15 obserwujących
827 notek
1909k odsłon
1622 odsłony

Rząd podał zasady "narodowej kwarantanny". Najnowszy bilans koronawirusa

Sytuacja w szpitalach nie jest zbyt ciekawa. fot. PAP
Sytuacja w szpitalach nie jest zbyt ciekawa. fot. PAP
Wykop Skomentuj65

Możliwość wyjścia z domu jedynie do pracy, po zakupy, do lekarza oraz w celach bytowych i religijnych – to jedna z różnic pomiędzy rządową definicją narodowej kwarantanny a obecną sytuacją.

Rząd przedstawił wczoraj strategię walki z koronawirusem. Szkoły zamknięte aż do świąt, a ferie skumulowane w jednym czasie dla wszystkich. Placówki gastronomiczne, kulturalne, siłownie będą zamknięte również w okresie przedświątecznym. Sklepy będą działać w najwyższym reżimie sanitarnym, a na święta Bożego Narodzenia premier apeluje o nieprzemieszczanie się. 

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w niedzielę 18 467 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Resort przekazał też informację o śmierci 330 osób, u których stwierdzono infekcję SARS-CoV-2. Łącznie w Polsce zakażenie potwierdzono u ponad 860 tysięcy osób. Ostatniej doby wykonano ponad 42,8 tysiąca testów na koronawirusa.

Najwięcej zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, o których poinformowano 22 listopada, dotyczy województwa mazowieckiego, gdzie odnotowano 2607 infekcji.

Pozostałe przypadki dotyczą województw: wielkopolskiego (2070), śląskiego (1611), lubelskiego (1511), małopolskiego (1444), pomorskiego (1139), łódzkiego (1136), dolnośląskiego (1005), kujawsko-pomorskiego (1000), zachodniopomorskiego (960), warmińsko-mazurskiego (890), podlaskiego (865), podkarpackiego (703), lubuskiego (572), opolskiego (563), świętokrzyskiego (391).

Ministerstwo przekazało również informację o śmierci 330 zakażonych osób. Podano, że z powodu COVID-19 zmarły 74 osoby, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami - 256 osób.

Łącznie w Polsce zakażenie potwierdzono u 861 331 osób, z których 13 618 zmarło.

Dotychczas najwyższy dobowy bilans zakażeń odnotowano w Polsce 7 listopada. Poinformowano tego dnia o 27 875 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem.

W niedzielę resort zdrowia opublikował codzienny raport z danymi epidemiologicznymi. Wynika z niego, że:

  • 38 136 łóżek jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (+241 w stosunku do dnia poprzedniego),
  • z tego 22 094 łóżek dla pacjentów z COVID-19 jest zajętych (-384),
  • 2 978 respiratorów jest przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19 (+22),
  • z tego 2 126 respiratorów jest wykorzystywanych (+1),
  • 356 130 osób jest objętych kwarantanną (-35 707),
  • 22 156 osoby są objęte nadzorem epidemiologicznym (-826),
  • 423 971 osób wyzdrowiało (+16 896).

Według Ministerstwa Zdrowia, ostatniej doby wykonano ponad 42,8 tysiąca testów na obecność koronawirusa. W sobotę było to 43,9 tys. testów, w piątek ponad 55 tys., w czwartek 58 tys., w środę - ponad 57 tys., we wtorek - 41,9 tys., a w poniedziałek - 35,1 tys. Na przełomie października i listopada MZ informowało o nawet 80 tysiącach testów dziennie.


Lockdown w Polsce

Obecnie rząd przygotował trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii koronawirusa. "To trzy warianty obostrzeń, po które będziemy sięgać w zależności od rozwoju sytuacji" - zaznaczono w komunikacie rządu.

Przygotowano także trzy projekty rozporządzeń, które dotyczą: etapu odpowiedzialności mającego obowiązywać od 28 listopada do 27 grudnia br., etapu stabilizacji i powrotu najwcześniej od 28 grudnia br. do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną oraz kwarantanny narodowej, która mogłaby zostać wprowadzona "w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie".

"Narodowa kwarantanna" - zasady

Wyjścia z domu tylko do pracy, lekarza, po zakupy, w celach bytowych i religijnych, zakaz działalności fryzjerów i kosmetyczek, kin i siłowni, zgromadzenia i spotkania tylko do pięciu osób - to niektóre z obostrzeń z projektu rozporządzenia.

Hotele mogłyby funkcjonować tylko dla gości służbowych, sportowców, medyków, zaś gastronomia działałaby wyłącznie na wynos i na dowóz.

Osoba przekraczająca granicę RP w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP byłaby zobowiązana odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, obowiązkową kwarantannę trwającą 10 dni. Z obowiązku tego wyłączeni byliby m.in. rolnicy mający gospodarstwa po obu stronach granicy, załogi samolotów i uczniowie pobierający nauki w Polsce.

Jednocześnie obowiązywałby zakaz organizowania zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, w tym wesel, komunii i konsolacji. Wyjątkiem byłyby np. "imprezy i spotkania do 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie, limit osób nie dotyczy osób wspólnie zamieszkujących lub gospodarujących".

Do odwołania przemieszczanie się osób byłoby możliwe tylko do pracy, lekarza, po zakupy, w celach bytowych i religijnych. Ponadto zapisano, że "w godz. 8–16 przemieszczanie się małoletnich do ukończenia 16. roku życia (...) może się odbywać wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej".

Nadal obowiązywałyby "godziny dla seniorów", czyli osób powyżej 60. roku życia. W galeriach handlowych mogłyby - zgodnie z projektem - działać tylko wybrane sklepy zaś limit zagęszczenia klientów wynosiłby jedną osobę na 20 m. kw., takie samo zagęszczenie byłoby dopuszczalne podczas sprawowania kultu religijnego. To jedna z niewielu zasad ostrzejszych od obecnie obowiązujących.

W komunikacji publicznej mogłoby w jednym pojeździe być przewożonych nie więcej osób niż wynosi 50 proc. liczby miejsc siedzących albo 30 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących

Wydarzenia sportowe odbywałyby się bez udziału publiczności, a targi i inne tego typu wydarzenia zbiorowe mogłyby się odbywać wyłącznie on-line.

Jak przewidziano edukacja odbywałaby się nadal zdalnie, także w urzędach administracji publicznej kierownicy i dyrektorzy tych urzędów polecaliby pracownikom wykonywanie pracy zdalnej, z wyjątkiem jednostek organizacyjnych sądów i prokuratury.

Warunkiem przyjęcia m.in. do zakładu opiekuńczo-leczniczego, zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego lub domu pomocy społecznej byłby negatywny wynik testu diagnostycznego na koronawirusa.

Wszystkie trzy projekty udostępniono do konsultacji. Wprowadzenie proponowanych zapisów zależałoby m.in. od sytuacji epidemicznej.

Uwagi w ramach konsultacji do projektu dotyczącego kwarantanny narodowej można zgłaszać do 27 listopada br. do godz. 20.

KJ

Wykop Skomentuj65
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości