15 obserwujących
824 notki
1904k odsłony
766 odsłon

Typy osobowości: ekstrawertyk i introwertyk

Wykop Skomentuj5

Układ nerwowy introwertyków jest ponadprzeciętnie wrażliwy, podczas gdy u ekstrawertyków - ponadprzeciętnie niewrażliwy.  Którym typem jesteś?

Terminy introwersji i ekstrawersji wprowadził do psychologii Carl Jung w latach 20. XX wieku. Określają ona kierunki, w które kierujemy swoją energię psychiczną; ekstrawertycy „na zewnątrz", podczas gdy introwertycy skupiają się na stanach wewnętrznych. Na środowisko i nieznane doświadczenia ekstrawertyk reaguje adaptacyjnie, dla introwertyka pierwszą reakcją będzie wycofanie. 

U większości osób można zauważyć zachowania zarówno introwertyczne jak i ekstrawertyczne, a skrajne nasilenie tych cech jest rzadko spotykane. 

Na czym polega różnica? Chociaż zazwyczaj ludzie przypisywani są do jednej z grup na podstawie obserwowanych zachowań, prawdziwa różnica między nimi znajduje się na poziomie organicznym. Układ nerwowy introwertyków jest ponadprzeciętnie wrażliwy, podczas gdy u ekstrawertyków jest on ponadprzeciętnie niewrażliwy.  

Zaobserwować można to przy reakcji na bodźce zewnętrzne. Dla introwertyków wszystko jest bardziej pobudzające, głośniejsze, intensywne. Często mogą czuć się przytłoczeni przez nadmierną ilość stymulacji, nie lubią tłumów. Nawet po wyciśnięciu kropli soku z cytryny na język u introwertyków stwierdza się większe wydzielanie śliny.  

Ekstrawertycy natomiast potrzebują wielu bodźców, aby zwiększyć swój poziom pobudzenia. Poszukują nowych doznań, kontaktów, a nadmierny spokój budzi u nich dyskomfort. Dla pierwszej grupy wyczerpanie pojawia się w wyniku zbyt dużej ilości bodźców, dla drugiej przy zbyt małej ich ilości. 

Jak dostosować plan dnia do temperamentu? 

Dzięki uświadomieniu sobie, do której grupy jest nam bliższej, możemy świadomie planować dzień, żeby uniknąć przemęczenia i skutecznie realizować swoje cele. 

Dla introwertyków ważne jest znalezienie czasu na regenerację pomiędzy wymagającymi wydarzeniami. Może to być spacer, drzemka albo samodzielne wyjście po kawę. Dzięki krótkiej przerwie dajemy naszym zmysłom szansę odpocząć i przygotować się do następnego zadania.  

Ekstrawertycy powinni pamiętać o planowaniu wydarzeń, które zapewnią im odpowiednią stymulację. Wysiłek fizyczny czy spotkania towarzyskie będą miały pozytywny wpływ na ich samopoczucie i dadzą większą chęć do działania.  

Jaki wybrac zawód? 

Chociaż rodzaj osobowości nie powinien przesądzać o wyborze zawodu, to świadomość swoich preferencji może ułatwić znalezienie miejsca pracy, w którym będziemy czuli się najbardziej komfortowo. Natomiast źle wybrany zawód może wiązać się z nadmiernym stresem i wyczerpaniem. 

Zawody odpowiednie dla introwertyków to takie, w których nie będą oni narażeni na nadmierny chaos, hałas czy zbyt częste kontakty z ludźmi. Introwertycy radzą sobie dobrze jako programiści, inżynierowie, pracownicy naukowi czy psychologowie. Dla ekstrawertyków zaleca się prace, które pozwolą im realizować swoje potrzeby, które często obejmują kontakty z innymi oraz zróżnicowane przeżycia. Często odnajdują się oni w roli sprzedawców, menedżerów, dziennikarzy czy doradców finansowych. Wśród przedsiębiorców więcej jest ekstrawertyków. 

Ekstrawersja w modelu Wielkiej Piątki 

Model Wielkiej Piątki jest jednym z najczęściej stosowanych modeli osobowości. Jednym z czynników, jakie obejmuje, jest ekstrawersja, której przeciwstawiana jest introwersja. W skład ekstrawersji wchodzą: towarzyskość, serdeczność, asertywność, aktywność, poszukiwanie doznań i emocjonalność w zakresie pozytywnych emocji. Osoby introwertywne w tym modelu charakteryzują się tym, że rzadziej spotykane są u nich te cechy.  

W państwach takich jak Australia oraz Hiszpania spotykany jest najwyższy stopień ekstrawersji, najniższy zmierzony był w Estonii i Japonii. 

FJ 


Wykop Skomentuj5
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości