41 obserwujących
3236 notek
799k odsłon
  188   0

Bałkański kocioł

Bałkański kocioł
Na zdjęciu żołnierze serbscy. Co drugi żołnierz serbskiej armii zginął podczas trwania konfliktu. Całkowita wysokość strat tego narodu szacowana jest na ok. 1 milion, co stanowi 25% populacji przedwojennej oraz 57% populacji męskiej. O skali serbskiej katastrofy demograficznej świadczyć mogą słowa bułgarskiego premiera Wasiła Radosławowa, który stwierdził, że „Serbia przestała istnieć”.
W 1915 roku przeciwnicy poszukiwali możliwości przełamania frontu. Niemcy zaatakowały na wschodzie. Ofensywa odepchnęła Rosjan na Litwę i Ukrainę. Jednak Rzesza nie osiągnęła swojego głównwgo celu jakim było zawarcie separatystycznego pokoju. Na zachodzie również Francuzi zamierzali dokonać wyłomu ale ofensywa poprowadzona między kwietniem a październikiem nie powiodła się w Artois, Lotaryngii, Szampanii. Straty były znaczące, 1.3 mln zabitych, rannych, zaginionych, wziętych do niewoli. Po tym niepowodzeniu dowództwo francuskie natychmiast wprowadziło strategię defensywną.


image


Na mapie cieśniny, Dardanele na zielono, Bosfor na czerwono. Na wschodzie sytuacja była podobna do tej jak na zachodzie, front został zamrożony na linii od Morza Bałtyckiego do Morza Czarnego. Dla Aliantów neutralność Imperium Osmańskiego i komunikacja przez Dardanele miała ogromne znaczenie. Cieśniny były ogniwami łączącym Rosję z jednej strony, z Francją i Zjednoczonym Królestwem z drugiej. Trasy lądowe były kontrolowane przez Niemcy i Austro-Węgry , Morze Białe na północy i Morze Ochockie na Dalekim Wschodzie były zimą zamarznięte. Dostęp do Morza Bałtyckiego został zablokowany przez niemiecką marynarkę wojenną. Neutralność Turcji była więc gwarancją przesyłania surowców i materiałow wojennych pomiędzy aliantami.Na Bałkanach admiralicja brytyjska zaproponowała interwencję w celu przejęcia kontroli nad cieśninami i wywarcia nacisku na jeszcze neutralną Bułgarię i Grecję. W marcu bombardowanie Dardanelii przez flotę angielsko-francuską nie przyniosło rezultatu. Korpus ekspedycyjny, który wylądował na Gallipoli został pokonany przez Turków i epidemie. Sukcesem niemieckim stało się przyciągnięcie na stronę Państw Centralnych Bułgarii. Równoczesny atak Austro-Węgier i Bułgarii na Serbię, w październiku, doprowadził do jej pokonania. Grecja pozostawała wciąż neutralna lecz pozwoliła na instalację wojsk francuskich w Salonikach.


image


Na zdjęciu żołnierze włoscy. W maju 1915 roku Ententa skorzystała z przeciągnięcia na swoją stronę Włoch, znanych ze zmiany swoich sojuszników w zależności od sytuacji.Chociaż Włochy były członkiem Trójstronnego paktu z Austro - Węgrami i Niemcami, to nie rozpoczęły wojny w 1914 roku, twierdząc, że żaden z jej sojuszników nie został bezpośrednio zaatakowany. Włochy rywalizowały z Austro-Węgrami od czasów Kongresu Wiedeńskiego w 1815 roku, kiedy wiele włoskich miast zostało oddanych Austrii. We wczesnej fazie konfliktu, Włochy są zachęcane przez dyplomatów alianckich do przystąpienia po ich stronie do wojny. Doprowadza to do podpisania paktu w Londynie 26 kwietnia 1915. Włochy odwołują swoje zobowiązania w stosunku do Państw Centralnych i 23 maja wypowiadają wojnę Austro-Węgierom.Zgodnie z tajnym planem z kwietnia, z Londynu, alianci zgadzają się na włoską irredentę, Dalmację i wpływy na wschodzie. Wojna z Austro-Węgrami otrzymuje we Włoszech silne wsparcie z różnych środowisk politycznych, od nacjonalistów jak od poety D'Annuzio czy z socjalistycznych grup desydenckich reprezentowanych przez Mussoliniego. Jednak front walk w Alpach dla zmagań wojennych pozostanie drugorzedny.

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura