79 obserwujących
353 notki
842k odsłony
2632 odsłony

Rosja, Księżyc, Mars - ITURUP

Wykop Skomentuj46

z

 Kliknij

Kuryle odkrył dla Rosji wnuk polskiego szlachcica wziętego do niewoli w 1654 r. pod Smoleńskiem i zesłanego do Jakucka. Europa i Japonia znała je już wcześniej. Jan Kozyrewski potwierdził istnienie tych wysp. W 1711 roku dotarł na dwie wyspy położone najbliżej Kamczatki, sporządził ich mapy i opisał w raporcie wyniki ich badań etnograficznych i meteorologicznych. Żywot Kozyrewskiego był niezwykle burzliwy - został głową cerkwi prawosławnej na Kamczatce, budował klasztory na Syberii. Zmarł w carskiej celi śmierci tuż przed wykonaniem carskiego wyroku kary śmierci. A wyspy Kurylskie stały się na setki lat przedmiotem sporów rosyjsko - japońskich.

Spory dotyczą nawet definicji samego terminu „wyspy Kurylskie”. Ta druga wyspa od Japonii to właśnie jest nasz tytułowy Iturup. Jej japońska nazwa brzmi Etorofu. 

Historia tych sporów jest przedstawiona na poniższej mapie:

z 

Kliknij

Na wyspach Iturup (Etorofu) i Kunaszyr już w 1799r. były japońskie załogi wojskowe.

Rosyjsko-japoński układ z Shimoda zawarty w 1855 r. roku przyznawał wszystkie wyspy leżące na północ od Iturup Rosji. W 1875 r. roku Rosja odstąpiła Japonii pozostałą część Wysp Kurylskich w zamian za pełną władzę nad Sachalinem, którego połowę utraciła w roku 1905  w wyniku wojny rosyjsko - japońskiej. W sierpniu 1945 roku Rosja Sowiecka w ramach realizacji ustaleń konferencji w Poczdamie zaatakowała wojska japońskie w Mandżurii, na Sachalinie i Kurylach, zajmując do 5 września cały archipelag. Czyli nastąpiło to już 3 dni po podpisaniu przez Cesarstwo Japonii aktu bezwarunkowej kapitulacji w dniu  2 września 1945 r. na pokładzie zakotwiczonego w Zatoce Tokijskiej krążownika USS Missouri.

Na konferencji w San Francisco w 1951 r. bez udziału Rosji Sowieckiej, Japonia zrzekła się swych praw do Wysp Kurylskich. Dokument ten, zdaniem strony japońskiej oraz USA, nie dotyczył jednak wysp Iturup, Kunaszyr, Szykotan,  ani też wysepek Habomai.

Spór wynika z rozbieżności w interpretacji pojęcia „Kuryle” oraz traktatów podpisanych w przeszłości. Japonia uważa, że powyższe cztery wyspy nie należą do archipelagu i nazywa je „Terytoriami Północnymi”, a Rosja nazywa je „Kurylami Południowymi”.

Sprawa jest skomplikowana. Kto ma ochotę, może zapoznać się z historią sporów rosyjsko – japońskich o te wyspy klikając na link: Where are in boundary dispute between Japan and Russian Federation?  

USA i częściowo Zachód uznaje, że Rosja okupuje fragment terytorium Japonii do tej pory, a uregulowanie tego sporu w ramach Traktatu Pokojowego pomiędzy Rosją, a Japonią nie następuje.

z

Kliknij

Sporne wyspy są dobrze widoczne na poniższej mapce:

z

Powiększ i obejrzyj!

Był czas, że Rosja miała ochotę przekazać wyspę Szykotan i wysepki Habomai, ale Japonia uważa jeszcze Kunaszyr i Iturup za swoje północne terytoria okupowane przez Rosję i żąda ich zwrotu.

Specjaliści zajmujący się technikami kosmicznymi i wojskowymi jednak są pewni: wyspa Iturup jest zbyt cenna dla Rosji i w związku z tym Japonia nie ma co liczyć na podpisanie traktatu pokojowego kończącego II Wojnę Światową z Rosją.

Rosja nie może sobie pozwolić na załamanie programu kosmicznego - przecież od zarania swej państwowości – zgodnie ze słowami Dmitrija Rogozina – przeznaczeniem jej jest przekształcenie się w imperium kosmiczne.

Bez wyspy Iturup te wszystkie plany Rosji nie będą nic warte i nigdy się nie spełnią!  

Rosja dba o swoje interesy i o pewien nadzwyczaj cenny wulkan zapewniający jej potęgę wojskową i kosmiczną.

Już w 2011 roku wyspy stanowiące przedmiot sporu były mocno naszpikowane wojskami Rosyjskiej Federacji. W kwietniu 2014 r. zabrał głos dowódca Wschodniego Okręgu Wojskowego generał pułkownik Sergiej Surowikin na posiedzeniu Rady Wojskowej i poinformował o budowie wojskowych miast na wyspach Iturup i Kunaszyr: „w okresie do roku 2016 wszystkie podstawowe obiekty będą zbudowane, a jest ich ponad 150. To będą współczesne, całkowicie autonomiczne wojskowe miasteczka z rozwiniętą socjalną infrastrukturą”.

z

I generał dodał: „Plan rozwoju wojskowej infrastruktury w tym regionie przewiduje budowę nie tylko miejsc dyslokacji związków taktycznych i jednostek wojskowych oraz infrastruktury transportowej, ale także modernizację i przezbrojenie trzech działających tam poligonów wojskowych, co pozwoli znacznie podwyższyć jakość gotowości bojowej i rozszerzyć prowadzenie ćwiczeń wojskowych w skali ogólno wojskowych związków taktycznych. Modernizacja obejmie także wyspę Sachalin”. Jednocześnie agencja ITAR TASS dodała w swoim komunikacie: „Nie należy zapominać, że do tych wysp ma pretensje Japonia – aż do 1945 r. południowe Kuryle były pod rządami Japonii. Teraz Japonia pretenduje na południowe Kurylskie wyspy: Iturup, Kunaszyr, Szykotan i wysepki Habomai. Jednak zgodnie z rezultatami II Wojny Światowej, wymienione terytoria znajdują się we władaniu Rosji, co zostało zatwierdzone przez prawo międzynarodowe”.

Wykop Skomentuj46
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie