Blog
Zawód aktor
Paweł Łęski
11 obserwujących 568 notek 194547 odsłon
Paweł Łęski, 18 czerwca 2017 r.

Początki ruchu związkowego

74 3 0 A A A

Socjalizm, marksizm, anarchizm, syndykalizm, uporządkujmy:

Socjalizm jest terminem wprowadzonym w 1830 roku, określającym różnorodne, bieżące prądy myślowe, poddające krytyce społeczeństwo kapitalistyczne, bazujące na prywatnej własności środków produkcji. Od lat 70 XIX wieku grupy a później partie używają w nazwie słowa socjalizm.

Marksizm pojawia się w początkach lat 80 XIX wieku jako szczególny prąd w socjalizmie inspirowany dziełami Karola Marxa, zaczęto używać nazw socjalizm naukowy lub materializm dialektyczny.

Anarchizm wywodzi się również z socjalizmu , lecz opowiada się za natychmiastową likwidacją instytucji państwa i wrogi jest wszelkim formom autorytetów.

Syndykalizm zaś organizuje się wokół budowy związków zawodowych. U początku rewolucji przemysłowej zrzeszających robotników wykwalifikowanych, przez co nie jest ruchem masowym. Podczas drugiej rewolucji przemysłowej sytuacja ulega zmianie wraz z wzrostem liczebności klasy robotniczej.


M.Leroy, La Coutume ouvriere, 1913 :


" Związek zawodowy jak miasto. Robotnicy organizują się w związkach zawodowych, nie są już ludźmi biednymi i izolowanymi,  w stosunku do tych którzy im płacą i nimi drygują. Zorganizowani wraz ze swoimi towarzyszami, równymi sobie, uczą się nowego spojrzenia, dyskutują o sprawach zawodowych i zależnościach. Wychodząc z izolacji uświadamiają sobie zależności, dzięki solidarności zaczynają rozumieć od nowa sens wolności " wolność indywidualna, jak pisał Pouget, wzrasta w kontakcie z wolnością drugich" (...)

Związek zawodowy jest jak miasto. Człowiek, który jest jego częścią zaczyna myśleć tak jak one; im ono bardziej się rozrasta , tym i myślenie staje się szersze i bardziej dogłębne. Poszerzają się granice interesów zrzeszonych członków. To już nie właściciel fabryki, który decyduje, myśli, mówi to związkowcy z nim wspólnie myślą i działają". (Tłum. własne)


Na plakacie: nowe zwiazki zawodowe stają się otwarte również na robotników niewykwalifikowanych, w wyniku wojny, w Anglii, w 1943, zaczęto " tymczasowo" (sic!) do związku przyjmować kobiety.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • PS spotykał się oficjalnie i nieoficjalnie z Papieżem by wspólnie koordynować politykę.
  • Dziękuję, był doradcą aż 5 prezydentów, uznawany za jedyną osobę, która znając...
  • Dziękuję, najbardziej znany Polak w USA, Pozdrawiam

Tematy w dziale Kultura