80 obserwujących
1284 notki
972k odsłony
2899 odsłon

Rola i cele ideologii

Wykop Skomentuj159

Dugą ciekawą i immanentną cechą tych ideologii, które znamy i które znalazły lub znajdują zastosowanie w świecie jest to, że istnieje ktoś zainteresowany NIE DEKLAROWANYMI SKUTKAMI ideologii. Upraszczając - znów może nieco nadmiernie - na skutkach wdrożenia ideologii - można zrobić INTERES! Więc owe ideologie znajdują coś bezcennego, znajdują siłę, wsparcie, pieniądze na ich wdrażanie. Ci, co owo wsparcie, siłę i pieniądze oferują i wykładają, są właściwymi promotorami i sponsorami ideologii. Ci jednak zawsze - zazwyczaj zawsze - pozostają w cieniu, w mroku rozciągającym się za kurtyną z napisem "Wiedza publiczna".

I tak, zryw komunistyczny, to nie był samorzutny bunt robotników, którzy tak po prostu, sami ze sobie utworzyli nowy typ stosunków społecznych pod wpływem "mądrości" Marksa i Lenina. Ktoś wyłożył znaczne pieniądze, by ten nowy model stosunków mógł zafunkcjonować. Ten ktoś musiał widzieć w tym interes. Sufrażystki na ulicach Nowego Yorku demonstrujące niezależność i wyzwolenie nowoczesnych kobiet nie wymaszerowały tam, kierowane feministycznymi pomysłami. Znalazły się tam wysłane przez pana Bernays'a, który tworzył na potrzeby właścicieli firm tytoniowych obraz kobiety wyzwolonej, pracującej, a więc... palącej. Papieros stał się "pochodnią wolności". Ponadto... przeniesienie połowy społeczeństwa z domu do zakładów pracy, to podwojenie zasobów siły roboczej, a co za tym idzie możliwość bardziej "umiarkowanego" jej wynagradzania.

Dzisiejszy Environmentalizm z prorokiem większym Alem Gorem i prorokinią mniejszą - biednym dzieckiem wykorzystywanym bezlitośnie przez rodziców i "sponsorów" - Gretą Thunberg to przecież też INTERES. Strumienie finansowe związane z tą ideologią już dziś są realnym obciążeniem dla całych państw. Biznes na szaleńczym skrzywieniu troski o naturę, kręci się w zawrotnym tempie.

Sumując, ideologia jest nadmiernie uproszczoną koncepcją zmiany rzeczywistości, bazującą na autentycznej trosce o jakiś jej fragment, wykorzystującą w trakcie swojego wdrażania negatywne emocje związane z istnieniem owego fragmentu, powodującą negatywne skutki uboczne dla społeczeństw i ludzi, przynoszącą jednocześnie korzyści z jej wdrożenia nieznanym najczęściej - jej promotorom i osobom ją wspierającym.



Wykop Skomentuj159
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo