12 obserwujących
679 notek
1511k odsłon
888 odsłon

Koronawirus nadal jest groźny i atakuje nie tylko płuca. Aktualny bilans zakażeń

Szpitale każdego dnia odkażają sprzęt. fot. PAP
Szpitale każdego dnia odkażają sprzęt. fot. PAP
Wykop Skomentuj31

Mimo złagodzenia restrykcji epidemia koronawirusa wcale się nie skończyła. W dodatku lekarze na całym świecie zobserwowali wiele ciężkich powikłań, nie tylko zapalenie płuc.

Nowe zakażenia

Dziś odnotowano zakażenie koronawirusem u 202 osób, w tym u 170 na Śląsku – podało Ministerstwo Zdrowia. Liczba przypadków zakażenia wzrosła do 23 tys. 987. W sumie liczba zgonów wynosi 1065. 

Wczoraj zakażonych było 23 786, a zgonów 1 064.

Nowe, potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą osób z województw: śląskiego (170), opolskiego (8), dolnośląskiego (6), wielkopolskiego (4), podlaskiego (3), pomorskiego (3), świętokrzyskiego (3), lubelskiego (2), lubuskiego (2), małopolskiego (1).

MZ przekazało, że w związku z raportem Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (PSSE) w Bydgoszczy dotyczącym jednego błędnie zaraportowanego przypadku zakażenia, odjęto go ze statystyk.


Koronawirus atakuje nie tylko płuca

Choć wirus SARS-CoV-2 atakuje głównie płuca - na całym świecie przybywa obserwacji, które dają pewien obraz jego wpływu również na resztę organizmu, np. na mózg, serce, nerki, układ odpornościowy czy krwionośny.

Większość spośród milionów osób zakażonych SARS-CoV-2 ma tylko łagodne objawy albo infekcja przebiega u nich bezobjawowo. Jednak u setek tysięcy choroba ma ciężki, powikłany przebieg.

Informacje docierające na początku pandemii pozwalały sądzić, że wirus atakujący drogi oddechowe ograniczy się do wywoływania zapalenia płuc, podobnego do grypy. Tymczasem COVID-19 wydaje się chorobą wieloukładową, atakującą różne tkanki i narządy, jak gruźlica czy borelioza. Jednak w odróżnieniu od znanych chorób wieloukładowych nie ma opartych na stuleciach doświadczeń podręczników, które opisywałyby właściwe leczenie. Pojawiają się pojedyncze doniesienia o lekach czy terapiach, które pomogły choremu lub nie. Jednak aby zdobyć rzetelną wiedzę, konieczne są szeroko zakrojone i długotrwałe badania kliniczne. Trwają dziesiątki, jeśli nie setki takich badań, prowadzonych w wielu krajach.

Choroba nie ogranicza się do zapalenia płuc. Lekarze na całym świecie obserwowali wiele zaskakująco ciężkich powikłań COVID-19.

Jednym z nich jest tworzenie się zakrzepów, związane prawdopodobnie ze stanem zapalnym wyściółki naczyń krwionośnych, ale także z podwyższonym poziomem budulca skrzepów – fibrynogenu. Zdrowa osoba ma w litrze krwi od 2 do 5 gramów fibrynogenu, podczas gdy u chorych na COVID-19 stwierdzano nawet kilkanaście gramów na litr. Inne związane z krzepnięciem białko (D-dimer), zamiast typowych dziesiątek czy setek jednostek, może osiągać poziom kilkudziesięciu tysięcy jednostek.

Holenderskie badanie (prowadzone w Leiden University Medical Center, Erasmus University Rotterdam i Amphia Hospital w Bredzie), przedstawione na łamach "Thrombosis Research" wykazało komplikacje związane z zakrzepami nawet u 38 proc. chorych z ciężkim przebiegiem COVID-19. Szczególnie intrygującym przykładem jest opisywana na łamach "Science" tak zwana "happy hypoxia", co w wolnym przekładzie można nazywać "szczęśliwym niedotlenieniem".

Warszawskie szpitale ogniskami koronawirusa

Jak pisze tygodnik Polityka, w szpitalu na Banacha zamknięto kliniki neurologii i gastroenterologii. Dwie kolejne - nefrologia i diabetologia są w trakcie wymazów, bo koronawirusa wykryto wśród personelu. Do tej pory potwierdziło się kilkanaście przypadków.

"Dodatni" są też w Instytucie Gruźlicy i Chorób Płuc, zamknięto II Klinikę Chorób Płuc. To pierwsze zakażenia w ich szpitalu. Zaczęło się 18 maja od "dodatniej" pielęgniarki. Zakażona zajmowała się badaniami EKG w wielu klinikach. Wymazy pobierane są od wszystkich pacjentów instytutu. 

Szpital Wolski: 62 osoby "dodatnie” na jednym z oddziałów wewnętrznych, 29 pracowników i 33 pacjentów. Szpital kliniczny im. Dzieciątka Jezus przy Lindleya: koronawirus u 20 pacjentów i pracowników. Zamknięto klinikę kardiologii.

W szpitalach jednoimiennych, które w ostatnich tygodniach świeciły raczej pustkami, przybywa pacjentów. Według "Polityki" w szpitalu klinicznym MSW przy ul. Wołoskiej obłożenie sięga 80 proc. Wśród personelu pojawiają się obawy, że za kilka tygodni zabraknie w nim miejsc.

Wracają połączenia lotnicze

Od 1 czerwca rząd zniósł ograniczenia w krajowych podróżach lotniczych. Dziś po 2,5-miesięcznej przerwie samoloty PLL LOT pierwszy raz poderwą się do rozkładowych rejsów krajowych. Samoloty polecą do dwóch razy dziennie z Warszawy do Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry; do trzech razy dziennie z Warszawy do Gdańska, raz dziennie z Krakowa do Gdańska. W samolocie będzie obowiązywał zakaz zasłaniania ust i nosa. Rozporządzenie Rady Ministrów z 29 maja wprowadziło także nowy przepis - w samolocie pasażerskim może być zajętych nie więcej niż połowa miejsc.

Zobacz też: Dzięki "antykoronawirusowym" technologiom na lotniskach ma być bezpieczniej

samolot LOT
LOT wznawia połączenia lotnicze. fot. PAP

Ponad 6 milionów zakażeń koronawirusem

Liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa na świecie przekroczyła 6 milionów. Dwie trzecie zakażeń przypada na Europę i Stany Zjednoczone. Niemal 370 tysięcy osób zmarło.

W Europie, na kontynencie najbardziej dotkniętym epidemią, zarejestrowano oficjalnie 2 mln 135 tysięcy przypadków koronawirusa (ponad 177 tysięcy zgonów) oraz w Stanach Zjednoczonych, w kraju o największej liczbie zachorowań (prawie 1 mln 761 tys.) i śmierci (ponad 103 tysiące).

Obecnie koronawirus najszybciej rozprzestrzenia się w Ameryce Południowej - ze wzrostem o ponad 45 tysięcy przypadków w ciągu ostatnich 24 godzin. W sumie na tym kontynencie jest już blisko 945 tysięcy przypadków Covid-19 i blisko 50 tysięcy zgonów.

W Ameryce Południowej najwięcej zakażeń odnotowano w Brazylii - znacznie ponad 400 tysięcy - i blisko 28 tysięcy zgonów. Eksperci przypuszczają, że rzeczywista liczba chorych na Covid-19 jest tam znacznie wyższa, gdyż w kraju tym wykonuje się stosunkowo niewiele testów na obecność wirusa.

KJ

Wykop Skomentuj31
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości