15 obserwujących
828 notek
1912k odsłon
1386 odsłon

Barszcz Sosnowskiego. Czym się różni od barszczu zwyczajnego?

Toksyczne substancje zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą powodować poważne oparzenia skóry. Fot. Flickr/Tomasz Lewicki/CC BY-SA 2.0
Toksyczne substancje zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą powodować poważne oparzenia skóry. Fot. Flickr/Tomasz Lewicki/CC BY-SA 2.0
Wykop Skomentuj19

Barszcz Sosnowskiego to roślina mylona często z barszczem zwyczajnym, koprem, arcydzięglem, jest niebezpieczna dla zdrowia. Jak go rozpoznać?

Barszcz Sosnowskiego to inwazyjna roślina, która występuje w całej Polsce. Został sprowadzony do Polski z Kaukazu jako roślina pastewna. Ze względu na zawartość substancji toksycznych zrezygnowano z jego uprawy (obowiązuje prawny zakaz uprawy, rozmnażania i sprzedaży). Coraz częściej podejmuje się działania mające na celu zmniejszenia jego populacji w środowisku naturalnym.

Toksyczne substancje zawarte w barszczu Sosnowskiego mogą powodować poważne oparzenia skóry. Barszcz rośnie na łąkach, polach uprawnych, przy drogach, wzdłuż brzegów rzek, jezior, potoków, w ogrodach, parkach i w lasach. Charakteryzuje się baldaszkowatymi kwiatostanami koloru białego i wielkimi liśćmi. Jest to jedna z największych roślin zielonych. Osiąga wysokość do czterech metrów, łodyga ma około 10 cm średnicy. Charakterystyczne włoski produkujące toksyczną substancję znajdują się na łodygach i liściach. 

Barszcz Sosnowskiego a barszcz zwyczajny

Pewne podobieństwa budowy między barszczem zwyczajnym (Heracleum sphondylium) a Barszczem Sosnowskiego powodują, że ich odróżnienie bywa problematyczne. Dlatego warto znać różnice.


Barszcz zwyczajny,, Heracleum sphondylium
Barszcz zwyczajny (Heracleum sphondylium). Fot. AnRo0002/CC0 

Masywność

Barszcz zwyczajny jest dużo drobniejszy w budowie od barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego; zazwyczaj ma wysokość ok. 1-1,5 m, choć może osiągać wysokość przerastającą człowieka.

Rozmiar kwiatostanów

W przypadku barszczu zwyczajnego kwiatostany mają średnicę kilku – kilkunastu centymetrów, podczas, gdy baldachy, czyli kwiatostany kaukaskich barszczy osiągają rozmiar ∅ 30-80 cm.

Pora kwitnienia

Barszcz zwyczajny kwitnie zazwyczaj w lipcu – sierpniu, czyli później niż barszcz Sosnowskiego i barszcz olbrzymi (czerwiec – lipiec).

Zgałęzienie pędów kwiatowych

Jeśli podejrzana roślina będzie miała poszczególne, zwieńczone baldachami łodygi ułożone blisko siebie, równolegle, zapewne będzie to właśnie barszcz zwyczajny; w przypadku barszczy kaukaskich kwiatostany odchodzą od głównego pędu na boki, co sprawia, że ich układ przypomina szprychy parasola.

Łodyga

Łodyga barszczu zwyczajnego jest bruzdowana, pusta w środku, pokryta szczeciniastymi, sztywnymi włoskami, ale nie ma fioletowawych plamek charakterystycznych dla kaukaskich barszczy; znaczenie ma również średnica jej przekroju – podczas gdy u barszczu Sosnowskiego i barszczu olbrzymiego przy ziemi osiągnie ona rozmiar ok. 10-12 cm, u barszczu zwyczajnego będzie to zaledwie ok. 2-3 cm.

Rozmiar liści

Liście barszczu zwyczajnego są (podobnie jak u kaukaskich barszczy) osadzone na długich ogonkach, jednak różni je znacznie przede wszystkim powierzchnia blaszki liściowej: u barszczu Sosnowskiego i olbrzymiego będzie ona zajmowała ok. 1,5 m2, podczas, gdy u barszczu zwyczajnego będzie to zaledwie kilkadziesiąt cm2.

Kształt i kolor liści

Barszcz zwyczajny to roślina o ciemnozielonych blaszkach liściowych, podzielonych na 3-5 wyraźnie oddzielonych od siebie listków. Lliście kaukaskich barszczy są trójlistkowe , w kolorze żywej zieleni.

Barszcz Sosnowskiego - objawy oparzenia

Skąd biorą się niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia właściwości tej rośliny? Otóż związki zawarte w soku i wydzielinie włosków gruczołowych barszczu Sosnowskiego pod wpływem działania promieni UVA i UVB wiążą się ze skórą. I powodują oparzenia II i III stopnia.

Objawy nasilają się w ciągu 24 godzin od oparzenia. To zaczerwienienia skóry i pęcherzy z surowiczym płynem. Stan zapalny utrzymuje się około trzech dni. Miejsca podrażnione zachowują wrażliwość na światło ultrafioletowe nawet przez kilka lat.  

Oprócz oparzeń skóry kontakt z rośliną może wywoływać podrażnienia dróg oddechowych, nudności, wymioty, bóle głowy i zapalenie spojówek.

Co robić po oparzeniu barszczem Sosnowskiego

W razie kontaktu z rośliną należy niezwłocznie i dokładnie umyć skórę dużą ilością letniej wody z mydłem, unikać słońca przez co najmniej 48 godzin, bo promieniowanie ultrafioletowe zwiększa stan zapalny i ryzyko powstania blizn. Jeśli pojawią się objawy oparzeń, należy skontaktować się z lekarzem.

Miejsca występowania barszczu Sosnowskiego w Polsce można sprawdzić w bazie online. Jeśli spotkamy roślinę, należy to zgłosić, dzwoniąc na całodobowy numer alarmowy straży miejskiej 986.

KW


Wykop Skomentuj19
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości