85 obserwujących
1341 notek
1031k odsłon
589 odsłon

Kościół wobec wandemii

Wykop Skomentuj34

Po drugie kościół usiadł w wymiarze racjonalnym. W odróżnieniu od mistycznych tendencji prawosławia, emocjonalności i praktyczności protestantów, katolicyzm był zawsze ostoją rozumu i racjonalnego postrzegania życia, świata i wiary. Wydaje się, że śpiewanie w kościołach hymnu "Od powietrza, głodu, ognia i wojny" w kontekście "zarazy", wskutek której umiera mniej ludzi w Polsce niż rok czy dwa temu, stanowi bezpośrednie uderzenie w rozsądek, w rozum, w racjonalne podchodzenie do spraw rzeczywistości. Liczy się ślepa, emocjonalna uległość. Liczy się strach i troska. Liczy się posłuszeństwo. Ale nie Bogu, tylko władzy świeckiej.

Po trzecie kościół usiadł w przestrzeni relacji międzyludzkich. To nigdy nie była specjalnie mocna strona polskiego kościoła, ale jednak jakaś była. Instytucjonalizacja obrzędów, takie czy inne wspólnoty. Cykliczne bycie razem wiernych. To wszystko, w szczególności dla osób samotnych lub pozbawionych rodziny, było szalenie ważnym elementem życia. Zwłaszcza, gdy łączyło się z wyznawaniem wiary w to, że Bóg jest z nami. Jest także poprzez ludzi. Bo "gdzie dwóch albo trzech w imię moje", Pan Jezus mówił o gromadzeniu się. Więc ta usłużna wobec władzy zgoda na odtrącenie wiernych, to zamknięcie kościołów, tę tkankę relacji międzyludzkich  - rozbija.

Musimy wybaczyć. Wybaczyć księżom. Zrozumieć ich. Ale może powinniśmy ich dopingować. Może się za nich modlić. Nie jest to dla nich łatwe wobec najskuteczniejszego ataku na życie religijne w historii Polski. Nie jest to łatwe, bo pozycja kościoła jest zupełnie inna niż wiek czy wieki temu. Ale powrotu do żywej wiary, do racjonalności działań, do niepodległości w stosunku do świeckiej władzy, do tkania relacji między ludźmi, wypada kościołowi życzyć.

Przeciwko sobie religia ma dzisiaj ciemny strach, judzenie do nienawiści i potok oskarżeń wobec każdego, kto nie w pełni posłuszny wydającym rozporządzenia. Czy da się to wszystko jakoś pozbierać? Trudno powiedzieć. Racjonalnie rzecz ujmując, zjazd w dół jest prawdopodobny. Ale ekstrapolacje względem rzeczywistości często zawodzą. Więc.... może będzie dobrze.

Wykop Skomentuj34
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo