Ponad 9,6 tys. osób zakażonych. Połowa Polski w czerwonej strefie. Chcemy więcej zakazów?

W transporcie publicznym zajętych może być połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc. Fot. PAP/Rafał Guz
W transporcie publicznym zajętych może być połowa miejsc siedzących lub 30 proc. wszystkich miejsc. Fot. PAP/Rafał Guz

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 9622 osób. To najwięcej stwierdzonych przypadków od początku epidemii – podało Ministerstwo Zdrowia. Zmarło też 84 chorych. Wg sondażu 62 proc. Polaków popiera zwiększenie obostrzeń w związku ze wzrostem wykrytych zakażeń Covid-19 w Polsce, 28 proc. jest przeciwnego zdania. 

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

Najwięcej przypadków pochodzi z województwa mazowieckiego (1485), małopolskiego (1254), wielkopolskiego (1058), łódzkiego (821), śląskiego (765), podkarpackiego (704), pomorskiego (563), dolnośląskiego (524), kujawsko-pomorskiego (470), lubelskiego (429), świętokrzyskiego (396), zachodniopomorskiego (340), opolskiego (283), warmińsko-mazurskiego (224), lubuskiego (157), podlaskiego (149). 

Z powodu COVID-19 zmarły ostatniej doby 84 osoby. 78 z nich miało inne choroby towarzyszące, a 6 ich nie miało. 

Łącznie od początku epidemii potwierdzono obecność koronawirusa u 167 230 osób. Zmarło 3524 chorych. 

Z danych MZ wynika, że od początku epidemii wyzdrowiały 90 162 osoby, u których potwierdzono zakażenie, wobec 87 773 w piątek, czyli w ciągu doby przybyło 22 389 ozdrowieńców. Na kwarantannie przebywa 327 507 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 45 605 osób.

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 7612 osób. 604 z nich jest pod respiratorami. Liczby te sukcesywne rosną. W piątek było ich odpowiednio: 6980 i 540; w czwartek: 6538 i 508, w środę: 6084 i 467, we wtorek – 5669 i 421, w poniedziałek – 5262 i 404.

Rzecznik MZ: Łóżek i respiratorów nie braknie

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz powiedział, że w tej chwili jest 14,7 tys. łóżek w szpitalach dla pacjentów z koronawirusem. - Cały czas tę bazę zwiększamy, przygotowując bufor, więc działamy wyprzedzająco - zapewnił. 

Zaznaczył, że obecnie łóżka są w zapasie, ale może dojść do sytuacji, że w jednym ze szpitali łóżek na terenie województwa zabraknie. - Ważne, żeby na terenie całego województwa były poza tym dostępne łóżka, czyli żeby pacjent miał gdzie trafić w obrębie danego województwa. I to są nasze starania, żeby ten bufor łóżek zwiększać - zaznaczył Andrusiewicz.

Jak dodał, na dzisiaj ten bufor jeszcze jest i jest zwiększany. - Chociażby tutaj pozyskujemy dodatkowo szpitale powiatowe, czyli to, co zapowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski. Jeżeli sąsiadują ze sobą dwa szpitale, to jeden może przejąć pacjentów standardowych, czyli pacjentów z innymi schorzeniami, a drugi szpital powiatowy może przejąć rolę szpitala covidowego - mówił rzecznik resortu zdrowia. 

Poinformował, że w tej chwili jest dostępnych 1 tys. 115 respiratorów dla pacjentów z koronawirusem. - Więc tutaj też ten bufor jest. My w ostatnim czasie wydaliśmy dyspozycje do Agencji Rezerw Materiałowych na wydanie blisko 700 respiratorów do szpitali wszystkich poziomów. Więc ten bufor dostępnych respiratorów też systematycznie jest zwiększany - powiedział Andrusiewicz. 

Jak dodał, jeżeli będzie potrzeba wydania kolejnych respiratorów, to w Agencji Rezerw Materiałowych jeszcze te respiratory są. - Jeżeli jeszcze jakiś szpital ma zapotrzebowanie, to oczywiście zgłasza się do Ministerstwa Zdrowia, my wtedy wydajemy dyspozycje o wydaniu respiratorów z Agencji Rezerw Materiałowych - podkreślił rzecznik MZ. 


Kolejki do wymazów

Liczba testów na obecność Covid-19 utrzymuje się na poziomie 50-60 tys. dziennie. W ciągu doby wykonano ponad 48,9 tys. testów na wykrycie koronawirusa, z czego lekarze rodzinni zlecili ich ponad 21,5 tys.

- My zwiększamy liczbę punktów drive - thru, wydłużamy godziny działań tych punktów. Narodowy Fundusz Zdrowia płaci za każdą dodatkową godzinę pracy punktów drive - thru. Chcemy, żeby ich było jak najwięcej - powiedział rzecznik resortu zdrowia. 

Dodatkowo - jak podkreślił - jeżeli w którymkolwiek punkcie zrobi się zator, to do takiego punktu będą wysyłane karetki wymazowe, żeby udrożnić pracę. - Czyli nie dość, że będą osoby kierowane do punktów drive - thru, to jeszcze w ramach tej kolejki dojadą karetki wymazowe i będą również zbierać wymazy - zaznaczył Andrusiewicz.


Cała Polska w czerwonej i żółtej strefie

Od dziś weszły w życie nowe obostrzenia w związku z koronawirusem. Zmieniają się zasady funkcjonowanie lokali gastronomicznych, zamknięte są baseny i siłownie, obowiązują limity osób w transporcie publicznym, a w strefie czerwonej - w sklepach.


  • Zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej lokale gastronomiczne mogą być otwarte w godz. 6.00-21.00. Zajęty może być tylko co drugi stolik w restauracji czy barze. Po godz. 21.00 istnieje możliwość wyłącznie zamówienia posiłków na wynos.
  • Zarówno w strefie żółtej, jak i czerwonej obostrzenia dotyczą przemieszczania się transportem publicznym. Od soboty w obu tych strefach zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc.
  • Od soboty w obu strefach zawieszona została działalność basenów, aquaparków i siłowni. Wydarzenia kulturalne mogą się odbywać przy maksymalnie 25 proc. widowni, a wydarzenia sportowe - bez udziału publiczności.
  • Restrykcje w handlu. Ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych na terenie stref czerwonych uzależnione jest od wielkości sklepu: dla sklepów o powierzchni do 100 m kw. - 5 osób na kasę, a dla sklepów powyżej 100 m kw. powierzchni - 1 osoba na 15 m kw.
  •  W strefie czerwonej w zgromadzeniach może brać udział nie więcej niż 10 osób, a w żółtej maksymalnie 25 osób. Podobnie w uroczystościach religijnych – w strefie czerwonej może uczestniczyć maksymalnie jedna osoba na 7 mkw., podczas gdy w żółtej jedna osoba na 4 mkw.
  • Zmiana w nauczaniu. Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy chodzą do szkoły na terenie objętym strefą czerwoną, będą mieli lekcje zdalne, z wyjątkiem zajęć praktycznych. Bez zmian mają działać przedszkola i szkoły podstawowe.
  • Uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy uczą się w placówkach objętych strefą żółtą, będą uczyli się w trybie mieszanym (nauka częściowo zdalna i częściowo stacjonarna).
  • Od czwartku obowiązują już godziny dla seniorów. W godzinach od 10.00 do 12.00 w sklepach zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia.
  • Od poniedziałku zmienione zostaną zasady dotyczące imprez okolicznościowych. Zgodnie z nimi w strefie żółtej na weselach i innych uroczystościach będzie mogło brać udział maksymalnie 20 osób, ale bez możliwości zabawy tanecznej. W strefie czerwonej od poniedziałku będzie obowiązywał zakaz organizacji imprez okolicznościowych jak m.in. wesela, konsolacje. 


Strefa żółta obecnie to cały kraj, z wyjątkiem powiatów ze strefy czerwonej. Od soboty poszerzyła się lista powiatów, które weszły do strefy czerwonej. Łącznie zakwalifikowało się na nią 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich m.in. Warszawa, Kraków, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Słupsk, Bydgoszcz, Grudziądz, Toruń, Chełm, Lublin, Zamość.


Sondaż: Polacy popierają obostrzenia

Social Changes przeprowadził sondaż dla portalu wPolityce.pl. W badaniu zadano respondentom następujące pytanie: "Czy popiera Pani/Pan zwiększenie obostrzeń w związku ze wzrostem wykrytych zakażeń koronawirusem w Polsce?" 

Na tak postawione pytanie aż 62 proc. badanych odpowiedziało twierdząco, z czego 36 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak", a 26 proc. - "raczej tak". Przeciwnego zdania było 28 proc. badanych, z czego 16 proc. odpowiedziało "zdecydowanie nie", a 12 proc. - "raczej nie". 10 proc. wybrało odpowiedź: "trudno powiedzieć".

"Wyższe niż średnio poparcie dla nowych obostrzeń deklaruje elektorat Zjednoczonej Prawicy - 84 proc. Wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej wskaźnik ten wynosi 75 proc" - czytamy na wPolityce.pl.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie 1083 osób w dniach od 9 do 12 października.


ja

Lubię to! Skomentuj96 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości