Blog
Zawód aktor
Paweł Łęski
11 obserwujących 568 notek 194553 odsłony
Paweł Łęski, 17 czerwca 2017 r.

Mieszko I, to gwałtownik i rozpustnik był.

492 11 0 A A A

Mieszko I, to gwałtownik i rozpustnik był.

Historia jest nauczycielką nie tylko życia ale i polityki. „Można domniemywać, że był to zabijaka i zapewne palił i gwałcił” - inne też dobre - "był raczej wątpliwej jakości chrześcijaninem"

Oceniając osoby historyczne i fakty, które miały miejsce w przeszłości najczęstszy błąd jaki popełniamy to zapominanie o kontekście historycznym. Działania oceniamy miarą naszych czasów. Władza by wykazać się skutecznością, zachować stabilność systemu politycznego musi stosować też takie środki jak przymus lub groźba. Środki dostępne by wymusić posłuszeństwo w średniowieczu były inne niż dziś. Brak rozbudowanej sieci więzień zmuszał do wykonywania natychmiastowych kar, stąd dekapitacje, okaleczenia czy palenie mienia nieposłusznych. Niestabilne i nieskuteczne sprawowanie władzy dla poddanych mogło być bardziej dolegliwe niż nawet najtwardsze formy jej sprawowania.

Poligamia nie była obca nawet późniejszym władcom jak Władysławowi Jagielle. Traktowanie zaś kobiet jako łupu wojennego było ówczesną normą. Pamiętajmy, że z terenów Polan „towarem” najbardziej eksportowalnym byli niewolnicy. Słowiańscy młodzieńcy zapełniali łoże władcy Kalifatu Kordoby. Słowiańscy niewolnicy wybudowali Kair. Dopiero przyjęcie chrześcijaństwa zakończyło niewolniczy proceder.

Co do małżeństwa z Odą przywołajmy i ten kontekst historyczny: dopiero w VIII wieku celibat stał się prawem powszechnym na Zachodzie. Został usankcjonowany jako jedyna forma życia duchownego dopiero za czasów papieża Grzegorza VII, w XI wieku, w ramach tzw. reformy gregoriańskiej. Celibat był wymagany od osób wyświęconych w rycie rzymskim od XI‒XII wieku i miał związek z reformą kościelną papieża Kaliksta II. W Polsce obowiązywał od 1197 roku. Początkowo był jednak domeną zakonów, w których składało się ślubowanie czystości.

„Kiedy niewidomy od urodzenia Mieszko skończył 7 lat pogańskim zwyczajem przeszedł z pod opieki matki pod władzę ojca. Podczas tego obrzędu miał się zdarzyć znamienny cud, chłopiec nagle odzyskał wzrok tłumaczono to tak, że Polska była przedtem tak jakby ślepa, lecz odtąd ma być przez Mieszka oświeconą i wywyższoną ponad sąsiednie narody.” - taką legendę o postrzyżynach Mieszka I zapisał Gall Anonim.

Jedną z największych tajemnic Polski jest pochodzenie Mieszka, pierwszego historycznego władcy Polski, wiemy o nim niewiele a o rodzie Piastów, z którego miał się wywodzić prawie nic. „Ukryte gniazdo dynastii” -to pierwsza część serii fabularyzowanych filmów dokumentalnych Zdzisława Cozaca. Nowocześnie zrealizowana filmowa panorama początków naszego państwa, dedykowana na jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Filmy serii prezentują najnowsze ustalenia naukowców nt początków Polski.

Kalisz zapewne odegrał czołową rolę w początkach naszej państwowości, był przez władców piastowskich szczególnie traktowany, jednak czy był gniazdem dynastii piastowskiej? Teza ta ma swoich oponentów- prof. Przemysław Urbańczyk; „ Nie wierzę by ludzie wywodzący się z tego kręgu, na którym nie było żadnych wcześniejszych doświadczeń czy z budowaniem trwałej organizacji terytorialnej, nagle zrobili to tak szybko, tak skutecznie i odnieśli taki sukces, wg mojej opinii powinniśmy jednak poszukiwać wpływów zewnętrznych”. Popularne hipotezy o skandynawskim pochodzeniu Mieszka są dziś przez naukowców odrzucane.

Zainteresowanie budzi inny trop wiodący na południe, za Karpaty. Już w pierwszej połowie IX wieku powstało państwo Wielkomorawskie. Pierwsze stabilne państwo słowiańskie, które funkcjonowało przez kilkadziesiąt lat i rosło w potęgę. Na początku X wieku tej państwowości zagrozili koczowniczy, Madziarzy, ze stepów naddunajskich. Węgierscy wojownicy konni budzili postrach w ościennych krajach. Prawie każdego roku wyruszali na zbrojne wyprawy na zachód i południe Europy siejąc spustoszenie. Nie oparło się im także potężne Państwo Wielkomorawskie, które Madziarzy ostatecznie rozbili. Po tej dacie archeologia obserwuje upadek wielkich miast Wielkomorawskich. Natomiast historia nie informuje o losach dwóch ostatnich władców Wielkomorawskich w tym ostatniego Świętopełka II, którzy po prostu znikają z kart historii. Uciekający przed Madziarami książęta Wielkomorawscy mogli przedostać się na północ. Był to dla nich jedyny bezpieczny kierunek. Część uchodźców mogła trafić do Wielkopolski i zaoferować Piastom pomoc w organizacji państwa, służąc swoim doświadczeniem. Mieszko I mógł być nawet synem pokonanego władcy Moraw Świętpełka II.

Skąd pochodzą Piastowie? Rozwój badań naukowych coraz bardziej nas do tego przybliża. Informacji mogą nam udzielić sami zmarli członkowie dynastii piastowskiej a dokładnie ich genomy zawarte w materiale kostnym.

Poznańscy naukowcy stworzyli zespół z udziałem archeologów, antropologów, biologów i bioinformatyków mających ustalić pochodzenie genetyczne ludności zamieszkujące tereny dzisiejszej Wielkopolski od czasów rzymskich. Zbadają też pochodzenie członków dynastii piastowskiej. Zaczną od pobrania próbek z kości. Ustalono ponad 500 miejsc pochówku Piastów. Mieszko I i Bolesław Chrobry zostali pochowani w poznańskiej katedrze, lecz ich szczątki nie przetrwały do naszych czasów. Jak więc możliwe jest poznanie ich genomu? Ten sam chromosom, który miał Mieszko mieli wszyscy jego potomkowie w linii męskiej, praktycznie bez żadnych zmian. Badania mają potrwać kilka lat, prawdopodobnie wtedy dowiemy się, czy Piastowie byli obcymi przybyszami czy też pochodzili z terenów dzisiejszej Wielkopolski. Hipoteza o kaliskim pochodzeniu założycieli naszego państwa może stracić podstawy albo zyskać kolejny mocny argument.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • PS spotykał się oficjalnie i nieoficjalnie z Papieżem by wspólnie koordynować politykę.
  • Dziękuję, był doradcą aż 5 prezydentów, uznawany za jedyną osobę, która znając...
  • Dziękuję, najbardziej znany Polak w USA, Pozdrawiam

Tematy w dziale Kultura