Blog
Zawód aktor
Paweł Łęski
14 obserwujących 624 notki 206253 odsłony
Paweł Łęski, 19 czerwca 2017 r.

Arystokracja, burżuazja, moda

120 0 0 A A A

imageW. Gause Bal w Wiedniu. Konkurencją dla arystokracji stawała się burżuazja, nie miała jednak innych narzędzi przeciwstawienia się starym elitom niż kapitał. Burżuazja czuła się niedoceniona na polu socjalnym, kulturalnym i politycznym. Uznawało się, że przyszłość do niej należy ale arystokracja wciąż stoi na tej drodze. Nie mogąc się jej przeciwstawić ani jej podbić, burżuazja zdecydowała się ją naśladować, schlebiać jej i do niej poprzez związki rodzinne przystępować.
XIX wiek jest uważany wiekiem triumfu kapitalizmu, apogeum wzrostu znaczenia burżuazji. Burżuazja, która przejmuje bogactwa tego świata staje się klasą dominującą. To nie tylko przejęcie "środków produkcji" ale narzucenie własnej ideologii społeczeństwu.

image
Lasek Buloński od czasów Drugiego Cesarstwa stał się ulubionym miejscem wypoczynku bogatych mieszkańców Paryża. W dobrym tonie było się tutaj pokazywać. Wiosną elity spotykały się tu przedpołudniami, przychodząc pieszo, przyjeżdżając konno, samochodem lub na rowerze. Obraz Beraud przedstawia miejsce wypoczynku rowerzystów w Lasku Bulońskim, rok 1900.


image

Ten plakat z początków XX wieku zachwala uroki Cote d'Azure, ośrodków wypoczynkowych, w których można spędzać również okres zimowy.

image

Wiedeński Prater rok 1895, w tym czasie uważało się, że właśnie Wiedeń stanowi centrum europejskiego " bon ton". Obraz W.Gause


image
Bal dzienny w Wiedniu, w 1900 roku, uhonorowany obecnością Franciszka Józefa ( akwarela W. Gause)

Amerykański historyk Arno Mayer podkreśla z drugiej strony upór przed oddaniem przywództwa burżuazji przez struktury arystokracji " Ancien Regime" w Europie lat 1900. I przy tym wskazuje, że te tradycyjne ośrodki sprowokowały I Wojnę Światową.
Ale czy mógł być możliwy taki wzrost znaczenia burżuazji bez pomocy arystokracji, która pozwoliła na łączenie się rodzin co prowadziło w konsekwencji do fuzji dwóch klas socjalnych?

image
Leonilla Bariatyńska wielka piękność i intelekt, żona Sayn-Wittgensteina, syna Cecylii Snarskiej. Był wdowcem po
młodo zmarłej, najbogatszej kobiecie Europy Centralnej, Stefanii Radziwiłł. Księżna Bariatyńska przeszła na katolicyzm. Zmuszona została do osiedlenia się w Rzymie. Obraz olejny 142 × 212 cm, J. Paul Getty Museum, Los Angeles.

image
Płaszcz Konfucjusz, gdy zaprezentował go Paul Poiret rosyjskiej księżnej Bariatyńskiej ta miała zakrzyknąć: "Jakie to straszne (....) my ścinamy głowy i wrzucamy do worków takich jak ten!"


image
Paul Poiret, sułtańska spódnica i spodnie haremu.

image
Płaszcz wieczorowy Poiret'a (1913) Nabardziej znany projektant mody Belle Epoque, zrewolucjonizował gamę kolorów, Paul Poiret. Pozwolił kobietom odetchnąć, zdejmując z nich gorsety a zakładając biustonosze. Sławny stał się jego płaszcz "kimono"

image


Na zdjęciu arystokracja z Krzeszowic, 1900. Wydaje się, że aż do 1914 roku arystokrację ziemską i tytularną łączyły ścisłe więzi jako klasę dominującą, przebiegające ponad granicami Europy. Poza Anglią i Francją arystokracja posiadała również wpływ na politykę europejską. Jej pozycja była solidna, ponieważ u jej podstaw pozostawała nie tylko dominacja kulturalna i symboliczna ale również ekonomiczna. Prawdą jest, że solidne fundamenty materialne, na których spoczywała od dawna jej siła osłabione zostały przez schyłek sektora rolnego. Ale arystokracja, szczególnie ta wielka radziła sobie poprzez wsparcie państwa, inwestując w sektor nierolniczy lub przyjmując właściwą strategię małżeństw. Przykładem dziewczyna Bonda, Krystyna Skarbek. Problem zarysowany w "Lalce" B. Prusa.

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Dziękuję, Niedługo pewnie doczekamy się filmu fabularnego Pozdrawiam
  • Albo innych decydentów
  • Dziękuję, 303, Maczek, Tobruk, Monte Casino. Kiedy tych filmów się doczekamu? Pozdrawiam

Tematy w dziale Kultura