Zbigniew Kozak Flamanville 3
Zbigniew Kozak Flamanville 3
Odyseja2001 Odyseja2001
236
BLOG

Elektrownie Jądrowe w RP - początki jednak w PRL

Odyseja2001 Odyseja2001 Technologie Obserwuj notkę 3

Początki energetyki jądrowej w Polsce. Co łączy Eugeniusza Kwiatkowskiego z Edwardem Gierkiem?

 

 

Edward Gierek  „Kwiatkowskim” energetyki jądrowej w Polsce?

12 sierpnia 1971, a więc w czasach kiedy w Polsce rozpoczynały się  rządy  wielkiego budowniczego Edwarda Gierka , zapadała decyzja o budowie pierwszej polskiej elektrowni j jądrowej  z reaktorami WWER-440. 19 grudnia 1972 zapadała decyzja o pierwszej lokalizacji  EJ w Żarnowcu. Potem miała być wybudowana kolejna elektrownia jądrowa, tym razem w Wielkopolsce koło miejscowości Klempicz; w palnie były też kolejne elektrownie jądrowe a nawet elektrociepłownie jądrowe.

Dzisiaj po 40 latach jesteśmy praktycznie w tym samym punkcie. Jest decyzja o budowie elektrowni jądrowych, są wybrane wstępne lokalizacje ale nie znamy jeszcze typów reaktorów,  które będą mogły być użyte.

Jak to możliwe,  że dla polskiej energetyki jądrowej czas się zatrzymał na prawie pół wieku? Przecież pierwszy reaktor badawczy Ewa został uruchomiony już w 1958 roku i eksploatowany był aż do 1995 roku. Dlaczego zatrzymano budowę EJ w Żarnowcu? Dzisiaj prawie 40 milionowe państwo posiada jedynie reaktor badawczy Maria o mocy termicznej 30 MW  zlokalizowany w Świerku pod Warszawą. Czy to jest dobre czy złe, że nie mamy żadnej elektrowni jądrowej? Czy jesteśmy bezpieczni gdy na terenie naszego kraju nie ma EJ?

Obalamy pierwszy mit

Przeciwnicy elektrowni jądrowych straszą  społeczeństwo lokalizacja elektrowni jądrowych na terenie Polski. Argumentują to tym, że reaktory te mogą „wybuchnąć”, że skutki  skażenia będą ogromne bo są zlokalizowane na  terenie Polski. Czy wiedza jednak to , że w promieniu ok. 300 km od granic Polski funkcjonuje 25  reaktorów i to różnej maści… od tych nowszych bezpiecznych aż po te niebezpieczne jak reaktory RBMK, czyli tego typu co w Czarnobylu ale na dodatek jeszcze o 50% większej mocy?  Jakie ma więc znaczenie to, że elektrownia jądrowa nie powstanie Żarnowcu tylko w Obwodzie Kaliningradzkim w odległości 20 km od granicy z Polską?

W kontekście zamknięcia  EJ w Żarnowcu , w którym miały pracować 4 reaktory WWER-440 produkcji rosyjskiej warto pokazać  jakie reaktory pracują w sąsiedztwie :

14 reaktorów WWER-440 - 2 bloki elektrowni Mochovce (Słowacja), 2 bloki elektrowni Bohunice (Słowacja), 2 bloki elektrowni Równe (Ukraina), 4 bloki elektrowni Paks (Węgry)

6 reaktorów WWER-1000 – 2 bloki elektrowni Równe, 2 bloki elektrowni Chmielnicki (Ukraina), 2 bloki elektrowni Temelin (Czechy),

4 reaktory BWR- 1 blok elektrowni Krümmel (Niemcy) o mocy 1316 MWe, 3 bloki elektrowni Oskarshamn (Szwecja) - o mocach 487, 623 i 1197 MW e

1 reaktor RBMK - 1 blok elektrowni Ignalina (Litwa) 1500 MW e

Całość na stronie : www.mpolska24.pl/blogi/post/131/elektrownie-jadrowe-w-rp-poczatki-jednak-w-prl
Odyseja2001
O mnie Odyseja2001

Polityk, informatyk, inżynier elektryk i politolog.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie