Koronawirus w Europie. Jak zachować bezpieczeństwo i ustrzec się przed wirusem

Nawet o 1700 proc. podrożały we Włoszech środki dezynfekcyjne i maseczki ochronne z powodu alertu wywołanego przez koronawirusa, fot. PAP/EPA/NICOLA FOSSELLA
Nawet o 1700 proc. podrożały we Włoszech środki dezynfekcyjne i maseczki ochronne z powodu alertu wywołanego przez koronawirusa, fot. PAP/EPA/NICOLA FOSSELLA

Osobom wracającym z pozostałych terenów ministerstwo rekomenduje samoocenę. Kraska zaznaczył, że jeśli ktoś zauważy u siebie niepokojące objawy, to powinien niezwłocznie skontaktować z Państwową Inspekcją Sanitarną, ponieważ to sanepid kwalifikuje osoby do testów laboratoryjnych na obecność koronawirusa. 

Podobne rekomendacje wydało MSZ. Resort odradza podróże, które nie są konieczne, do 11 gmin objętych kwarantanną przez władze włoskie: w regionie Lombardi - Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo, San Fiorano oraz w regionie Wenecji Euganejskiej - Vo’ Euganeo (Padwa).

Resort dyplomacji podkreślił, że sytuacja jest dynamiczna, a włoska Obrona Cywilna zaznacza, że trudno przewidzieć kierunki rozprzestrzeniania się koronawirusa. MSZ zaapelował również o śledzenie bieżących informacji dotyczących występowania wirusa, które zamieszczane są na stronie placówek polskich we Włoszech, Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz na stronie włoskiego Ministerstwa Zdrowia.

MSZ podkreślił, że należy również liczyć się z możliwymi utrudnieniami wynikającymi z podejmowanych przez władze włoskie działaniami prewencyjnymi, w tym kontrolami na lotniskach.

GIS uspokaja, że leczenie chorych przebiega objawowo i 80 proc. z nich "przechodzi tę infekcję gładko". Głównym elementem zabezpieczenia się przez wirusem jest odpowiednia higiena – mycie rąk, racjonalne zachowanie i śledzenie rzetelnych źródeł informacji. - Ten wirus ma łatwą możliwość transmisji i trzeba zachować daleko idący rozsądek. To jest przede wszystkim mycie rąk i odpowiednia higiena. Proszę nie bagatelizować tego – powiedział Główny Inspektor Sanitarny Jarosław Pinkas.

Wiceminister dodał też, że w Polsce powiększy się liczba ośrodków, które przeprowadzają testy diagnostyczne na obecność koronawirusa. - W tej chwili działają aktywnie dwa takie miejsca (Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny i laboratorium w warszawskim Szpitalu Zakaźnym). - W tym tygodniu zostaną uruchomione w pozostałych województwach, czyli rozszerzamy liczbę miejsc diagnostyki na całą Polskę – powiedział wiceminister.

Główny Inspektor Sanitarny podkreśli, że Polska jest przygotowana od wielu lat na zarządzanie kryzysowe i na sytuacje awaryjne, ma odpowiedni sprzęt i profesjonalnych pracowników opieki zdrowotnej.

- Mamy wojewódzkie plany zarządzania kryzysowego. Jest tam wszystko dokładnie opisane. Gdzie są miejsca do przeprowadzenia kwarantanny, gdzie są epidemiczne oddziały szpitalne, jak one mają funkcjonować (…). Mamy plan epidemiczny związany właśnie z tym koronawirusem, gdzie jest wszystko rozpisane na role – uspokajał Pinkas.


Koronawirus na świecie

Narodowa Komisja Zdrowia ChRL poinformowała w poniedziałek o 409 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Chinach i 150 zgonach, co podnosi bilans ofiar śmiertelnych do 2592 i liczbę zarejestrowanych zakażeń do 77,150 tys. przypadków.

Epidemia rozprzestrzeniła się na 25 krajów i terytoriów na świecie, w tym na kilka europejskich, m.in. Włochy, Niemcy, Francję i Finlandię, a także – USA. Poza Chinami kontynentalnymi zanotowano dotąd prawie 30 zgonów – w Iranie, Korei Płd., Japonii, we Włoszech, Hongkongu, na Filipinach, Tajwanie i we Francji (kraje uszeregowano od największej do najmniejszej liczby zgonów).

Po Chinach krajem, gdzie wirus najszybciej się rozprzestrzenia, jest Korea Południowa. Do 763 wzrosła tam liczba zakażonych koronawirusem wywołującym ostre zapalenie płuc COVID-19 – podało w poniedziałek Centrum Kontroli Zachorowań i Prewencji w Seulu. W niedzielę zanotowano 161 przypadków nowych zakażeń. Z powodu koronawirusa zmarło tam 7 osób.

ja

Lubię to! Skomentuj49 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości