Blog
Zawód aktor
Paweł Łęski
11 obserwujących 568 notek 194547 odsłon
Paweł Łęski, 14 czerwca 2017 r.

Antebellum ku przestrodze

398 5 0 A A A

Ku przestrodze dla tych wszystkich, którzy nie mając czasu w młodości na naukę historii nie wiedzą do czego prowadzi spirala agresji.

Był czas kiedy samo Południe myślało o abolicji. Liczba antyniewolniczych stowarzyszeń w 1827 roku przewyższała ilość takich grup na Północy. W 1832 roku legislatura Virginii przyjęła propozyzcje stopniowego, kompensacyjnego wyzwolenia niewolników, które miało się zakończyć w 1861 roku, w roku, który przyniósł, jak się później okazało, tragiczny rezultat niewolniczych kontrowersji. Kiedy północni abolicjoniści stawali się coraz bardziej jadowici w swoich atakach na Południe, przyjęło ono postawę obronną w stosunku do swoich odmiennych instytucji i rozpoczęło ofensywę propagandową udowadniającą, że niewolnictwo dalekie jest od zła i niesie ze sobą pozytywne wartości. Cytowana była w różnych fragmentach Biblia, nawet na tym tle doszło do podziału w grupach religijnych. Słowa Ojca Założyciela Stanów Zjednoczonych, dwukrotnego gubernatora Virginii, Patricka Henry: " Daj nam wolność lub śmierć", były parodiowane na: "Daj nam niewolnictwo lub śmierć". Na rycinie Patrick Henry podczas swojej historycznej mowy "Daj nam wolność..."image

image

Na tym szkicu Felixa Darley'a rysuje się ponury obraz "łotrów pogranicza" , wysyłanych przez stan Missouri do Kansans celem wpływu na wybory. Cztery lata po Kompromisie 1850 roku powstał nowy problem. Do Kansas po Akcie Kansas-Nebraska z 1854 roku, zaczęły przybywać dwie przeciwstawne sobie grupy- " łotrów pogranicza"  z zamiarem utworzenia nowego niewolniczego stanu i z Północy oddziały abolicjonistów zdeterminowanych by Kansas uczynić wolnym od niewolnictwa. Kłopoty więc stały się nieuniknione i wiosną 1856 roku zaczęło do takich starć między tymi dwoma grupami dochodzić.

W Waszyngtonie 19 maja 1856 roku, znany ze swego grubiaństwa senator Charles Sumner z Massachusetts wygłsił, delikatnie mówiąc, niepowściągliwą, filipikę o "Zbrodni przeciw Kansas". Następnego dnia w odwecie, grupa "łotrów pogranicza" dokonała zajazdu na Lawrence, zniszczyła i splondrowała Free State Hotel, co widać na rycinie.

image

image

22 maja 1856 roku Preston Brooks, bratanek Senatora Butlera , którego Sumner w swojej filipice oczernił, wkroczył do senatu i rozbił laskę na głowie Sumnera doprowadzajac go do inwalidztwa. Wtedy John Brown fanatyczny abolicjonista, wraz z czterema swoimi synami, uzbrojony dodatkowo w tasaki artyleryjskie, w rewanżu za Lawrence zaszlachtował pięciu, sprzyjających niewolnictwu, osadników w Pttawatomie Creek. I tak Ameryka została rozdarta nienawiścią, rozlew krwi, i chęć wzajemnej zemsty doprowadziły wkrótce do tragedii. 

Opublikowano: 14.06.2017 08:55. Ostatnia aktualizacja: 16.06.2017 07:30.
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • PS spotykał się oficjalnie i nieoficjalnie z Papieżem by wspólnie koordynować politykę.
  • Dziękuję, był doradcą aż 5 prezydentów, uznawany za jedyną osobę, która znając...
  • Dziękuję, najbardziej znany Polak w USA, Pozdrawiam

Tematy w dziale Kultura