowskiego mesjanizmu, która wierzyła, że ​​Żydzi muszą aktywnie działać, aby przyspieszyć nadejście swojego mesjasza, imigrując do Izraela by zbudować Trzecią Świątynię na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie. Wierzenia Darby'ego i te, które zainspirował, promowały coś podobnego w tym sensie, że chrześcijanie mogli przyspieszyć nadejście uniesienia i ucisku, promując imigrację Żydów do Izraela, a także budowę Trzeciej Świątyni Żydowskiej.

Chrześcijańscy syjoniści torują drogę Teodorowi Herzlowi


Darby udał się do Ameryki Północnej i kilku innych krajów, aby spopularyzować swoje pomysły, spotykając się z kilkoma wpływowymi pastorami z całego świata anglojęzycznego, w tym z Jamesem Brookesem, przyszłym mentorem Cyrusa Scofielda. CDN

Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale