15 obserwujących
827 notek
1910k odsłon
668 odsłon

Więcej dawek szczepionki na COVID-19 z jednej fiolki

Nie można łączyć szczepionki z kilku fiolek. fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Nie można łączyć szczepionki z kilku fiolek. fot. PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON
Wykop Skomentuj45

Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdziła pobieranie sześciu dawek z każdej fiolki szczepionki przeciw Covid-19 Pfizer/BioNTech. Do tej pory obowiązywała rekomendacja, by z jednej buteleczki formować pięć dawek specyfiku.

Aktualizację informacji dotyczących szczepionki zlecił Komitet ds. Leków dla ludzi (CHMP), który jest organem EMA. Resort zdrowia rekomendował takie rozwiązanie jeszcze w grudniu

Wyprodukowana przez firmę Pfizer ampułka ze szczepionką przeciw COVID-19 zawiera 2,25 ml preparatu. Koncern podaje, że z jednej fiolki można zaszczepić pięć osób. To znaczy, że w każdej z ampułek jest 0,75 ml "zapasu"

Pod koniec grudnia polskie Ministerstwo Zdrowia informowało, że pozyskanie i podanie sześciu dawek z jednej fiolki Corminaty (tak nazywa się szczepionka ) jest "optymalne, dopuszczalne i bezpieczne". W praktyce jednak z jednej fiolki po rozcieńczeniu można uzyskać nawet do 7 dawek szczepionki.

- Wynika to z faktu, że po rozcieńczeniu wyjściowej zawiesiny szczepionki Comirnaty o objętości 0,45 ml solą fizjologiczną o objętości 1,8 ml, końcowa objętość wynosi 2,25 ml. Istnieje zatem możliwość bezpiecznego pobrania 6 dawek po 0,3 ml - zakładając, że używane strzykawki i igły mają minimalną przestrzeń martwą - przekazało ministerstwo.


Nie można łączyć szczepionki z kilku fiolek

Podkreślono jednocześnie, że nie można łączyć ewentualnych pozostałości leku z różnych fiolek. EMA podała, że w celu pobrania sześciu dawek z jednej fiolki należy użyć strzykawek i/lub igieł o małej objętości martwej (?35 µl). Jeśli używane są standardowe strzykawki i igły, może to być niewystarczające do pobrania szóstej dawki z fiolki.

- W opinii Ministra Zdrowia oraz Konsultanta Krajowego do spraw farmacji szpitalnej pozyskanie i podanie sześciu dawek z jednej fiolki produktu jest optymalne, dopuszczalne i bezpieczne - poinformował resort.

MZ zaznaczyło, że w USA i w Wielkiej Brytanii dopuszcza się podanie sześciu dawek z jednej fiolki.


Szczepionek starczy dla ponad 80 proc. populacji

KE poinformowała o nowej umowie z firmami Pfizer i BioNTech na dostawę dodatkowych 300 mln szczepionek przeciwko Covid-19. Razem z dawkami od firmy Moderna wystarczą one do zaszczepienia ponad 80 proc. populacji UE - oznajmiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.

- Uzgodniliśmy z BioNTechem i Pfizerem rozszerzenie kontraktu o nowe porozumienie, dzięki któremu możemy kupić dodatkowo 300 mln dawek szczepionki. Innymi słowy, to pozwoli nam podwoić liczbę dawek szczepionki Pfizer/BioNTech. Jestem szczególnie zadowolona, że 75 mln dawek z tego zamówienia będzie dostępne w II kwartale. Reszta zostanie dostarczona w III i IV kwartale - powiedziała von der Leyen.

W ubiegłym roku KE podpisała umowę z Pfizer/BioNTech na dostawę 300 mln dawek, więc aneks do niej pozwoli krajom UE kupić 600 mln od obu firm.

KE zdecydowała się też o dopuszczeniu do obrotu szczepionki firmy Moderna. - Z tymi dwoma dopuszczonymi szczepionkami mamy wystarczająco dawek, żeby zaszczepić 380 mln Europejczyków. To ponad 80 proc. europejskiej populacji. Inne szczepionki dojdą w kolejnych tygodniach i miesiącach - zapewniła.

Obowiązujące prawnie uzgodnienia nie dopuszczają "równoległych negocjacji, równoległych kontraktów", a umowy z firmami UE negocjuje w imieniu 27 państw członkowskich. W kontraktach z koncernami Unia zabezpieczyła w sumie więcej dawek szczepionek, niż potrzeba, aby zaszczepić całą europejską populację.

- Europa będzie miała więcej niż potrzeba szczepionek w odpowiednim terminie. Dowodzi to, że poszliśmy właściwą drogą. Chcemy dalej wspólnie pracować. Jesteśmy silniejsi, jeśli trzymamy się razem - przekonywała przewodnicząca KE.

Pytana o szanse dla rosyjskiej szczepionki Sputnik V na unijnym rynku, odpowiedziała, ze każdy taki produkt musi przejść autoryzację Europejskiej Agencji Leków (EMA), aby mógł być dopuszczony do obrotu. - Pełna transparentność, wszystkie dane musza być przekazane - podkreśliła. Dodała, że najważniejsze jest to, aby UE dostarczała obywatelom bezpieczne i efektywne szczepionki.

KJ


Wykop Skomentuj45
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości