40 obserwujących
3260 notek
805k odsłon
  114   0

Moltke traci fuche

Moltke traci fuche


Moltke uważał, że "wcześniej czy później wojna w Europie i tak wybuchnie i będzie to starcie między kulturą germańską i słowiańską; toteż obowiązkiem wszystkich państw, które bronią niemieckiej koncepcji kultury, jest przygotować się na taką ewentualność" A skoro tak, cały wysiłek zbrojny II Rzeszy wg niego powinien być skoncentrowany na Wschodzie.


image


Moltke choć odrzucał teorię Schlieffena, o przyszłym starciu jako wojnie błyskawicznej i uważał słusznie, że będzie ona wojną narodów, a takie wojny nie kończą się jednym decydującym uderzeniem, to jednak zastował się do planu Schlieffena. Skoncentrował 78 dywizji na froncie zachodnim i 9 na rosyjskim. Kiedy wojska francuskie atakowały Lotaryngię i południe Alzacji, Niemcy uderzyły na Belgię, pobiły Anglików pod Mons a Francuzów pod Charleroi. Te bitwy graniczne w dniach 21-23 sierpnia spowodowały odwrót wojsk alianckich drogami zapełnionymi cywilnymi uchodźcami i mimo momentów paniki wycofywanie odbyło się w sumie z zachowaniem porządku. Na początku września Niemcy są w Meaux i Senlis. Rząd francuski w wyniku zagrożenia przenosi się do Bordeaux a generał Gallieni przygotowuje obronę Paryża.


image


Ale celem Moltkego nie był Paryż. Wprowadzając plan Schlieffena i podążając w kierunku południowo wschodnim zatoczył krąg by otoczyć armie francuskie. Poinformowany przez pilotów samolotów zwiadowczych o manewrze wojsk Rzeszy, zadziwiony decyzją dowództwa niemieckiego Gallieni zapropnował zaatakowanie z flanki prawe skrzydło oddziałów Moltkego. 6 września Joffre wyprowadził generalną kontrofensywę rozkazując każdemu : " dajcie się raczej zabić niż myślcie o odwrocie".

image


Na liczącej 180 km linii frontu Francuzi dokonali wolty atakując zaskoczonych Niemców. W tym czasie na bagnach Saint-Gond, siły generała Focha odpierały ataki wroga. Ta bitwa została nazwana bitwą nad Marną i uznana 17 przełomową bitwą w historii świata. 10 września oddziały niemieckie wycofały się i przyjęły w Ardenach i Lesie Argońskim umocnione pozycje obronne. Wojska francuskie wyczerpane nie miały siły by wykorzystać sukces. Niemiecki plan wojny poniósł porażkę. Moltke został zastąpiony przez von Falkenhayna.
Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale