12 obserwujących
702 notki
1596k odsłon
466 odsłon

Lekarz rodzinny może skierować na test na koronawirusa w ramach teleporady

Testowanie na koronawirusa. fot. PAP/EPA
Testowanie na koronawirusa. fot. PAP/EPA
Wykop Skomentuj23

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) mogą kierować pacjentów na testy na koronawirusa w ramach teleporady. Uwaga! U pacjenta muszą wystąpić objawy zakażenia.

To element nowej strategii rządu na jesienną walkę z epidemią koronawirusa.

Nowa strategia testowania koronawirusa

Już nie tylko sanepid, ale i lekarze rodzinni mogą kierować na testy pacjentów, którzy mają objawy koronawirusa.

Przede wszystkim testowani będą pacjenci, u których występują - gorączka powyżej 38 st. C, kaszel i duszności oraz utrata węchu lub smaku i inne charakterystyczne dla COVID-19. Chronione będą osoby wrażliwe, które mogą przechodzić chorobę najciężej – osoby starsze, z obniżoną odpornością, przebywające w jednostkach całodobowej opieki.

Testy obowiązkowo będą wykonywane:

  • u osób z objawami sugerującymi zakażenie koronawirusem,
  • u osób przed rozpoczęciem turnusu leczenia uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej oraz przed przyjęciem do placówek opieki długoterminowej, takich jak hospicja czy domy pomocy społecznej.

W Polsce jest już ponad 260 punktów drive thru w ponad 200 powiatach. Liczba ta będzie rosnąć.


Lekarze POZ mogą kierować na testy na COVID-19

W okresie jesienno-zimowym lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej będą mogli zlecać testy pacjentom z infekcją dróg oddechowych. Jak będzie się to odbywać? Osoba, która ma objawy powinna skontaktować się z lekarzem w ramach teleporady. Podczas rozmowy lekarz zdecyduje o sposobie dalszego postępowania. W sytuacji, gdy objawy będą wyraźnie wskazywały na możliwość zarażenia koronawirusem, nie będzie trzeba odbywać tradycyjnej wizyty i badania fizykalnego przed zleceniem testu.

Po wykonania testu, jeśli jego wynik będzie ujemny, pacjent zostanie pod opieką lekarza POZ. W sytuacji, jeśli wynik testu na koronawirusa będzie pozytywny – zostanie skierowany na tzw. "ścieżkę zakaźną”, czyli do jednej z placówek, która zajmuje się leczeniem chorób zakaźnych.


Nową strategię krytykują lekarze z POZ. Przekonują oni, że przychodnie nie są przygotowane na przyjmowanie potencjalnie zakażonych pacjentów - nie są wyposażone, jak szpitale zakaźne, w izolatki czy specjalne śluzy, a lekarz nie mają specjalnych kombinezonów.

Równocześnie wielu pacjentów skarży się, że ich przychodnie są nieczynne, a lekarze rodzinni udzielają porad jedynie telefonicznie. O problemach wie Ministerstwo Zdrowia i NFZ. - Będziemy egzekwować to w sposób dość rygorystyczny, żeby lekarz fizycznie przyjmował pacjenta w gabinecie - zapowiedział w radiu RMF wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, podkreślając, że lekarze POZ powinni zarówno udzielać teleporad jak i przyjmować pacjentów w gabinetach.

Zobacz też:  Wesela ogniskiem koronawirusa. Będą kontrole policji?

Kwarantanna i izolacja - nowe zasady

Krótsza kwarantanna

Obowiązkowa kwarantanna dotyczy osób, które miały styczność z osobą chorą lub były narażone na zakażenie oraz osób, które przekraczają granicę zewnętrzną UE (z określonymi wyjątkami).

Co się zmieniło? Kwarantanna nakładana przez inspekcję sanitarną, jak i dla osób przekraczających granicę, została skrócona do 10 dni. Osoby, które nie maja objawów choroby nie będą poddawane testom na koronawirusa.

Izolacja domowa

Na izolacji domowej muszą przebywać pacjenci, u których zostało zdiagnozowane zarażenie koronawirusem, ale czują się na tyle dobrze, że nie muszą pozostać w szpitalu.

W 7 dobie, pacjent otrzyma SMS z informacją o tym, że w 8-10 dobie powinna odbyć się teleporada z lekarzem POZ. W trakcie porady lekarz oceni stan zdrowia i zadecyduje o ewentualnym przedłużeniu izolacji powyżej 10 dni – jeśli wystąpiły objawy choroby.

Jeśli u pacjenta nie wystąpiły objawy, izolacja kończy się automatycznie w 10 dniu od daty wykonania testu.

W sytuacji, kiedy wystąpiły objawy infekcji, czas trwania izolacji wynosi minimum 13 dni od daty pojawienia się objawów. Co ważne, ostatnie trzy dni muszą być bezobjawowe. Jeśli jest konieczność przedłużenia izolacji domowej, lekarz POZ z wykorzystaniem aplikacji gabinet.gov.pl przesyła udostępniony formularz z informacjami o pacjencie i terminie przedłużenia.

Pamiętajmy o dystansie i maseczkach

Zachowanie wszystkich osób i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa jest bardzo ważne w walce z koronawirusem. Od każdego z nas zależy, czy wirus będzie rozprzestrzeniał się dalej. W kolejnych tygodniach podstawą działań prewencyjnych będzie nadal: dystans społeczny, dezynfekcja i częste mycie rąk, zasłaniania nosa i ust.

Jesień to czas infekcji górnych dróg oddechowych i grypy. A co za tym idzie również czas nakładania się zachorowań. Dlatego warto rozważyć szczepienie przeciwko grypie. Wykonanie takiego szczepienia zmniejsza ryzyko nakładania się na siebie objawów grypy i koronawirusa.

Najnowszy bilans koronawirusa

Ministerstwo Zdrowia przekazało najnowsze informacje w związku z pandemią. Jest 506 nowych przypadków wobec 421 dzień wcześniej. Resort podaje, że zmarło 12 osób  wobec 11 w środę, 12 we wtorek, 4 w poniedziałek

Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 72 tys. 453 osób, a zmarło 2 159 chorych, wyzdrowiało zaś 58 tys. 69 osób.

Nowe potwierdzone przypadki zakażenia SARS-CoV-2 pochodzą z województw: małopolskiego (99), wielkopolskiego (76), mazowieckiego (68), śląskiego (51), pomorskiego (32), opolskiego (24), lubelskiego (21), dolnośląskiego (20), kujawsko-pomorskiego (20), świętokrzyskiego (18), podkarpackiego (17), podlaskiego (16), łódzkiego (13), warmińsko-mazurskiego (13), zachodniopomorskiego (12) i lubuskiego (6).

Resort poinformował także o śmierci 12 zakażonych koronawirusem osób w wieku od 55 do 91 lat. Zgony nastąpiły w Warszawie, Poznaniu, Gostyniu, Puławach, Zgierzu, Tychach, Białystoku, Świdnicy.

Wszystkie zmarłe osoby, według MZ, miały choroby współistniejące.

W ciągu doby wykonano ponad 18,6 tys. testów na koronawirusa.

Zobacz też:  Oksfordzka szczepionka na koronawirusa działa i jest bezpieczna

KJ


Wykop Skomentuj23
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie
Współpracujemy z portalem Medme

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości