W najbliższych dniach szczepionka przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech zacznie być wysyłana od producenta do państw UE. Fot. PAP/EPA/Julien de Rosa
W najbliższych dniach szczepionka przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech zacznie być wysyłana od producenta do państw UE. Fot. PAP/EPA/Julien de Rosa

Szczepionka na COVID-19 BioNTech i Pfizer – niepożądane działania. Korona-raport

Redakcja Redakcja Koronawirus Obserwuj temat Obserwuj notkę 77

W najbliższych dniach szczepionka przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech zacznie być wysyłana od producenta do państw UE. 

Najczęstsze działania niepożądane związane z jej stosowaniem - jak poinformowali eksperci - były zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu. Obejmowały ból i obrzęk w miejscu zastrzyku, zmęczenie, ból głowy, bóle mięśni i stawów, dreszcze i gorączkę. 

Komisja Europejska poinformowała w poniedziałek, że państwa członkowskie i spółka pracują obecnie nad dostarczeniem pierwszych dawek szczepionki 26 grudnia, aby szczepienia w UE mogły rozpocząć się w dniach 27-29 grudnia. 

Dostawy mają być kontynuowane w grudniu i cotygodniowo w kolejnych miesiącach. Dystrybucja 200 milionów dawek ma zostać zakończona do września 2021 r. Komisja podała, że pracuje wraz z państwami członkowskimi nad dostarczeniem dodatkowych 100 milionów dawek szczepionki. 

Komisja Europejska, Pfizer-BioNTech, COVID-19
W poniedziałek KE wydała zgodę na dopuszczenie do obrotu w Unii szczepionki Pfizer-BioNTech; to pierwszy preparat przeciw Covid-19 dopuszczony do obrotu w UE. Fot. PAP/EPA/JOHANNA GERON / POOL

W poniedziałek KE wydała zgodę na dopuszczenie do obrotu w Unii szczepionki Pfizer-BioNTech; to pierwszy preparat przeciw Covid-19 dopuszczony do obrotu w UE. Zaleciła to Europejska Agencja Leków (EMA), która wcześniej w poniedziałek zdecydowała o warunkowej autoryzacji szczepionki. 

BioNTech i Pfizer złożyły 1 grudnia formalny wniosek o warunkowe pozwolenie na dopuszczenie preparatu do obrotu. 

Szczepionka ta jest oparta na technologii informacyjnego RNA (mRNA). Pozwala to komórkom wytwarzać nieszkodliwe fragmenty białek wirusowych, które organizm ludzki wykorzystuje do budowania odpowiedzi immunologicznej w celu zapobiegania lub zwalczania kolejnych, naturalnych infekcji. 

EMA podała, że szczepionka przeciw Covid-19 firm BioNTech i Pfizer, która nosi nazwę Comirnaty, wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniach klinicznych. Agencja zaleciła pozwolenie na dopuszczenie jej obrotu dla osób od 16. roku życia. Ma być podawana w formie dwóch zastrzyków w ramię, wykonanych w odstępie co najmniej 21 dni. 

Agencja podała też, że badanie wykazało skuteczność szczepionki na poziomie ok. 95 proc. u osób zagrożonych ciężkim przebiegiem Covid-19, w tym u osób z astmą, przewlekłą chorobą płuc, cukrzycą, wysokim ciśnieniem krwi i nadwagą. 

Zakażenia i zgony na COVID-19 - 22 XII 2020

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 7192 osób, zmarło 309 chorych – podało we wtorek Ministerstwo Zdrowia.  

Łącznie od początku epidemii wykryto ponad 1,214 mln przypadków COVID-19. Zmarło 25 783 chorych. 

Według danych resortu zdrowia nowe przypadki zakażeń pochodzą z województw: mazowieckiego (884), kujawsko-pomorskiego (768), śląskiego (719), pomorskiego (697), warmińsko-mazurskiego (578), wielkopolskiego (574), lubelskiego (524), łódzkiego (453), dolnośląskiego (409), zachodniopomorskiego (391), podkarpackiego (225), małopolskiego (196), podlaskiego (172), świętokrzyskiego (153), lubuskiego (141) i z opolskiego (93). 

Jednocześnie resort przekazał, że 215 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 

Z powodu COVID-19 zmarły 72 osoby, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 237 chorych. 

Resort zaznaczył, że w związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń. 

Codzienne raporty zakażeń od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych są na stronie: http://gov.pl/raport-zakazen

KW

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości