Blog
Zawód aktor
Paweł Łęski
11 obserwujących 568 notek 194547 odsłon
Paweł Łęski, 16 maja 2017 r.

Azyl a sprawa francuska

1490 17 0 A A A

Francja zablokowała dystrybucję amerykańskiego filmu Azyl, zapewne problemem była sprzeczność z istniejącymi we Francji stereotypami dotyczącymi polskiego antysemityzmu.

Azyl / The Zookeeper's wife-film dokonuje wglądu w naturę ludzką a grająca Żabińską Jessica Chastain Michelle wędrówki po naszej wrażliwości.
Mówilli o sobie skromnie; może kilkunastu...może trzydziestu a naprawdę uratowali 300 Żydów z Warszawskiego Getta.
W 1930 roku, Jan Żabiński został dyrektorem warszawskiego ogrodu zoologicznego; jego żona Antonina kochała zwierzta, nawet ich willę mieszczącą się na terenie ZOO zamieszkiwały dorastające czworonogi. 1 września 1939 roku duża część infrastruktury ogrodu podczas bombardowań zostaje zniszczona, część zwierząt zabita, pozostałe przy życiu wywiezione do Austrii i Niemiec. Władze okupacyjne zamykają ZOO. Jednak Żabińscy nadal zamieszkują willę i tu jako, aktywni członkowie polskiej konspiracji ukrywają Żydów, pomagają im w ucieczce z Getta...

Kolaboracja zapomniana: kolaboracja ekonomiczna./ L'Epopee de Renault, A. Michel, 1976.
Twardy człowiek, Louis Renault, stanowczy, prawie pozbawiony ludzkich uczuć, nie posiadał żadnej innej pasji poza jedną, którą była jego własna fabryka. Nic innego nie miało dla niego wartości. Nie potrafił się od niej oddalić. Żył tylko dla niej. Sądził i oceniał ludzi po tym co mogą nie jemu ale jej przynieść.
I jego błędy ostatnich czterech lat (1940-1944) związane z utrzymaniem nadzoru nad fabryką. Nie kochał Niemców. Dlaczego miał ich kochać, gdy nie kochał nigdy nikogo? Ale obawiał się, że zabiorą jego maszyny, zarekwirują jego hale fabryczne. Wobec tych obaw stawał się słaby niczym dziecko. I poświęcił wszystko by mieć możliwość wszystko zachować i w końcu wszystko stracił.
(Tłum. własne)

Louis Renault został aresztowany we wrześniu 1944 roku pod zarzutem kolaboracji z Niemcami, jego majątek znacjonalizowany. Miesiąc później, oczekując na proces w więzieniu Fresnes, zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach.

Philippe Petain odzwierciedla część Francji?
Libertes, 4 maj 1945.
"La petainisme" nie jest wytworem jednostki ale produktem środowiska, klasy. (...) W tym sensie dziś gdy bliski jest trybunał dla Petain'a, gdy cała Francja zamierza go sądzić, Francja która wolała własne interesy nad te całego kraju, która akceptowała wszystkie działania, jak przygotowanie do porażki, uściski z przeciwnikiem, aby zachować swoje przywileje, które z dnia na dzień stawały się coraz bardziej kruche.
(Tłum. własne)

Współpraca militarna.
"Au Pilori" No 53 lipiec 1941.
Kolaboracja, co ona ma oznaczać? Możliwość przejścia z obozu zwyciężonych do obozu zwycięzców. Legion będzie pierwszym i zaszczytnym krokiem wykonanym na drodze wydobycia napawającego smutkiem, przegranego kraju, narodu do nowej walki. Że kolaboracja, że zdrada - ukryte manewry by kusić do pozostania w cieniu. Legion to jeden skok by znaleźć się w pełnym świetle historii. Nie ma rzeczywistej współpracy bez przyjaźni wojsk francusko-niemieckich. Ta przyjaźń jest tu i teraz. Kiedy czytamy komunikaty z frontów wojny, nie będziemy już mówić "oddziały niemieckie" ale powiemy "nasze oddziały". Przyłączymy się do wojsk Rzeszy przeciw bolszewizmowi. Ochotnicy francuscy zmyją hańbę wojny, w której moc żydowskiej plutokracji i bolszewizmu została rzucona przeciw Francji i Niemcom, dwóm narodom, które powinny się zjednoczyć i których krew jutro przelana połączy je w imię dobrobytu i pokoju.
(Tłum. własne)

Philippe Petain obrońcą ludu francuskiego?
Deklaracja Philippa Petain'a podczas jego procesu 23 lipca 1945.
Władza została mi powierzona zgodnie z prawem i uznana przez wszystkie kraje świata od Watykanu po ZSRR. Powierzoną mi władzę wykorzystałem jako tarczę by ochronić lud Francji. Dla niego poświęciłem swój prestiż. Pozostałem na czele kraju będącego pod okupacją. Możecie zrozumieć trudności rządzenia w tych warunkach? Każdego dnia z nożem na gardle, walka z żądaniami wroga. Gdy teraz moi adwersarze nie szczędzą mi wymówek, ja mówię historia pokaże wam ile udało mnie się wam oszczędzić. Okupacja dotykała i mnie, wbrew mojej woli, wbrew mojemu sercu podejmowałem działania, przy których bardziej cierpiałem niż wy wypełniając żądania wroga ale zawsze trwałem przy głównych fundamentach egzystencji ojczyzny.
Przeciwnie, podczas czterech lat, przez moje działania, zachowałem Francję, zapewniłem Francuzom życie i chleb, zabezpieczyłem uwięzionym wsparcie narodu.
Ci, którzy oskarżają mnie i zamierzają mnie sądzić, niech zapytają swoich sumień, co mogło by się stać gdyby mnie zabrakło.
Kiedy gen. de Gaulle, poza naszymi granicami prowadził walkę, ja przygotowywałam drogi ku wyzwoleniu. Zachowałem Francję cierpiącą lecz żywą.
(tłum. własne)

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • PS spotykał się oficjalnie i nieoficjalnie z Papieżem by wspólnie koordynować politykę.
  • Dziękuję, był doradcą aż 5 prezydentów, uznawany za jedyną osobę, która znając...
  • Dziękuję, najbardziej znany Polak w USA, Pozdrawiam

Tematy w dziale Kultura